صافی کف پا در کودکان

کف پای صاف در کودکان

کف پای صاف در کودکان، زمانی پدید می آید که قوس داخلی کف پای کودک شما صاف شده باشد، به طوری که هنگام ایستادن تمامی کف پا با زمین تماس داشته باشد، در این صورت کودک شما مبتلا به عارضه صافی کف پا است.

اگر قوس کف پا تنها در هنگام ایستادن از بین برود و هنگام برداشتن پا از زمین دوباره برگردد،از نوع صافی کف پای قابل انعطاف خواهد بود.

اگر این قوس نه در هنگام تماس کف پا با زمین وجود داشته باشد و نه در هنگام برداشتن آن از زمین، از نوع صافی کف پای سخت خواهد بود.‌

گاهی اوقات کف پای صاف می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در مفاصل قوزک پا و زانوها شود، زیرا این عارضه می‌تواند در رباط‌های پا تغییراتی ایجاد کند. معمولاً اگر صافی کف پا باعث درد نشود نیازی به درمان آن نیست.

در صورت احساس درد، ممکن است نیاز به استفاده از کفی های نصب شده و ارتز داشته باشند. در صورتی که پاها بیش از حد به سمت داخل بچرخند، تکیه گاه های قوس سفارشی ممکن است فشار روی قوس را کاهش داده و درد را کاهش دهند.

صافی کف پا چیست؟

هنگامی که یک کودک مبتلا به صافی کف پا می‌ایستد، قوس کف پایش ناپدید می‌شود. اما در هنگام نشستن یا زمانی که کودک روی نوک پنجه‌هایش می‌ایستد، قوس کف پا دوباره ظاهر می‌شود.

معمولاً والدین یا سایر اعضا خانواده نگران این هستند که مبادا پایین بودن غیرطبیعی ارتفاع قوس کف پای کودک یا عدم وجود آن منجر به ایجاد بدشکلی یا معلولیت‌های دائمی در او شود، که البته در اغلب موارد این نگرانی‌ها بی‌مورد است.

اکثر کودکان با قوس بسیار کمی در کف پاهایشان به دنیا می‌آیند. همزمان که آن‌ها رشد کرده و شروع به راه رفتن می‌کنند، بافت‌های نرم موجود در کف پایشان هم سفت می‌شوند، که این باعث می‌شود قوس کف پا به تدریج شکل بگیرد.

اغلب کودکان مبتلا به صافی کف پا تا 5 سالگی یا سنین بالاتر صاحب قوس کف پا نمی‌شوند.تداوم صافی کف پا تا دوران بلوغ می‌تواند منجر به بروز درد در کف پا شود. اگر صافی کف پای کودک باعث ایجاد درد شد باید در این مورد با پزشک مشورت کنید.

مشکلات مختلفی وجود دارد که می‌توانند باعث شوند یک فرد بالغ دچار صافی کف پای اکتسابی (AAFD) شود؛ این وضعیت علاوه بر از بین بردن قوس کف پا، باعث می‌شود که پنجه پا رو به بیرون بچرخد.

دلایل

صافی کف پا در کودکان

اکثر کودکان بین 1 تا 5 سال دچار صافی کف پا هستند،که البته این بخشی از فرایند رشد طبیعی پاهای آن‌ها است، و بیش از 95% از این کودکان در حین رشد صاحب قوس کف پایی طبیعی می‌شوند.

اما 5% دیگر همچنان به صافی کف پا مبتلا خواهند بود. در اکثر موارد دلیل دائمی شدن صافی کف پا، سست بودن اتصالات مفصلی میان استخوان‌های مچ پا است.

در این وضعیت رباط‌هایی که استخوان‌ها را در کنار هم نگه می‌دارند شل بوده و هنگامی که کودک وزنش روی پایش قرار می‌دهد کشیده می‌شوند.علائم و نشانه ها

صافی کف پا در کودکان

در اکثر کودکان مبتلا به صافی کف پا علائمی وجود ندارد و معمولاً یکی از والدین یا نگهدارنده کودک متوجه این عارضه می‌شود.

البته ممکن است بعضی از کودکان علائمی داشته باشند که عبارتند از:
•    درد، حساسیت به لمس و یا گرفتگی در پاها یا مچ پاها
•    کج شدن پاشنه‌ها رو به بیرون
•    تغییر در راه رفتن
•    درد یا ناراحتی در هنگام راه رفتن

همچنین ممکن است والدین متوجه شوند که فرزندشان از انجام وزش‌ها یا سایر فعالیت‌های جسمانی که می‌توانند باعث درد در پاها یا مچ پاهایشان شوند خودداری می‌کنند.

اگر کودکتان هر یک از این علائم را داشت، باید به یک متخصص کودکان مراجعه کنید.

