خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه (heel spur) یک بیماری پا است که به وسیله‌ رشد استخوان مانند به نام رسوب کلسیم ایجاد می شود که بین استخوان پاشنه و قوس شما امتداد می یابد.

خار پاشنه یک رشد استخوانی است که از زیر استخوان پاشنه پشتی در داخل پای شما بیرون می آید. خار پاشنه زمانی اتفاق می افتد که روی رباط های پای شما فشار وارد شود.

خار پاشنه معمولاً از سمت جلو و زیر پاشنه شما پدیدار می شود. این ضایعات روی سایر قسمت های پا نیز تاثیر میگذارند. اندازه این رسوب کلسیم(heel spur) می‌توانند تا 1.27 سانتی متر باشد. این ضایعه لزوماً با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نمی‌باشد.

دربیشتر موارد درد شدید ایجاد می‌کند که معمولاً زمانی که از تخت بلند میشود و پای خود را زمین می‌گذارید سراغ شما می‌آید.بعد از مدتی هنگام که بلند می‌شوید و حرکت می‌کنید، درد به طور معمول کاهش پیدا می‌کند، ولی امکان دارد پس از مدتی ایستادن، دوباره برگردد.

تشخیص خار پاشنه شاید مسئله برانگیز باشد. این عارضه دایماً سبب درد نمی شود و همه دردهای پاشنه به این عارضه مربوط نمی‌باشد.

علت

علت شناسی خارها مورد بحث قرار گرفته است. وراثت، اختلالات متابولیک، سل، بیماری های التهابی سیستمیک و بسیاری از اختلالات دیگر نیز دخیل هستند. استدلال کنونی این است که بیومکانیک غیرطبیعی (پروناسیون بیش از حد یا غیرطبیعی) عامل اصلی برای خار پاشنه تحتانی است. تصور می‌شود شایع‌ترین علت، صافی کف پا(پرونیشن) غیرطبیعی باشد که منجر به افزایش نیروهای کششی در ساختارهایی می‌شود که در ناحیه توبروزیته پاشنه متصل می‌شوند.

این عارضه بدون علامت در جمعیت عادی و بالغ نسبتا شایع است. یک مطالعه اپیدمیولوژیک نشان داد که 11٪ از جمعیت بزرگسال دچار خار پاشنه شده بودند که در یافته های رادیوگرافی اتفاقی نشان داده شد.

علائم خار پاشنه

علائم خار پاشنه چیست؟ قبل از اینکه به درمان بپردازیم، اجازه دهید در وهله اول در مورد علت ایجاد این خارهای دردناک بحث کنیم. خار پاشنه اساساً رسوبات کلسیم اضافی هستند که در کف پاشنه پا که در اصطلاح عامیانه به آن استخوان پاشنه نیز می گویند، در یک دوره زمانی طولانی جمع می شوند.

تشکیل این رشدهای استخوانی ممکن است به سایر شرایط یا عوامل سبک زندگی مرتبط باشد. به عنوان مثال، کفش‌های نامناسب یا با روکش ضعیف ممکن است منجر به ایجاد خار پاشنه شود. افرادی که اضافه وزن دارند، مانند افراد مبتلا به آرتریت و برخی از ناهنجاری‌های راه رفتن، مانند پرونیشن (که به عنوان کف پای صاف نیز شناخته می‌شود) خطر ابتلا به خار استخوان پاشنه را افزایش می‌دهند. فشار بر استخوان ها و بافت های همبند پا ناشی از ورزش هایی مانند دویدن نیز ممکن است به رشد خار استخوان پاشنه کمک کند.

چگونه متوجه می شویم که خار پاشنه داریم؟

صرف نظر از علت زمینه ای، بسیاری از علائم خار پاشنه پا وجود دارد. بسیاری از افراد در اوایل صبح یا پس از استراحت طولانی، درد شدیدتری از این مشکل را تجربه خواهند کرد. برای برخی، درد ممکن است به صورت درد شدید در امتداد کف پا ظاهر شود. درد خار پاشنه نیز ممکن است خفیف باشد و به صورت درد مبهم در طول روز وجود داشته باشد، به خصوص در حین و بعد از فعالیت های سخت.

سایر علائم خار استخوان پا عبارتند از التهاب و حساسیت در امتداد کف پا که به عنوان فاشیای کف پا شناخته می شود. با خارهای استخوانی بزرگتر، حتی ممکن است یک برآمدگی قابل مشاهده در جایی که خار تشکیل شده است وجود داشته باشد. معاینه فیزیکی و سایر تصویربرداری های تشخیصی نیز ممکن است برای تشخیص درست علت اصلی درد خفیف یا شدید پاشنه پا در بیمار مورد استفاده قرار گیرد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که همه خارهای پاشنه باعث ناراحتی یا درد نمی شوند. در واقع، تنها حدود 5 درصد از افراد مبتلا به خار استخوان پاشنه پا درد پا را تجربه خواهند کرد.

