درمان خار پاشنه پا بدون جراحی

درمان خار پاشنه.خار پاشنه می تواند بسیار دردناک باشد و این می تواند افراد مبتلا را از فعالیت منصرف کند. اگر در پاشنه پا احساس درد دارید، با متخصص پا در مورد درمان خار پاشنه صحبت کنید.

این عارضه به تدریج ایجاد می شود و می تواند بسیار دردناک باشد. این وضعیت شبیه راه رفتن با سنگریزه زیر پای شما است، اما این اختلال در واقع بخشی از پاشنه پا است. درمان های مختلفی برای این مشکل پا وجود دارد. پزشک پای شما ممکن است کورتیزول به ناحیه مورد نظر تزریق کند، ماساژ اصطکاکی انجام دهد یا ارتز سفارشی را درخواست کند. یک ارتز سفارشی باعث ایجاد بالشتک می شود تا خار پاشنه وزن را تحمل نکند.

متخصصین پا پزشکان متخصص پا هستند که می توانند خدماتی مانند جراحی بونیون و درمان خار پاشنه را ارائه دهند. اگر از خار پاشنه یا بونیون(هالوکس والگوس) رنج می برید، با متخصص پا در مورد گزینه های درمانی صحبت کنید.

خار پاشنه چیست؟

خار پاشنه یک رشد استخوانی روی پاشنه پا است که می تواند هنگام راه رفتن باعث درد شود. اگر اغلب کفش‌های پاشنه بلند می‌پوشید، اگر ورزشکاری هستید که زیاد می‌دوید یا می‌پرید، یا اگر مبتلا به فاسیای کف پا هستید، ایجاد می‌شود که التهاب نوار ضخیم بافت در امتداد کف پا است.

اگر التهاب فاسیای کف پا به دلیل کشش و پارگی مکرر بافت باشد، به دلیل عدم محافظت و حمایت از استخوان، رسوبات کلسیفیه روی استخوان پاشنه ایجاد می شود. این رسوبات کلسیم خار پاشنه هستند.

بیایید در مورد چگونگی ایجاد این عارضه و آنچه می توانید در مورد آنها انجام دهید صحبت کنیم.

چگونه ایجاد میشود؟

بله، دویدن و پریدن برای قلب شما عالی است. اما برای پاشنه پا؟ نه چندان

کوبیدن مداوم روی سطوح سخت می تواند باعث ایجاد خار پاشنه، برآمدگی استخوانی نیم اینچی در پایین استخوان پاشنه شود. اگر خوش شانس باشید، خار پاشنه بدون درد است، بیشتر یک عارضه عجیب است تا یک بیماری که نیاز به درمان دارد. اما اگر چندان خوش شانس نیستید، خار پاشنه می تواند بافت نرم اطراف برآمدگی را ملتهب کند و باعث درد متناوب یا مزمن شود.

فاسیای پلانتار شما نواری از بافت فیبری است که از قوس طبیعی پای شما حمایت می کند و از صاف شدن پاهای شما جلوگیری می کند. هنگامی که این بافت ملتهب می شود، فاشیای کف پا به دلیل پارگی های کوچک در بافت، باعث درد پاشنه پا می شود. این پارگی‌ها طبیعی نیستند و منافذ می‌توانند باعث ایجاد توده‌ها روی استخوان پاشنه شوند.

بدن شما تلاش می کند تا از طریق فعالیت فیبروبلاستیک، فاسیای کف پا آسیب دیده را التیام بخشد. این باعث آزاد شدن استئوبلاست ها در ناحیه می شود و این استئوبلاست ها در واقع رشد استخوانی به نام خار پاشنه را تشکیل می دهند.

آنچه در وهله اول باعث درد و التهاب پاشنه پا می شود زمانی است که دائماً به پاشنه های خود فشار وارد می کنید. به همین دلیل است که زنانی که کفش‌های پاشنه بلند می‌پوشند و ورزشکارانی که مکرر به پاشنه‌های خود فشار می‌آورند، به ویژه در معرض خار پاشنه هستند.

علائم و خطرات

درمان خار پاشنه

اولین علامت خار پاشنه، درد در ناحیه پاشنه پا است که در واقع در هنگام استراحت بدتر می شود و با فعالیت بهبود می یابد. اگر این مشکل پا درمان نشود، می تواند باعث درد شدید شود که می تواند در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد کند.

