انواع کفش طبی

انواع کفش طبی و کاربرد آنها

کفش طبی ، انواع کفش های طبی ارتوپدی در دو نوع جلو بسته و باز و رنگ های مختلف می باشد. این کفش ها دارای شاخصه های زیر می باشد:

 1. Night . top shoe کفش باید تا بالای قوزک باشد
 2. Rigid. Heel. Cup برای جلوگیری از انحراف پاشنه به واروس یا والگوس
 3. Rigid .leather. Sank زیره ی چرمی برای جلوگیری از تغییر شکل کفش
 4. Width toe box   برای ایجاد راستای مناسب برای متاتارس ها و انگشتان

کفش ارتوپدی(طبی) چیست؟

کفش طبی

چه خوش خیم باشند و چه قابل توجه، بدشکلی های پا می تواند یک نقص واقعی در زندگی روزمره باشد. مالش دردناک، راه رفتن ناخوشایند یا کفش سخت، نصب در یک فروشگاه استاندارد می تواند پیچیده شود.

کفش های ارتوپدی(طبی) که به عنوان کفش های درمانی سفارشی نیز شناخته می شوند، برای بیمارانی طراحی شده اند که ناهنجاری های قابل توجهی دارند. آنها به طور خاص با مورفولوژی آنها مطابقت دارند. هدف این تجهیزات بهبود عملکرد راه رفتن است، به ویژه به لطف کفی های ارتوپدی به نام ارتزهای کف پا.

کفش های ارتوپدی سه اختلال اصلی را اصلاح می کنند:

 • تغییر شکل (انگشت پا، ناهمواری طول اندام تحتانی و غیره)
 • بی ثباتی (به عنوان مثال به دنبال قطع انگشت پا)
 • مشکل در پوشیدن کفش (آرتریت روماتوئید، کوتولگی و غیره)

اولین جفت کفش ارتوپدی باید توسط متخصص (در طب فیزیکی و توانبخشی، ارتوپدی یا روماتولوژی) تجویز شود. پس از آن، تمدید با پزشک معالج انجام می شود.

ایجاد یک مدل سفارشی نیاز به بررسی اولیه توسط متخصص اطفال دارد. یک قالب پا یا اسکن از کف پا گرفته می شود تا ارتز پا و رویه مستقیماً روی آن ایجاد شود. هنگامی که طراحی کامل شد، متخصص یک نمونه اولیه شفاف ایجاد می کند که امکان تایید موقعیت پا را فراهم می کند. پس از تایید، فرآیند تولید راه اندازی می شود.

همچنین از کفش طبی برای افزایش کیفیت پیاده‌روی و انجام فعالیت های روزمره نیز استفاده میشود. کفش و کفی طبی سلامت پای شما را تضمین میکنند.

انواع

در ادامه انواع کفش طبی(ارتوپدی) را همراه با کاربرد درمانی آن معرفی میکنیم:

کفش طبی Reverse last shoe

 کفش پنجه برعکس که برای بیماران کلاب فوت  و متاتارسوس ادداکتوس  استفاده می شود. این کفش ها باید در ناحیه ی انگشتان دیوارهای سخت و دارای راستا داشته باشد و از ناحیه ی مناسب نیروی عکس عارضه را وارد کند. به منظور بردن پایه پروزیشن به داخل کفش وج خارجی اضافه می کنیم.

Straight. Last. Shoe

 کفش پنجه مستقیم برای بیماران کلاب فوت و متاتارسوس ادداکتوس تجویز می شود. در مراحل انتهایی درمان این کفش جایگزین نوع پنجه برعکس می شود.

HeelOff loading. Shoe

کفش های خاص که ناحیه ی پاشنه بالاتر از ناحیه ی قدام پا طراحی می شود و در حالت ایستاده پاشنه در تماس با زمین نیست در نتیجه فشار وزن بصورت کامل از ناحیه ی قدام پا به زمین منتقل می شود.

کاربرد:

 1. جراحی پاشنه

2. خار پاشنه

3. التهاب در ناحیه پاشنه و پد پاشنه

4.شکستگی استخوان

Forefoot  offloading. Shoe

کفش خاص که ناحیه ی قدام پا بالاتر از ناحیه ی پاشنه است و در حین راه رفتن این ناحیه در تماس با زمین قرار نمی گیرد. و وزن بیمار فقط از ناحیه ی پاشنه به زمین متصل می شود.

کاربرد:

 1. جراحی های قدام پا
 2. متاتارسالژیای شدید
 3. شکستگی استرس در متاتارس ها
 4. شکستگی استخوان قدام پا

Diabetic .shoe

 کفش های دیلبتی باید مشخصات ذیل را داشته باشند:

 1. راحتی پوشیدن و در آوردن آن
 2. سبکی
 3. بستر نرم
 4. دیواره های نرم و بدون برجستگی
 5. 1cm بلندتر از طول پا و 1cm عریض تر از پا در ناحیه متاتارس ها

مزیت استفاده از کفش طبی

کفش طبی

امروزه استفاده از محصولات طبی بسیار بیشتر از گذشته شده و علت آن مزیت های این محصولات هستند. کفش های ارتوپدی فضای زیادی برای جابجایی پا دارند که می تواند منجر به گردش خون بهتر شود. این کفش ها همچنین می توانند به کاهش درد مربوط به عصب کمک کنند و موجب تسکین افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی شوند.

آیا می دانستید که بسیاری از دردها و مشکلات در سراسر سیستم اسکلتی عضلانی شما را می توان در مشکلات پاها ردیابی کرد؟ مشکلات عملکردی یا ناهماهنگی در پا و مچ پا می تواند منجر به ناهماهنگی در جاهای دیگر شود. نتیجه؟ درد و بی ثباتی.

نیازی نیست با این درد زندگی کنی درمان هایی وجود دارد که می تواند به رنج شما پایان دهد. کفی های طبی در کفش شما و کفش طبی تنها ابزاری است که تیم متخصص در موسسه ارتوپدی فنی توان‌ طب برای کمک به بهبود مشکلات اندام تحتانی شما در اختیار دارند.

ارتزها برای اصلاح ناهنجاری ها و مشکلات عملکردی پا یا کاهش فشار از ناحیه دردناک یا آسیب دیده، پشتیبانی ساختاری برای پاهای شما فراهم می کنند. شرایطی که می تواند از کفی های ارتز(طبی) و کفش طبی بهره مند شود عبارتند از:

 • آرتروز
 • بونیون و پینه
 • بورسیت
 • زخم پای دیابتی
 • کف پای صاف یا قوس بلند
 • التهاب کف پا یا خار پاشنه
 • تاندونیت
 • کم یا بیش پرونیشن
 • آسیب های ورزشی
 • بهبودی پس از جراحی

خرید انواع کفش طبی

موسسه ارتوپدی فنی توان طب

شما میتوانید برای خرید انواع کفش طبی متناسب با پای خود به موسسه‌ی ارتوپدی فنی توان طب مراجعه فرمایید.

آدرس مطب :

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506
تلفن : 56140745 – 56111339 (021)،