درمان اسکولیوز

درمان اسکولیوز بدون جراحی

طبیعی است که ما برای درمان اسکولیوز و انواع دیگر انحراف ستون فقرات به فکر درمان های بدون جراحی باشیم، زیرا هم راحت‌تر و هم کم‌خطر است. همچنین عمل جراحی شاید برای خیلی ها همراه با ترس و استرس باشد! که همین امر دلیلی میشود که فرد به دنبال درمان غیر جراحی باشد. در ضمن در بسیاری از موارد انحراف ستون فقرات، جراحی برای درمان لازم نمی‌باشد.
برای اینکه در مورد درمان اسکولیوز بدون عمل جراحی شروع به کسب اطلاعات کنیم، ابتدا باید راجب خود این بیماری اطلاعاتی را بدست آوریم تا به سراغ درمان و تشخیص و علل اسکولیوز برویم. پس همراه ما باشید!
بیشتر کودک‌های مبتلا به اسکولیوز به جهت درمان و بهبودی انحراف ستون فقرات(اسکولیوز) نیازی به عمل جراحی پیدا نمی‌کنند و این مشکل به راحتی با بهره‌مندی از روش هایی مانند بریس و انجام فعالیت های ورزشی درمان می شود.
در هر صورت هرگونه عمل جراحی عوارض مختص به خود را دارد و کودک‌ها نیز از این عوارض(عمل جراحی اسکولیوز) در امان نخواهند بود.  چنانچه مسئله درمان انحراف ستون فقرات حل نشود و این مشکل به حال خود رها شود، شروط ایجاد شده می تواند دشواری های
جدی در نواحی ستون فقرات، سینه، لگن، قلب و ریه به همراه داشته باشد.

بیماری اسکولیوز چیست؟

اسکولیوز یک بیماری شایع است که خیلی از بچه ها و نوجوانان را مبتلا میسازد. در تعریف ساده اسکولیوز خمیدگی یکطرفه ستون فقرات است.
به جای یک خط راست در وسط پشت ، ستون فقرات با اسکولیوز به شکل C و S دیده میشود.

اسکولیوز باعث انحنای ستون فقرات به سمت چپ، راست یا هر دو می شود. تا 2 تا 3 درصد از مردم آمریکا(این آمار در ایران در دسترس نیست) – یعنی 6 تا 9 میلیون نفر – به اسکولیوز مبتلا هستند، و اگرچه ممکن است افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد، کودکان و نوجوانان به مراتب بیشتر از بزرگسالان به اسکولیوز مبتلا می شوند.

علائم اسکولیوز، زمانی که ظاهر می شوند، می توانند از یک تغییر شکل صرفاً زیبایی تا ناراحتی خفیف تا اختلالات تنفسی تهدید کننده زندگی متغیر باشند. خوشبختانه اکثر موارد به راحتی قابل اصلاح هستند. اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به اسکولیوز – با کمی دانش و کمک متخصصان ستون فقرات – اجازه نمی‌دهند این وضعیت حتی سرعت آنها را کاهش دهد.

شناخت اسکولیوز

درمان اسکولیوز

چندین نوع مختلف اسکولیوز که بچه ها را مبتلا می سازد وجود دارد.
تا این زمان شایعترین نوع اسکولیوز ایدیوپاتیک است که به معنی، “علت اصلی ناشناخته است” میباشد

این مقاله ‎جواب سوالات والدین و بچه‌های آنها را که برای اولین بار تشخیص اسکولیوز داده شده اند ارائه میکند.
اطلاعاتی راجع به علل اسکولیوز ، غربال کردن بیماران، و تحقیقات اخیر همچنین در این بخش گنجانده شده است.

درمان اسکولیوز

درمان اسکولیوز

در طرح ریزی درمانی کودک شما دکتردر نظر خواهد گرفت که شدت انحنا اسکولیوز بچه شما چقدر شدید است ودر کجای ستون فقرات قرار دارد.
سن بچه شما هم فاکتور مهمی است- اگر ستون فقرات بچه شما هنوز دارد رشد میکند روی درمان تاثیر خواهد داشت.
دکترشما مشخص خواهد کرد که احتمال بد شدن انحنا اسکولیوز چقدر است، وسپس روش های درمانی را که بچه شما احتیاج دارد پیشنهاد خواهد کرد.

روش های درمانی اسکولیوز

چند روش برای درمان اسکولیوز وجود دارد. از درمان های بدون عمل جراحی که به وسیله انواع بریس ها انجام میشود تا درمان با عمل جراحی، که در ادامه هر کدام از این موارد را مورد برسی قرار میدهیم.

  • درمان جراحی برای اسکولیوز

درمان اسکولیوز با جراحی

بیشتر جراحان اسکولیوز موافقند که بچه هایی که انحنا خیلی شدید (۵۰درجه و بالاتر) دارند برای کمتر کردن درجه انحنا وجلو گیری از بد تر شدن احتیاج به جراحی خواهند داشت.
این مقاله به سوالات معمول شما در باره روش جراحی، همچنین در باره دوره بهبودی پاسخ می دهد. .

جراحی ستون فقرات: چیز هایی که باید در نظر داشت

خیلی جزییات را باید در نظر داشته باشید وقتی تصمیم برای جراحی اسکولیوز دارید.
این مقاله پاسخ های سوالات مربوط به مخارج، خطرات و عوارض و نگرانی های نو جوانان که بعد از جراحی چه شکلی خواهند شد را ارایه میدهد.

