آرتروز

آرتروز چیست، چه عللی دارد و چگونه درمان میشود؟

آرتروز التهاب مفاصل است. این می تواند یک مفصل یا چند مفصل را تحت تأثیر قرار دهد. بیش از 100 نوع مختلف آرتروز وجود دارد ، با علل و روش های مختلف درمان. دو نوع متداول ، آرتروز (OA) و آرتریت روماتوئید (RA) هستند.

علائم آرتروز معمولاً با گذر زمان بروز می کند ، اما ممکن است به طور ناگهانی نیز ظاهر شود. آرتروز معمولاً در بزرگسالان بالای 65 سال دیده می شود ، اما در کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان نیز ممکن است ایجاد شود. آرتروز در زنان بیشتر از مردان و در افرادی است که اضافه وزن دارند.

علائم آرتروز چیست؟

درد ، سفتی و تورم مفاصل شایعترین علائم آرتروز است. دامنه حرکتی شما نیز ممکن است کاهش یابد و شما ممکن است قرمزی پوست اطراف مفصل را تجربه کنید. بسیاری از افراد مبتلا به آرتروز متوجه می شوند که علائم آنها در صبح بدتر است.

در مورد RA ، به دلیل التهابی که فعالیت سیستم ایمنی بدن ایجاد می کند ، ممکن است احساس خستگی یا کاهش اشتها کنید. همچنین ممکن است کم خون شوید – یعنی تعداد گلبول های قرمز خون شما کاهش می یابد – یا تب کمی داشته باشید. RA شدید در صورت عدم درمان می تواند باعث تغییر شکل مفصل شود.

چه عواملی باعث آرتروز می شوند؟

آرتروز

غضروف یک بافت پیوندی محکم اما انعطاف پذیر در مفاصل شما است که با جذب فشار و شوک ایجاد شده، زمان حرکت و ایجاد فشار بر روی آنها ، از مفاصل حفاظت می کند. کاهش مقدار طبیعی این بافت غضروف باعث ایجاد برخی از انواع آرتروز می شود.

ساییدگی و پارگی طبیعی باعث OA ، یکی از رایج ترین اشکال آرتروز می شود. عفونت یا آسیب به مفاصل می تواند این تجزیه طبیعی بافت غضروف را تشدید کند. اگر سابقه خانوادگی بیماری داشته باشید ، خطر ابتلا به OA ممکن است بیشتر باشد.

شکل متداول دیگر آرتروز ، RA ، یک اختلال خود ایمنی است. این حالت زمانی به وقوع می پیوندد که سیستم ایمنی بدن شما به بافت های بدن حمله کند. این حملات بر سینوویوم ، یک بافت نرم در مفاصل شما تأثیر می گذارد که مایعی تولید می کند که غضروف را تغذیه می کند و مفاصل را چرب می کند.

RA بیماری سینوویوم است. این بیماری به یک مفصل حمله کرده و آن را از بین میبرد. در نهایت می تواند منجر شود به تخریب و از بین رفتن استخوان و غضروف داخل مفصل.

علت دقیق حملات سیستم ایمنی بدن ناشناخته است. اما دانشمندان نشانگرهای ژنتیکی را کشف کرده اند که خطر ابتلا به RA را پنج برابر می کند.

چگونه آرتروز تشخیص داده می شود؟

تشخیص آرتروز

اگر مطمئن نیستید برای تشخیص آرتروز چه کسی را ببینید ، مراجعه به پزشک مراقبت های اولیه شما اولین قدم است. آنها یک معاینه بدنی برای بررسی مایعات در اطراف مفاصل ، مفاصل گرم یا قرمز و دامنه حرکتی محدود در مفاصل انجام می دهند. در صورت نیاز پزشک می تواند شما را به یک متخصص ارجاع دهد.

اگر علائم شدیدی را تجربه می کنید ، می توانید ابتدا قرار ملاقات با یک روماتولوژیست را تعیین کنید. این ممکن است منجر به تشخیص و درمان سریعتر شود.

استخراج و تجزیه و تحلیل در رابطه با سطح التهاب در خون و مایعات مفصل می تواند به پزشک شما در تشخیص نوع آرتروز کمک کند. آزمایش خون که انواع خاصی از آنتی بادی ها را مورد بررسی قرار میدهد، مانند anti-CCP (پپتید ضد سیکل سیترولین شده) ، RF (فاکتور روماتوئید) و ANA (آنتی بادی ضد هسته) نیز آزمایش های رایج تشخیصی هستند.

پزشکان معمولاً از اسکن های تصویربرداری مانند اشعه ایکس ، ام آر آی و سی تی اسکن برای تولید تصویری از استخوان ها و غضروف های شما استفاده می کنند. این به این دلیل است که آنها می توانند سایر دلایل علائم شما مانند خار استخوان را رد کنند.

