درد پا در بارداری

ورم و درد پا در بارداری

ورم و درد پا در دوران بارداری. بارداری تغییرات بسیار زیادی را در بدن زنان ایجاد می کند . این تغییرات در بدن اکثر زنان مشابه یکدیگر است و ناراحتی هایی که خانم ها در طول بارداری خود ابراز می کنند یکسان است.

یکی از این موارد که گاها نادیده گرفته می شود نیز ، ورم و درد پا است. به خاطر بالا رفتن طبیعی وزن بدن در دوران بارداری ، مرکز ثقل بدن شخص در این دوران کاملا تغییر می کند و جا به جا می شود و این تغییر باعث اضافه شدن باری که پاها باید تحمل کنند و وارد آمدن فشار مضاعف به زانو ها و پاها می باشد.

دو مورد از شایع ترین مشکلات پا که خانم های باردار با آن مواجه می شوند ، صاف شدن کف پا ، ورم  ودرد پاها است . این مشکلات می تواند منجر به احساس درد در پاشنه پا ، قوس کف پا ، و زیر پنجه پا شود .

بعضی خانم ها نیز ممکن است به خاطر اضافه وزن دچار گرفتگی عضلات پا و واریس شوند.

به همین دلیل است که لازم است تمامی خانم های باردار درباره حفظ سلامتی پاهای خود در دوران بارداری بیشتر بدانند تا بتوانند این دوره نه ماهه را راحت تر سپری کنند.

علت ها و دلایل درد پا در بارداری

ورم پا در بارداری

صافی کف پا و ورم پا دو مورد از مشکلات شایع پا در دوران بارداری هستند . صافی کف پا زمانی ایجاد می شود که قوس کف پای فرد کاهش یابد و هنگامی که وزن را بر روی پای خود می اندازد کف پای او صاف شود ، در این حالت مچ پای فرد نیز در هنگام راه رفتن کمی به سمت داخل چرخش پیدا می کند.

در این وضعیت فشار بسیار زیادی به تاندون کف پا به نام فاسیای پلانتار وارد می شود.

این تاندون از پاشنه پا به سمت پنجه پا کشیده شده است و به وجود آورنده قوس کف پا می باشد.

صافی کف پا می تواند باعث شود فرد در هنگام راه رفتن احساس درد کند و همچنین می تواند موجب کشیدگی ماهیچه ها در کف پا ، ساق پا و یا کمر شود.

دلیل این که اکثر زنان در دوران بارداری به صافی کفی پا مبتلا می شوند این است که بر اثر اضافه وزن به پای آن ها فشار بیشتری وارد می شود.

صافی کف پا همچنین در افرادی که تاندون کف پای آن ها منعطف تر است و چاق هستند بیشتر مشهود است.

ورم پاها یا به اصطلاح ” اِدِم ” نیز در ماه های آخر بارداری معمولا ایجاد می شود.ورم پاها در بارداری به علت وجود خون بیشتر بدن در پاها است.

ارتباط صافی کف پا با رحم

رحم که در حال بزرگ شدن است به رگ های خونی که لگن و ران ها هستند فشار وارد می کند و گردش خون را کند می کنند به این ترتیب خون بیشتری در رگ هایی که در پاها هستند می ماند. 

میزان کل مایعی که در بدن خانم ها است با دوران قبل از بارداری یکسان است اما جای تجمع مایع در این دوران متفاوت است و بیشتر در پاها جمع می شود.

با ورم کردن پاها در دوران بارداری ممکن است رنگ آن ها نیز کمی به کبودی متمایل شود. گاهی اوقات بدن خانم باردار میزان مایع بیشتری را در خود نگه می دارد که به بیشتر شدن ورم و گسترش آن منجر می شود.

بنابر این لازم است در صورت مشاهده ورم در صورت و دست ها سریعا به پزشک مراجعه شود.

اهمیت درمان و پیشگیری

پوشیدن و در آوردن کفش ها و صندل های مخصوص بارداری ، ساخته شده در این کلینیک بسیار آسان است و هیچ گونه فشاری را به پا وارد نمیکند و به طور تخصصی برای دوران بارداری طراحی شده اند و انتخاب مناسبی برای پوشش پا در دوران بارداری می باشد.