بزرگ شدن با اسکولیوز

این بخش اشاره به سوالات نوجوانانی دارد که غالبا” می پرسند راجع به این که، برای بالغین با اسکویوز چه اتفاقی می افتد ؟

  • درمان اسکولیوز با بریس

بریس اسکولیوز
درمان اسکولیوزیس توسط بريس، بايد توجه داشت که بريس باعث صاف شدن ستون فقرات نمی‌شود و فقط با جلوگيری از افزايش اسکوليوز در طول دوران رشد مي گردد.

با اين حال استفاده از بريس در توقف پيشرفت اسکوليوز در درصد بالايي از نوجوانان که رشد اسکلتي آنان تمام نشده است مؤثر است و نقش مهمي دارد .

جهت موفقيت درمان با بريس (درمان ارتوزی ) عوامل زير مؤثر است :

1. تشخيص زودرس اسکوليوز قبل از پايان رشد2. اسکوليوز خفيف يا متوسط باشد3. معاينه منظم توسط متخصص ارتوپد4. بريس بخوبي ساخته و بطور منظم بر روي بدن بيمار تنظيم گردد و در صورت رشد بيمار به موقع جايگزين گردد5. حفظ فعاليتهاي روزانه و تمرينات و ورزشهاي توصيه شده توسط پزشک

بريس های اسکوليوز :

همانطور که دربالا ذکر شد هدف ارتز درمانی در اسکوليوز جلوگيري از پيشرفت بيماري است. بيمار در ابتداي استفاده از بريس ممکن است احساس خوبي نداشته باشند ولي تدريجاٌ به آن عادت مي کند و مي تواند با بريس اکثر فعاليتهاي روزمره خود را انجام دهد .

بريسها جهت اصلاح اسکوليوز عموماٌ از سيستمی موسوم به سه نقطه فشار استفاده می کنند
به شکلی که يک فشار بر روی رأس انحنا و دو فشار در سمت مقابل در بالا و پایين انحنا قوس را در جهت صاف شدن هدايت مي کند.

بهترين روش برای ساخت يک بريس اسکوليوز تهيه يک قالب گچی از بدن بيمارو اصلاح قالب و طراحی بريس بر روی آن مي باشد .

در زير چند نمونه از اين بريس ها را بررسی ميکنيم :

بريس ميلواکی Milwaukee Brace

درمان اسکولیوز با بریس میلواکیبریس میلواکی ،شاخص ترين و پرطرفدارترين بريس اسکوليوز نزد پزشکان میباشد، که از يک سبد لگنی در پایين و يک رينگ گردنی در بالا که بوسيله سه بار آلومينيومی قابل تنظيم (يکی در جلو و دوعدد در عقب) به هم متصل ميشوند ، تشکيل شده است . 

بسکت لگنی بعنوان پايه بريس عمل کرده و بايد بخوبی روی لگن فيکس شود همچنين براساس نوع اسکوليوز پدهایی روی آن نصب ميشود مانند پد سينه و پد شانه.

این بريس با تمام مزيت هايی که دارد نزد بيماران از اقبال خوبی برخوردار نيست.

بريس های با خط برش قدامی

درمان اسکولیوز با بریساين بريس‌ها از جنس ترموپلاستيک و بصورت يک قطعه بوده و از جلو باز مي شوند و از کناره ها با توجه به محل و شکل انحناي اسکوليوز برش ميخورند . 

مانند بريس روزنبرگ Rosenberger Brace ، بريس لايونLyonnaise Brace و بريس چنو Cheneau Brace

بريس‌های با خط برش خلفی

درمان اسکولیوز
اين بريس‌ها از جنس ترموپلاستيک و بصورت يک قطعه بوده و از پشت باز مي شوند و از کناره ها با توجه به محل و شکل انحناي اسکوليوز برش ميخورند. مانند بريس بوستون Boston و بريس ميامی Miami

ژاکت های اصلاحی

درمان اسکولیوز
اين ژاکت ها معمولا از جنس ترموپلاستيک هاي نرم تر و در حالت حد اکثر اصلاح ممکن ساخته مي شوند بدين دليل فاقد خط برش جانبی هستند و معمولا بصورت پاره وقت پوشيده مي شوند .

مانند ژاکت ويلمينگتون Wilmington jacket و چارلستون Charleston Bending Brace

تشخیص و درمان بدون عمل جراحی اسکولیوز

موسسه ارتوپدی فنی توان طب

ما در موسسه ارتوپد فنی توان طب مفتخر به تشخیص و درمان انواع انحراف ستون فقرات(اسکولیوز، گودی کمر، قوز کمر..) ، بدون عمل جراحی و با استفاده از انواع بریس هستیم.

تشخیص ، پیشگیری از پیشرفت بیماری و درمان اسکولیوز بدون جراحی با بریس میلواکی ، بریس بوستون  و … در موسسه توان طب

←میتوانید، جهت درمان و مشاوره برای انواع انحراف ستون فقرات(اسکولیوز، قوز کمر..) تماس بگیرید، یا با تعیین وقت قبلی به مطب مراجعه نمایید.

♦نگران درمان انحرافات ستون فقرات نباشید ما با تمام توان و بهره‌گیری از تکنولوژی‌های بروز و کاربردی آماده خدمت رسانی به شما هستیم. درمان را به ما بسپارید.

آدرس مطب :

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506
تلفن : 56140745 – 56111339 (021)

مراجعین عزیز بعد از ظهرها از ساعت 16:00 الی 20:00 به کلینیک مراجعه نمایند

آدرس ما در شبکه های اجتماعی :