چاقی و کمر درد

چاقی و کمر درد :شیوع چاقی رفته رفته در بسیاری از جوامع انسانی در حال افزایش بوده و این مشکل بتدریج بصورت یک اپیدمی درمیابد. مدرن شدن جوامع بخصوص جوامع شهری تاثیر زیادی بر رفتارهای غذایی ما داشته است.

غذا

امروزه غذای بیشتری نسبت به روزگارهای پیشین در دسترس مردم قرار گرفته و انواع غذاهای آماده در اکثر فروشگاه ها وجود دارد.

مردم بیشتر در بیرون از خانه غذا میخورند و این موجب میشود کنترل کمتری بر محتوا و کیفیت غذای خود داشته باشند.

بچه ها بتدریج چاقتر میشوند. آنها بجای بازی هایی که مستلزم فعالیت بدنی است بیشتر مینشینند و بازی کامپیوتری میکنند. وقتی گرسنه نیستند غذا میخورند و در تلویزیون بطور مرتب تبلیغات مربوط به خوراکی های پر کالری را مشاهده میکنند.

بسیاری میدانند که چاقی ارتباط مستقیمی با بیماری های قلبی، دیابت، افزایش فشار خون و سرطان های دستگاه گوارش دارد ولی در مورد ارتباط چاقی و کمردرد کمتر بحث شده است.

امروزه مشخص شده که چاقی میتواند بطور نزدیکی با علائم بیماری های پوکی استخوان، آرتروز، روماتیسم مفصلی، تنگی کانال نخاعی و اسپوندیلولیستزی ارتباط داشته باشد و این بیماری ها همگی میتوانند موجب کمردرد شوند.

یکی از وظایف ستون مهره انتقال وزن تنه از طریق لگن به اندام تحتانی و سپس زمین است و این طبیعی است که با افزایش وزن تنه نیروهای بزرگتری از این ساختمان عبور کند.

این نیروها میتوانند بتدریج سبب اختلال در کارکرد آن و بعد از مدتی بروز آسیب های ماندگار و تخریب در ساختارهای تشکیل دهنده ستون مهره شود.

کاهش وزن برای تسکین کمر درد

چاقی و کمر درد

بیمارانی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند و از کمردرد رنج می برند ممکن است از این نکته آگاه نباشند که اضافه وزن آنها در واقع به کمر درد آنها کمک می کند.

با اینکه به طور دقیق برسی نشده است که چطور وزن اضافی می تواند باعث کمر درد شود یا به آن کمک کند ، مشخص شده است که افرادی که دارای اضافه وزن و چاقی هستند اغلب در معرض خطر کمردرد ، درد مفاصل و کشیدگی عضلات هستند ، اما این در افرادی که اضافه وزن ندارند کمتر است.

علاوه بر کمر درد ، علائمی که توسط افراد چاق یا دارای اضافه وزن شدید نشان داده می شود می تواند شامل خستگی ، همچنین مشکل تنفس و تنگی نفس در طی دوره های کوتاه ورزش باشد.

اگر خستگی و تنگی نفس باعث شود فرد از فعالیت و ورزش دست بکشد و آن را متوقف کند ، این امر می تواند به طور غیر مستقیم منجر به کمردرد شود زیرا کمبود ورزش (فعالیت) در بسیاری از اشکال متداول کمردرد نقش دارد.

شناسایی نیاز به کاهش وزن

شاخص توده بدن (BMI) معیاری است که معمولاً توسط پزشکان استفاده می شود. BMI یک فرمول ریاضی است (BMI = کیلوگرم بر متر مربع) که وزن فرد را بر حسب کیلوگرم و قد را بر حسب متر در نظر می گیرد و یک عدد را محاسبه می کند. هرچه BMI فرد در محدوده ای از مقادیر از پیش تعیین شده سقوط کند ، احتمال چاقی نیز بالاتر است.

اگرچه بحث در مورد معنای خاص اندازه گیری BMI وجود دارد ، BMI 30 یا بالاتر به طور معمول چاق در نظر گرفته می شود ، در حالی که اندازه 25 تا 29.9 به طور معمول اضافه وزن در نظر گرفته می شود.

همچنین ارزیابی محل حمل چربی اضافی بر روی بدن بیمار بسیار مهم است. بیمارانی که در اطراف میانه بدن خود وزن بیشتری دارند ، بیشتر در معرض مشکلات بهداشتی مرتبط با چاقی ، مانند کمردرد هستند. کاهش وزن برای ملاحظات بهداشتی اغلب در خانمهایی با اندازه گیری دور کمر بیش از 35 اینچ یا مردان با اندازه گیری دور کمر بیش از 40 اینچ توصیه می شود

چگونه چاقی باعث کمر درد میشود

چاقی و کمر درد

چاقی و افزایش وزن میتواند با مکانیسم های مختلفی موجب کمردرد شود. مهمترین انها عبارتند از

  • تجمع چربی و کمر درد

با افزایش وزن میزان زیادی چربی در شکم تجمع پیدا میکند. شکم بزرگ موجب میشود گودی کمر بیشتر شده و لگن به سمت چلو بچرخد. این افزایش تقعر در ستون مهره کمری موجب وارد شدن فشار بیش از حد به دیسک بین مهره ای و مفاصل بین مهره ها میشود.

  • اضافه وزن بیشترین تاثیر را در کمر می گذارد

چاقی و کمر درد

پایین ستون مهره یعنی ناحیه کمر بیشترین تاثیر را از افزایش وزن میپذیرد. وزن زیاد تنه در این محل میتواند موجب فشار بیش ار حد به مهره ها شود.

این فشار بتدریج موجب خراب شدن دیسک بین مهره ها میگردد. این آسیب و خرابی در دیسک کم کم موجب چروکیده شدن و کاهش ارتفاع دیسک شده و در نتیجه مهره ها به هم نزدیک تر میشوند.

نزدیکی مهره ها به هم موجب افزایش فشار به مفصل بین مهره ها میشود. به این مفاصل فاست Facet joints میگویند. فشار بیش از حد به مفاصل فاست بتدریج موجب بروز آرتروز و ساییدگی در آنها شده و که نتیجه آنها درد است.

  • فتق دیسک

خرابی دیسک بین مهره ای زمینه را برای افزایش احتمال بروز فتق دیسک بین مهره ای افزایش میدهد.

  • بافت های اضافی در اطراف نخاع

در افراد چاق به علت فشارهای زیادی که به مهره ها وارد میشود بافت های اطراف دچار التهاب میشوند. یکی از واکنش های بدن به این التهاب تولید بافت همبندی و استخوان اضافه است. این بافت های اضافی در اطراف نخاع میتوانند فضای کانال نخاعی را کم کرده و در نتیجه موجب بروز بیماری تنگی کانال نخاعی شوند.

  • اسپوندیلولیستزی

در افراد چاق احتمال بروز اسپوندیلولیستزی یا سر خوردن مهره ها هم بیشتر میشود.

  • افراد چاق

افراد چاق - چاقی و کمر درد

افراد چاق فعالیت های فیزیکی کمتری دارند. این کم تحرکی بتدریج میتواند موجب ضعف عضلات ستون مهره و شکم شود. ضعیف شدن این عضلات از مهمترین علل شناخته شده در بروز کمردرد است.