ارتز اندام تحتانی

بریس بلند Long Leg Brace

بریس بلند یا KAFO مفصل دار یکی از معمول ترین وسایل کمکی است. بریس وسیله ای است که همزمان مفصل زانو و مچ پا را کنترل می نماید و به طور کلی برای کسانی به کار می رود که دچار ضعف عضله چهار سر رانی  (Quadriceps ) می باشند. دلایل این امر متعدد است ، از شایعترین آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  •   فلج اطفال
  • (Poliomyelitis) میوپاتی
  •  ضایعه نخاعی
  •  Post-Polio
  • MS
  • Spastic Gait
  • Genu Varum (پا پرانتزی )
  • Genu Valgum (پا ضربدری )

ساختار بریس می تواند با متریال فلزی ، پلاستیکی (از ورقهای ترمو پلاستیک ) ، مواد رزینی ( Lamination ) و یا کربنی باشد. جدا از جنس بریس مفاصل بسیار متنوعی نیز برای آن به کار می‌رود مانند مفاصل دراپ لاک (Drop Lock ) ، Swiss Lock  ویا اتولاک ( Auto Lock ) که تمامی وارداتی میباشند.

درمان­ های ارتوتیکی که جهت بیماران مبتلا به سکته مغزی و فلج اطفال و ضایعه نخاعی به منظور ایجاد راه رفتن نرمال استفاده می شود بطور عمده شامل بریس­ بلند یکطرفه و یا دو طرفه اندام تحتانی می‌باشند.

این بریس­ های بلند به کمک مفاصل دراپ لاک یا سوییس لاک، زانو را در کل فازهای گیت قفل می نمایند در نتیجه بیمار برای جمع کردن پا از روی زمین در طول فاز سویینگ مجبور به انجام حرکات جبرانی مانند چرخش اندام تحتانی و یا بلند کردن اندام تحتانی و یا بلند شدن روی پای سالم و…می باشدکه این موارد باعث می شود جابجایی مرکز ثقل افزایش یافته و باعث مصرف بیشتر انرژی و در نتیجه خستگی زود هنگام بیمار گردد.

از طرف دیگر بیمار برای نشستن مجبور به استفاده از دستان خود برای باز کردن قفل است که این امر برای بیمارانی که در اندام فوقانی دچار مشکل هستندمسئله آفرین می‌شود.

جدیدترین مدلها بریس کربنی با مفصل اتو لاک است که از خم شدن زانو در مرحله ایستادن و یا تحمل وزن حین راه رفتن جلوگیری می‌نماید و هنگام گام برداشتن به طور اتوماتیک خم می شود. وزن این مدل نسبت به سایر بریس‌ها کمتر و استفاده از آن راحت تر است اما قیمت آن گرانتر است.

“بریس KAFO چیست؟ برای مطالعه کلیک کنید!”

e-mag_active_system

بریس بلند

مفصل استنس کنترل بریس بلند که در موسسه ارتوپدی فنی توان طب ارائه شده است کاملا یک مفصل مکانیکی می‌باشد و بصورت داینامیک فقط در اثر نیروی وزن فعال می‌شود. به محض قرارگیری پا روی زمین مفصل قفل گردیده و با شروع فاز سویینگ و بلند کردن پنجه از روی زمین مفصل آزاد می شود.این مفصل در هر زاویه ای که پا روی زمین بیاید قفل می‌نماید.

سرعت قفل شدن و اصطکاک مفصل با توجه به وزن بیمار قابل تنظیم است.همچنین از مفصل استنس کنترل بریس بلند می توان در زانوبندهای اندام تحتانی بعنوان مفصل مدرج استفاده کرد یعنی قابلیت دو مفصل را همزمان دارا می باشد. قطعات متحرک و مکانیکی میباشد(الکتریکی ندارد) لذا دوام مفصل بیشتر شده و تعمیر و نگهداری آن راحتر است.

راه رفتن بیمار روی سطوح شیب دار امکان پذیر است و نیز برای بیمارانی که دارای کمی فلکسیون کانترکچر در زانو هستند نیز قابل استفاده است. هزینه ساخت این مفصل پایین است و امکان استفاده از ان برای تمام بیمارانی که از بریس بلند استفاده می کنند فراهم است.از طرف دیگر شرایط استفاده از ان برای تیم درمانی در تمام کلنیک های ارتوپدی فنی فراهم است و فرم دهی و طراحی بریس با این مفصل نیاز به آموزش های تخصصی ندارد.

البته مفصل جدید دیگری برای بریس ها طراحی شده است که هوشمند است و تطابق بیشتری برای حفظ ثبات و زیبایی راه رفتن از خود نشان می دهد.

در ایران بریس های فلزی رواج بیشتری دارد و در انتها توسط یک رکاب فلزی به کفش طبی و یا اینشو (In shoe ) متصل می گردد. اینشو معمولا برای افرادی که دچار کوتاهی هستند استفاده می گردد.

تهیه بریس بلند long leg brace

موسسه ارتوپدی فنی توان طب

شما میتوانید این بریس ( بریس بلند long leg brace ) را  از موسسه ارتوپد فنی توان طب با بهترین کیفیت در ساخت و طراحی تهیه کنید.

آدرس مطب :

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506
تلفن : 56140745 – 56111339 (021)

مراجعین عزیز بعد از ظهرها از ساعت 16:00 الی 20:00 به کلینیک مراجعه نمایند