صافی کف پا در بزرگسالان، ممکن است علاوه بر علائم فوق علائم زیر نیز وجود داشته باشد:

•    احساس درد در طول تاندون تیبیال خلفی که در طرف داخلی قوزک و مچ پا قرار دارد. این حالت می‌تواند با تورم طرف داخلی قوزک همراه باشد.

•    دردی که با فعالیت کردن بدتر می‌شود. بعضی از بیماران برای راه رفتن یا حتی ایستادن طولانی مدت دچار مشکل می‌شوند.

•    هنگامی که استخوان‌های نگهدارنده قوس کف پا متلاشی می‌شوند، استخوان پاشنه تغییر وضعیت می‌دهد و فشار را بر روی استخوان بیرونی متصل به قوزک (نازک نی) قرار می‌دهد. این وضعیت می‌تواند باعث احساس درد در طرف بیرونی قوزک پا شود.

•    گاهی اوقات در داخل و روی مچ پای بیمارانی که در وسط مچ پایشان دچار آرتریت بوده یا یک آسیب قدیمی وجود داشته است برآمدگی‌های استخوانی دردناکی ایجاد می‌شود.

این وضعیت پوشیدن کفش را بسیار سخت می‌کند. در برخی موارد، این زوائد استخوانی آن‌قدر بزرگ می‌شوند که عصب‌های مچ پا را طوری تحت فشار قرار می‌دهند  که می‌تواند باعث بی‌حسی و احساس سوزش در روی مچ و توی انگشتان پا شود.

روش تست صافی کف

شما می‌توانید با انجام آزمایشی ساده بفهمید که به افتادگی قوس یا صافی کف پا مبتلا هستید یا خیر. برای این کار سه مرحله زیر را انجام دهید:

1- کف پاهایتان را خیس کنید.
2-  روی سطح صافی، مانند یک پیاده‌روی سیمانی، بایستید که بتواند اثر پایتان را نشان دهد.
3- حالا کنار بروید و به اثر پاهایتان نگاه کنید. اگر اثر تمامی کف پایتان را روی سطح دیدید، به احتمال زیاد دچار صافی کف پا هستید.

بسیاری از کودکان خردسال کف پای صافی دارند که به آن عارضه کف پای صاف قابل انعطاف گفته می‌شود.

هنگامی که کودک می‌ایستید کف پایش صاف دیده می‌شود. اما هنگامی که کودک پایش را بلند می‌کند قوس کمی نمایان می‌شود. در اکثر موارد با بالا رفتن سن کودک قوس کف پایش نیز کامل‌تر می‌شود.

تشخیص صافی کف پا در کودکان

صافی کف پا در کودکان

اگر کودکتان به صافی کف پا مبتلا باشد، پزشک از شما در مورد وجود هرگونه سابقه صافی کف پا یا بیماری‌های موروثی مچ پا در خانواده‌تان خواهد پرسید.

بیمار در هر سنی که باشد، پزشک در مورد فعالیت‌های شغلی و تفریحی او، هرگونه آسیبی که پیشتر به مچ پایش وارد شده یا هرگونه عمل جراحی که روی مچ پای او انجام شده و همچنین نوع کفشی که می‌پوشد سؤالاتی را می‌پرسد.

صافی کف پا در کودکان

پزشک کفش‌هایتان را برای یافتن هرگونه نشانه‌ای از ساییدگیِ بیش از اندازه بررسی می‌کند. اغلب، ساییدگی کفش‌ها اطلاعات باارزشی را در مورد مشکلات راه رفتن و هرگونه ضعف در هم‌ترازی استخوان‌ها  برای پزشک فراهم می‌کند.

همچنین پزشک از شما خواهد خواست که پابرهنه راه بروید تا علاوه بر ارزیابی قوس کف پایتان، وجود هرگونه چرخش خارجی در مچ پا  و هر نشانه‌ دیگری از ضعف عملکرد مکانیکی مچ پایتان را چک کند.

پزشک مچ پاهایتان را از لحاظ انعطاف‌پذیری و دامنه حرکت و همچنین وجود حساسیت به لمس یا هرگونه وضعیت غیرطبیعی در استخوان، مورد معاینه قرار می‌دهد و بسته به نتایج این معاینه فیزیکی، ممکن است گرفتن عکس رادیولوژی توصیه شود.

از عکسبرداری رادیولوژی همیشه برای کودکان خردسال مبتلا به صافی کف پای سخت و افراد بالغ مبتلا به صافی کف پای اکتسابی ناشی از آسیب‌دیدگی استفاده می‌شود.

انواع مختلف کف پای صاف چیست؟

دو نوع کف پای صاف وجود دارد:

  • کف پای صاف انعطاف پذیر: وقتی فرد راه می رود قوس ندارد، اما وقتی روی نوک پا می نشیند یا می ایستد قوس وجود دارد.
  • کف پای صاف سفت و سخت: وقتی فرد روی نوک پا راه می‌رود، می‌نشیند یا می‌ایستد قوس ندارد.