چه درمان هایی برای خار پاشنه در دسترس است؟

درمان خار پاشنه معمولاً مبتنی بر کاهش التهاب برای تسکین درد است. متخصص شما ممکن است برخی از درمان های زیر را توصیه کند:

  • استراحت کنید، فشار را از روی پاهایتان کم کنید، التهاب را کاهش دهید و به تسکین درد کمک کنید.
  • کمپرس یخ. چند بار در روز از کمپرس سرد یا کمپرس یخ به مدت 15 تا 20 دقیقه برای کاهش التهاب استفاده کنید
  • تمرینات کششی و تقویتی، برای کمک به شما در مدیریت طولانی مدت درد. متخصص پاهای ورزشی شما می‌تواند توصیه کند که کدام نوع از ورزش‌ها برای شرایط شما مناسب‌تر هستند، تا اطمینان حاصل شود که شما فقط ورزش مفیدی انجام می‌دهید و وضعیت شما را تشدید نمی‌کند.
  • کفی طبی. کفی کفش مانند پدهای پاشنه یا ارتز ممکن است به شما توصیه شود تا قوس و پاشنه را برای کاهش درد و بهبود دائمی‌تر ایجاد کنید.
  • دارو. داروهای ضدالتهاب بدون نسخه ممکن است برای استفاده کوتاه مدت در بیماران مبتلا به درد شدید و ناتوان کننده توصیه شوند، اما این داروها عوارض جانبی دارند و بنابراین در طولانی مدت راه حلی نیستند.

در برخی موارد شدید، اگر این مشکل بسیار دردناک و ادامه دار باشد، ممکن است جراحی توصیه شود، اگرچه این غیر معمول است. از بین بیمارانی که برای برداشتن خار پاشنه خود عمل جراحی انجام می دهند، اکثر آنها از التهاب فاسیا کف پا یا التهاب تاندون آشیل نیز رنج می برند و جراحی نشان داده شده برای این شرایط نیز اصلاح کننده است.

←موثرترین و بهترین روش درمان استفاده از ارتز(کفش طبی، کفی طبی، صندل طبی و…) است.

جراحی

خار پاشنه چیست

اگر گزینه‌های درمانی غیرجراحی قبلی نتوانستند درد پا را تسکین دهند، ممکن است جراحی لازم باشد. هنگامی که بیماری خاص شما تشخیص داده شد، ارائه دهنده شما درباره گزینه های خاص جراحی خار پاشنه شما صحبت خواهد کرد. این مشکل ممکن است در کنار سایر بیماری ها، یعنی التهاب کف پا ایجاد شود و این بر گزینه های درمانی تأثیر می گذارد.

فاشیای پلانتار التهاب رباط فاشیای کف پا است که در امتداد پایین پا قرار دارد و می تواند منجر به رشد استخوان در امتداد پاشنه شود. درد همراه با این نوع عارضه اغلب به طور خاص با خود رباط ملتهب همراه است. در این صورت، پزشک ممکن است روشی به نام آزادسازی فاسیای کف پا را توصیه کند.

به طور کلی، ارائه‌دهنده شما فقط پس از اینکه گزینه‌های درمانی قبلی نتوانست علائم را تسکین دهد، برداشتن خار استخوان پاشنه را توصیه می‌کند. در طی جراحی برداشتن خار، جراح رسوب کلسیم را در امتداد پاشنه پا برمی دارد. این روش همچنین ممکن است باز یا آندوسکوپی باشد و مانند رهاسازی فاسیای کف پا، این روش بر اساس مورد به مورد متفاوت است.

و اما درمان طبی خار پاشنه

خب حالا به این سوال میرسیم که درمان طبی خار پاشنه چیست؟ و برای این درمان باید به کجا مراجعه کنیم؟ برای درمان طبی خار پاشنه در خانم ها معمولا از صندل طبی استفاده میشود زیرا از آنجایی که خانم ها بیشتر زمان خود را در خانه سپری میکنند استفاده از صندل طبی مخصوص توصیه میشود. و برای درمان این عارضه در آقایان از کفی طبی مخصوص استفاده میشود.

کارشناسان ما در موسسه ی ارتوپدی فنی توان طب ابتدا با بهره گیری از دستگاه اسکنر کف پای شما را اسکن میکنند تا ابعاد دقیق کف پا جهت بررسی در اختیار کارشناسان قرار گیرد و با استناد به اسکن پای شما وسیله ی طبی(کفی طبی، صندل طبی، اسپیلنت های شبانه) مناسب جهت درمان و بهبود کف پای شما ساخته میشود

کفی و صندل طبی مخصوص با حمایت از پا و پخش صحیح فشار روی پا میتوانند از این عارضه جلوگیری کرده و آن را درمان کند. جهت تشخیص و درمان خار پاشنه با ما تماس بگیرید و یک قرار ملاقات رزرو کنید.

آدرس مطب :

تخفیف

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506
تلفن : 56140745 – 56111339 (021)

مراجعین عزیز بعد از ظهرها از ساعت 16:00 الی 20:00 به کلینیک مراجعه نمایند