درمان صافی کف پا تنها برای کاستن درد ناشی از آن نیست. اهمیت کنترل صافی کف پا همچنین از این لحاظ است که با پیشگیری و درمان صافی کف پا از بروز عارضه های دیگری مانند کشیدگی و التهاب تاندون کف پا ، خارپاشنه ، متاتارسالژی ، و هالوکس والگوس ( انحراف انگشت شست پا) جلوگیری می شود.

ورم و درد پا در بارداری نیز با روش های ساده و موثری قابل کنترل و درمان است ، برخی از این روش ها در ادامه ذکر شده اند . شما می توانید با مراجعه به پزشک متخصص یک برنامه درمانی برای کنترل ورم بدن و پاها در بارداری دریافت کنید.

روش های درمان و پیشگیری

راه های بسیار موثری برای درمان و همچنین پیشگیری از صافی کف پا و همچنین ورم  و درد پاها در بارداری وجود دارد. که در ادامه به آنها می‌پردازیم:

کفی طبی

کفی طبی

صافی کف پا با روش های موثر و ساده ای مانند کفی های طبی یا کفش ها و صندل های مخصوص قابل درمان و کنترل است. این کفی ها و کفش های مخصوص به گونه ای طراحی شده اند که به خوبی از قوس کف پا حمایت می کنند و پاشنه پا به خوبی درون کف آن ها جای میگیرد.

پوشیدن کفش مناسب در دوران بارداری از اهمیت بالایی برخوردار است. لازم است خانم ها کفش های راحتی بپوشند که کف آن ها به خوبی از پا حمایت می کند و همچنین فشار و ضربه را جذب می کند.

کفش طبی و صندل

سنگینی و اضافه وزن ، ورم پا و صاف شدن کف پا در بارداری همگی نشان دهنده اهمیت بالای پوشش مناسب پا در این دوران است. انتخاب کفش و صندل مناسب می تواند تاثیر به سزایی در کاهش عوارض ناشی از اضافه وزن ، ورم پا و صافی کف پا در دوران بارداری داشته باشد.

کفی ها و صندل های طبی مخصوص دوران بارداری که در کلینیک تخصصی توان طب ارائه می شوند به خوبی از قوس کف پا حمایت می کنند و مشکلات ناشی از صافی کف پا در بارداری را برطرف میکند، به دلیل ورم پا و بزرگ شدن سایز پا امکان تغییر اندازه صندل ها به راحتی وجود دارد.

نکات 

-تا جایی که می توانید در طول روز پاهای خود را بالا بگیرید . در صورتی که مجبورید برای بازه های زمانی طولانی بنشینید ، می توانید با قرار دادن یک چهار پایه پای خود را کمی بالا بگیرید.

–  پوشش پای شما باید مناسب باشد. کفش یا صندل مناسب بپوشید. کفش هایی که بسیار باریک یا تنگ هستند ، گردش خون را در پاها دچار اختلال می کنند .

– از جوراب های فشاری مخصوص بارداری استفاده کنید. این جوراب ها برای کنترل ورم پاها بسیار مناسب هستند. جوراب هایی که تا زانو هستند خوب هستند اما جوراب هایی که تا ران پاها هستند گزینه بهتری هستند چرا که از تجمع مایع اضافی در پاها و اطراف زانو جلوگیری می کنند.

–  سایز پای خود را در دوران بارداری چندین بار چک کنید . چرا که سایز پا در این دوران تغییر می کند و هر بار متناسب با سایز پای خود کفش بخرید. همچنین می توانید از صندل های مخصوص استفاده کنید که سایز آن قابل تنظیم است.

– به طور مرتب ورزش کنید . راه رفتن بهترین ورزش برای این دوران است.

– مقدار بسیار زیادی آب و مایعات بنوشید . این کمک می کند بدن شما مایعات را در خود نگه ندارد.

– یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید و از خوردن نمک زیاد خودداری کنید چرا که باعث تجمع مایعات در بدن و ورم می شود.

در نظر داشته باشید که معمولا ورم پاها ، در هر دو پا یکسان است در صورتی که ورم یکی از پاها از دیگری بیشتر است لازم است فورا به پزشک مراجعه کنید چرا که این می تواند نشانه مشکلات عروقی باشد.