آرتروز چگونه درمان می شود؟

هدف اصلی از درمان کاهش میزان دردی است که شما تجربه می کنید و جلوگیری از آسیب بیشتر به مفاصل. شما یاد خواهید گرفت که از نظر کنترل درد چه چیزی برای شما بهتر است. برخی از افراد پد های گرمایش و بسته های یخ را تسکین دهنده می دانند. برخی دیگر برای کمک به فشار در مفاصل دردناک از وسایل کمکی حرکتی مانند عصا یا واکر استفاده می کنند.

بهبود در عملکرد مفصلی شما نیز بسیار واجب است. امکان دارد، پزشک برای دستیابی به بهترین نتیجه، ترکیبی از روش های درمانی را برای شما تجویز کند.

دارو

انواع مختلفی از داروها آرتروز را درمان می کنند:

  • مسکن ها مانند هیدروکودون (ویکودین) یا استامینوفن (تایلنول) برای کنترل درد موثر هستند ، اما به کاهش التهاب کمک نمی کنند.
  • داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن (Advil) و سالیسیلات ها به کنترل درد و التهاب کمک می کنند. سالیسیلات ها می توانند خون را رقیق کنند ، بنابراین باید با احتیاط با داروهای اضافی رقیق کننده خون استفاده شود.
  • کرم های منتول یا کپسایسین از انتقال سیگنال های درد از مفاصل جلوگیری می کنند.
  • سرکوب کننده های سیستم ایمنی مانند پردنیزون یا کورتیزون به کاهش التهاب کمک می کنند.

اگر RA داشته باشید ، پزشک ممکن است شما را به مصرف کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد رطوبت اصلاح کننده بیماری (DMARD) که سیستم ایمنی بدن شما را از بین می برد ، هدایت کند. همچنین داروهای زیادی برای درمان OA بدون نسخه یا با نسخه پزشک در دسترس است.

عمل جراحی

جراحی برای جایگزینی مفصل خود با مفصل مصنوعی ممکن است یک گزینه باشد. این فرم از جراحی معمولاً برای جایگزینی باسن و زانو انجام می شود.

اگر آرتروز شما در انگشتان یا مچ دستان شدیدتر باشد ، پزشک ممکن است هم جوشی مفصلی انجام دهد. در این روش انتهای استخوان های شما به هم قفل می شوند تا زمانی که خوب شوند و یکی شوند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی شامل تمریناتی است که به تقویت عضلات اطراف مفصل آسیب دیده کمک می کند ، که یک جز اصلی درمان آرتروز است.

چه تغییراتی در سبک زندگی می تواند به افراد مبتلا به آرتروز کمک کند؟

آرتروز

کاهش وزن و حفظ وزن سالم خطر ابتلا به آرتروز نوع OA را کاهش می دهد و در صورت داشتن علائم می تواند علائم را نیز کاهش دهد.

داشتن رژیم غذایی سالم برای کاهش وزن مهم است. انتخاب یک رژیم غذایی با مقدار زیادی آنتی اکسیدان مانند میوه های تازه ، سبزیجات و گیاهان می تواند به کاهش التهاب کمک کند. از دیگر غذاهای کاهش دهنده التهاب می توان به ماهی و آجیل اشاره کرد.

غذاهایی که در صورت آرتروز به حداقل می رسانند یا از آنها اجتناب می کنند شامل غذاهای سرخ شده ، غذاهای فرآوری شده ، لبنیات و مصرف زیاد گوشت هستند.

برخی تحقیقات نشان دهنده آن هستند که که آنتی بادی های گلوتن ممکن است در افراد مبتلا به RA وجود داشته باشد. رژیم غذایی بدون گلوتن ممکن است علائم و پیشرفت بیماری را بهبود بخشد. یک مطالعه در سال 2015 همچنین رژیم غذایی بدون گلوتن را برای همه افرادی که تشخیص بیماری تمایز یافته بافت همبند را ندارند ، توصیه می کند.

ورزش منظم باعث انعطاف پذیری مفاصل می شود. شنا غالباً فرم مناسبی از ورزش برای افراد مبتلا به آرتروز است ، زیرا مانند دویدن و راه رفتن به مفاصل شما فشار نمی آورد. تحرک مهم است ، اما باید مطمئن باشید که در صورت لزوم استراحت کنید و از بیش از حد در انجام کار خودداری کنید.

تمرینات در خانه که می توانید امتحان کنید شامل موارد زیر است:

  • شیب سر ، چرخش گردن و سایر تمرینات برای تسکین درد در گردن شما
  • خم شدن انگشت و خم شدن انگشت شست برای کاهش درد در دستان شما
  • بالا آوردن پا ، کشش همسترینگ و سایر تمرینات آسان برای آرتروز زانو

چشم انداز طولانی مدت برای افراد مبتلا به آرتروز چیست؟

در حالی که هیچ درمانی برای آرتروز وجود ندارد ، اما درمان مناسب می تواند تا حد زیادی علائم شما را کاهش دهد.

علاوه بر روش های درمانی که پزشک توصیه می کند ، می توانید تعدادی از تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید که ممکن است به شما در مدیریت آرتروز کمک کند.