اجزای کفش ارتوپدی

اجزای کفش ارتوپدی. کفش انواع اهداف کاربردی و آرایشی را ارائه می دهد. برای افراد مبتلا به اختلال ارتوپدی ، کفش را می توان انتخاب کرد تا فشار بر روی ساختارهای حساس و تغییر شکل یافته به حداقل برسد. می توان کفش ها را برای توزیع مجدد وزن به مناطق بدون درد تغییر داد تا راحتی و عملکرد پا ، اندام و تنه را بهبود بخشد.

کفش همچنین پایه ارتز است و باید به درستی نصب و اصلاح شود.

قسمت هایی از اجزای کفش ارتوپدی

اجزای اصلی کفش(ارتوپدی) عبارتند از: زیره ، پاشنه ، رویه و روکش و آسترها

منحصر به فرد

در یک کفش ارتوپدی خوب ساخته شده ، دو کف وجود دارد. زیره بیرونی و زیره داخلی. زیره بیرونی که با کف تماس دارد ، باید از چرم باشد.

زیره داخلی ترجیحاً از چرم ساخته شده و در زیر پا قرار دارد. در زیر زیرین داخلی فضایی وجود دارد که توسط یک پرکننده قابل تراکم اشغال شده است که قسمت داخلی را از زیرین جدا می کند. بالای کف داخلی یک چوب ، یک نوار باریک چرمی دوخته شده است که به قسمت بالای کفش وصل شده است.

توپ وسیع ترین قسمت کف پا است و باید منطبق با ناحیه زیر سرهای متاتارس باشد. قسمتی از کف بین توپ و مرز قدامی پاشنه ناحیه ساق پا است. قطعه ساقه یک نوار سفت و سخت است ، ترجیحاً فلز راه راه ، که ناحیه ساق را برای مقاومت در برابر فشارهای وارد شده به ساقه در طول تردد تقویت می کند.

ساقه کفش را، در زیر قوس سفت می کند که باعث می شود قسمت میانی کفش در برابر پیچ خوردگی و خم شدن مقاوم تر باشد.

به فضای بین قسمت جلویی کف و کف “فنر انگشت پا” می گویند. فنر انگشتان پا باعث ایجاد جلوه ای تکان دهنده می شود که انگشت پا را تسهیل می کند و چین و چروک قسمت بالای کفش را کاهش می دهد.

پاشنه

پاشنه پا از دو قسمت تشکیل شده است: قسمت نزدیک ، ساخته شده از چرم سفت و قسمت دیستال یا سطح کف پا ، که با زمین تماس دارد. سطوح کف پا اکثر پاشنه های مردان از لاستیک متوسط یا نرم است ، در حالی که زنان و کودکان از لاستیک سخت هستند.

خطوط پاشنه پا بر عملکرد کفش تأثیر می گذارد. با سطح قدامی پاشنه که به آن سینه گفته می شود و در جلوتر قرار دارد ، پایه تکیه گاه پا افزایش می یابد.

ارتفاع پاشنه پا برای عملکرد پا مهم است. پاشنه از کف خارجی تا سطح کف پا پاشنه اندازه گیری می شود.

ارتوپدی ها ارتفاع در مرکز پاشنه را در نقطه ای که مربوط به غده استخوانی است اندازه گیری می کنند.

معمولاً هر چه پاشنه پا بالاتر باشد ، گام بیشتر و در نتیجه سطح طاقت روی پا باریک تر می شود. گام پاشنه تمایل سطح خلفی پاشنه از عمودی است. پاشنه نظامی تقریباً 31 میلی متر ارتفاع دارد ، بلندترین پاشنه مناسب برای بیشتر اهداف ارتوپدی ، پاشنه کوبا است ، به طور کلی 38 میلی متر ارتفاع دارد.

بالا

از دیگر اجزای کفش ارتوپدی، قسمتی از کفش در بالای زیره است که قسمت بالایی نامیده می شود که شامل یک قسمت قدامی (وصله) و یک قسمت خلفی (یک چهارم) است. یک چهارم جانبی باید به اندازه کافی بریده شود تا از ساییدن قوزک جلوگیری شود.

زبان نواری از چرم است که زیر بندها قرار دارد. در قاعده دهانه قرار دارد. بسته به نوع کفش ، روزنه(حلفه ی بند) برای بندها در قسمت توری قرار دارد که ممکن است بخشی از “وصله” باشد.

آسترها و تقویت کننده ها

تمام قسمت های کفش که با پا تماس می گیرند باید هموار باشند. روکش پنبه ای عرق را جذب می کند. آستر داخلی و روکش ممکن است از چرم یا پنبه تقویت شده با چرم باشد. آنها پا و جوراب را از تماس با سطوح زبرتر چرم و دوخت محافظت می کنند.

وصله توسط جعبه انگشتان پا تقویت می شود که قسمت پشت انگشتان پا را در برابر ضربه در برابر افتادن اجسام محافظت می کند و نوک انگشتان پا را از لک شدن در برابر مبلمان ، سنگ ها یا موانع دیگر محافظت می کند. جعبه انگشتان پا نیز کانتور “وصله” را حفظ می کند.

رویه پشت یک چرم ، الیاف یا تقویت کننده پلاستیکی است که شکل کفش را در ناحیه پاشنه آناتومیک حفظ می کند.

کفش آخر

آخرین مدل پا تحمل وزن است. بنابراین ، ویژگی های راحتی و راه رفتن کفش بسته به آخرین آن است.

می تواند منحنی ، نیمه خمیده یا مستقیم باشد.