خطر ابتلا به این مشکل در صورتی افزایش می یابد که:

 • سبک زندگی فعالی داشته باشید
 • سابقه رگ به رگ شدن مچ پا داشته باشید
 • اضافه وزن دارید
 • حامله هستند
 • قوس بلند یا کف پای صاف داشته باشید
 • کفش های پاشنه بلند یا نامناسب بپوشید
 • هر روز زمان زیادی را روی پاهای خود بگذرانید

افراد مسن نیز مستعد ابتلا به این عارضه هستند، زیرا با افزایش سن، ماهیچه ها و مفاصل ضعیف می شوند. اگر دیابت دارید، در خطر بسیاری از مشکلات پا و مچ پا، از جمله خار پاشنه هستید.

آیا خار پاشنه می تواند التیام یابد؟

بله، خوشبختانه این عارضه به ندرت دائمی است. درست مانند نحوه درمان موفقیت آمیز فاشیای کف پا، خار پاشنه نیز می تواند درمان شود.

یکی از کارهایی که می توانید انجام دهید این است که از ارتزهای کفش استفاده کنید که فشار مکرر به آن نقطه از پاشنه شما را متوقف کند. همچنین می توانید این ناحیه را با یخ، داروهای مسکن و فیزیوتراپی درمان کنید.

جراحی در گذشته راه حل انتخابی پزشکان برای درمان خار پاشنه پا بود، اما پزشکان اکنون سعی می کنند با کاهش فشار روی خار، اجازه دهند خار به طور طبیعی از بین برود. اگر خار پاشنه باعث درد غیرقابل تحمل شود و به درمان های دیگر پاسخ ندهد، ممکن است برای تسکین نیاز به جراحی باشد.

تشخیص

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی چگونه خار پاشنه را تشخیص می دهند؟ ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً پای شما را معاینه می کنند و در رابطه با فعالیت های فیزیکی که امکان دارد باعث درد پاشنه پا شده باشد سؤال می کنند. در انتها، استفاده از اشعه ایکس یکی از مرسوم ترین آزمایش هایی است که متخصصین مراقبت های بهداشتی جهت تشخیص خار پاشنه از آن استفاده می کنند.

درمان خار پاشنه

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی با خار پاشنه به همان روشی که با التهاب کف پا برخورد می کنند، رفتار می کنند. به دلیل این که درد پاشنه که علت آن خار پاشنه است، در واقع ناشی از فاسیای کف پا است. درمان علائم فاسیای کف پا می تواند درد ناشی از خار پاشنه را کاهش دهد. درمان معمولی شامل:

 • استراحت دادن به پاشنه پا اگر می دوید یا می دوید، استراحت به درد پاشنه پا کمک می کند.
 • استفاده از کمپرس سرد یا یخ. “یخ زدن” کف پای شما می تواند به کاهش درد پاشنه پا کمک کند.
 • مصرف داروی ضد التهاب خوراکی.
 • پوشیدن کفش طبی یا کفی طبی که از قوس‌های کف پا حمایت می‌کند و از فاسیای کف پا محافظت می‌کند.

آیا برای خار پاشنه خود نیاز به جراحی دارم؟

این امکان وجود دارد که خار پاشنه شما به عنوان بخشی از جراحی فاشیای کف پا برداشته شود، اما مخصصین مراقبت های بهداشتی به ندرت از عمل جراحی، برای برداشتن خار پاشنه استفده میکنند.

آیا خار پاشنه بدون جراحی از بین می رود؟

پس از تشکیل، خار پاشنه دائمی است. جراحی تنها راه برای از بین بردن خار پاشنه پا است. از آنجایی که خار پاشنه معمولاً درد ندارد، درمان عارضه‌ای که باعث خار پاشنه شما شده است باید به کاهش درد پاشنه پا کمک کند.

برای درمان طبی به کجا مراجعه کنیم؟

موسسه ارتوپدی فنی توان طب

ما در موسسه ارتوپدی فنی توان طب با تکیه بر تخصص و تکنولوژی(اسکن دیجیتال کف پا) قادر به تشخیص، بررسی و درمان طبی خار پاشنه با استفاده از کفش، کفی و صندل طبی مخصوص هستیم. فقط کافیست برای مراجعه و ویزیت تماس بگیرید.

افتخار ما توانایی ماست

آدرس مطب :

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506
تلفن : 56140745 – 56111339 (021)

مراجعین عزیز بعد از ظهرها از ساعت 16:00 الی 20:00 به کلینیک مراجعه نمایند