ماندگاری های “خارج شده” برای جابجایی تغییر شکل والگوس(پا چنبری) ثابت طراحی شده اند. آخرین روش ایجاد شده برای هدف مخالف ، یعنی افزودن والگوس نوجوانان به جلو و یا تغییر شکل والگوس ثابت بزرگسالان ، طراحی شده است.

دوام های سفارشی به طور خاص برای یک پای خاص ساخته شده است.

ارتفاعات یک چهارم

این به ارتفاع قسمت خلفی قسمت فوقانی اشاره دارد.

کفش کم

کفش کم ، یا آکسفورد ، کفشی است که در آن چارچوب ها تا سطحی درست در زیر قوزک گسترش می یابند.

کفش بیشتر جنبه آرایشی دارد و حرکت مچ پا و زیر قوس را محدود نمی کند.

کفش بلند

کفشی که قوزک را می پوشاند عمل تاندون را کاهش می دهد و پا را بهتر از یک چهارم پایینی در برابر سر خوردن جلو و عقب پا می چسباند.

دهانه

طراحی قسمت دهانه رویه کفش بر راحتی پوشیدن کفش و میزان تنظیم کفش تأثیر می گذارد.

بلوچر

اکثر کفش های ارتوپدی دارای سبک حلقوی هستند که با حاشیه شل قدامی توری متمایز میشوند. بنابراین محله ها روی “وصله” قرار دارند و دارای پایه های های توری هستند. سبک بلوچر باز شدن قابل ملاحظه ای را فراهم می کند که پوشیدن را تسهیل می کند و تنظیم بیشتری را ارائه می دهد.

بالمورال

اگر لباس پوشیدن مشکلی ایجاد نمی کند ، بیمار ممکن است از سبک بالمورال یا بال استفاده کند که در آن “وصله” لبه های جلویی محله را می پوشاند. کفش بال اجازه نمی دهد زبان کاملاً منعکس شود و کفش را به طور گسترده در قسمت جلویی باز کند.

توری به پا

این یک اقتباس از سبک Blucher-دهانه است. توری باقی می ماند تا انگشت پا. این سبک ، که گاهی اوقات “چکمه جراحی” نامیده می شود ، راحت ترین کار را انجام می دهد زیرا ممکن است انگشتان پای بیمار کاملاً در معرض دید قرار گیرد. کفش توری تا پنجه ای ممکن است دارای چهار گوش بالا یا پایین باشد.

بسته شدن ها

پوشیدن کفش به دلیل نوع بستن و همچنین سبک دهانه تسهیل می شود.

بسته های قابل تنظیم

بسته شدن کفش معمولی است که در آن توری پنبه ای در حداقل چهار یا ترجیحاً پنج جفت روزنه(حلقه برای بند کفش) قرار می گیرد. بندها به پوشنده اجازه می دهند تا حالت صفت شدن را را تغییر دهد تا تورم یا قسمتهای موقت حساس شود.

اختلال در عملکرد دست بیمار یا محدودیت حرکت آرنج یا زانو ممکن است به بند کفش الاستیک نیاز داشته باشد. هنگامی که بیمار بندها را بست ، نیازی به بستن آن نیست.

فلپ های Velcro را می توان با هماهنگی معمولی توسط یک شخص مدیریت کرد.

بسته شدن های غیر قابل تنظیم

زیپ ها به حداقل مهارت و چابکی پا نیاز دارند ، اما نمی توان آنها را توسط بیمار تنظیم کرد. پوشیدن کفشی با بندهای کش دار حتی راحت تر است.

ساخت کفش ارتوپدی

اجزای کفش ارتوپدی

اگرچه روشهای زیادی برای تولید کفش وجود دارد ، اما ساخت گودیر برای اهداف ارتوپدی توصیه می شود ، زیرا این روش تولید کفشی است که در داخل آن کاملاً صاف است و به راحتی می توان آن را با تغییرات خارجی تغییر داد.

ارزیابی کفش ارتوپدی مناسب

هر کفشی باید از نظر تناسب مناسب ارزیابی شود. تناسب نهایی در حین تحمل وزن پس از تکمیل کلیه تغییرات ارتز(بریس) مشخص می شود.

به طور معمول ، باید فضای کافی برای گسترش پا در هنگام تحمل وزن وجود داشته باشد. کفش باید حداقل 13 میلی متر از بلندترین انگشت پا بلندتر باشد ، تا عملکرد پاشنه پا تسهیل شود. پهن ترین قسمت کفش باید با پهن ترین قسمت پا منطبق باشد. کفش بسیار مناسب از پاشنه تا توپ پا محکم است. ابعاد پاشنه به توپ پا و کفش باید برابر باشد.

فاصله بین محله ها نباید بیش از حد باشد. گاف های نامناسب معمولاً نشان دهنده یک ساقه بسیار باریک است. در هنگام برخورد پاشنه پا ، خفگی اندکی معمول است ، اما باید در هنگام ناپدید شدن ناپدید شود. محدودیت انعطاف پذیری پشتی با توقف خم شدن پشتی ارتز ممکن است باعث ایجاد گپ اجتناب ناپذیری در نمونه بعدی شود. به دلیل سفتی ساختاری کفش ، همیشه ضربه ای کوچک و تاندونی وجود خواهد داشت. یک شمارنده که نزدیک پاشنه آناتومیک قرار می گیرد حرکت بیش از حد پا در کفش را به حداقل می رساند.

هدف کفش نیز مناسب بودن آن را تعیین می کند. گاهی اوقات ، یک کفش باید با استفاده از سیستم فشار سه نقطه ای برای کنترل و قرار دادن یک پا تغییر شکل یافته یا گاهی کفش برای کاهش فشار در مناطق مشخص شده نصب شود.