کف پای صاف چه مشکلاتی می تواند ایجاد کند؟

صافی کف پا باعث ایجاد بیماری دیگری به نام بیش پرونیشن می شود، یعنی زمانی که مچ پا هنگام راه رفتن به سمت داخل می چرخد. این می تواند منجر به درد پا و مچ پا شود. از آنجایی که پاهای شما اساس حمایت از کل بدن شما هستند، داشتن کف پای صاف و پروناسیون بیش از حد می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در تراز ستون فقرات شما شود.

چه زمانی کودک باید برای صافی کف پا درمان شود؟

کف پای صافی که باعث درد می شود یا با مشکلات استخوانی یا تاندون های سفت مرتبط است ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. این می تواند شامل درج کفش برای حمایت از قوس، فیزیوتراپی، تمرینات ویژه، ریخته گری یا به ندرت جراحی باشد.

درمان صافی کف پا در کودکان

کفش و کفی طبی

از بهترین راه ها و روش های اصلاح و درمان قطعی صافی کف پا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

در اکثر موارد، صافی کف پای کودکان بدون نیاز به درمان و تنها با بزرگتر شدن آن‌ها رفع می‌شود. اگر کودک دچار درد نشود، پزشک تنها از شما خواهد خواست تا صبر کنید و منتظر تغییرات بعدی باشید. همچنین از شما خواسته می‌شود که کودکتان را برای ارزیابی‌های دوره‌ای، مجدداً نزد پزشک ببرید.

معمولاً اگر صافی کف پا، در کودکان یا بزرگسالان، باعث درد شود، پزشک توصیه خواهد کرد که از انواع نرم یا سخت کفی‌های کفش به عنوان تکیه‌گاهی برای قوس کف پا استفاده شود. در کودکان بزرگتر و نوجوانان نیز استفاده از تمرینات کششی و فیزیوتراپی می‌تواند باعث تسکین درد شود.

طرح درمان ارائه شده برای افتادگی قوس و صافی کف پا به شدت و علت عارضه بستگی دارد و بر همین اساس ممکن است پزشک یک یا چند مورد از سه درمان زیر را به شما توصیه کند:

استراحت

گاهی اوقات پزشکان به بعضی بیماران توصیه می‌کنند که استراحت کرده و تا زمانی که مچ پاهایشان بهتر شود، از انجام فعالیت‌های که مچ پاهایشان را بدتر می‌کنند اجتناب نمایند

داروهای خوراکی ضدالتهاب

داروهای خوراکی ضدالتهاب، درد و التهاب را تا حد زیادی کم می‌کنند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپ می‌تواند با استفاده از اولتراسوند و تکنیک‌های دیگر التهاب را کاهش دهد. همچنین نحوه صحیح انجام ورزش ،حرکات اصلاحی و تمرینات کششی پا و مچ پا را به شما آموزش می‌شد. متحرک نگه داشتن می‌تواند باعث حفظ عملکرد پا شود.

تقویت عضلات ضعیف پا و مچ پا نیز می‌تواند به جلوگیری از متلاشی شدن بیشتر استخوان‌ها و مفاصل کمک کند.

پدهای محافظ

هنگامی که قسمت‌هایی از استخوان‌های متلاشی شده در سطح کف پا برجسته می‌شوند، استفاده از پد و یا بالشتک روش مؤثری برای جلوگیری از تماس آزار دهنده کف پا با کف کفش خواهد بود. می‌توان با استفاده از پدهایی که در قسمت‌هایی از آن‌ها جای خالی وجود دارد، فشار وزنِ وارد آمده بر قسمت‌های به خصوصی از کف پا را خنثی نمود.

ارتزهای مناسب برای مچ پا

یک ارتز مناسب شده برای مچ پا، تکیه‌گاهی برای قوس کف پا است که توسط پزشک تجویز شده و مستقیماً از قالبی از کف پایتان ساخته می‌شود و قاعدتاً در مقایسه با کفی کفشی که از داروخانه می‌خرید تکیه‌ها بهتری برای مچ پایتان خواهد بود.

برای عارضه صافی کف پا می‌توان اصلاحاتی را به وسیله ارتز انجام داد که بتواند با توجه به شرایط بیمار تعادل پایش را حفظ کند. برای تهیه ارتز ها(کفی طبی، کفش طبی و..) باید به مراکزارتوپدی فنی مراجعه کنید.

ارتزهای مناسب  برای قوزک و مچ پا

یک ارتز مناسب شده برای قوزک و مچ پا (AFO) تکیه‌گاه و نگهدارنده‌ای برای ساق و قوس کف پا است که به تجویز پزشک با قالبگیری از پای بیمار ساخته شده و باعث ثبات مچ و کف پا می‌شود. این ارتز تکیه‌گاه کامل‌تری نسبت به کفی‌های کفش فراهم می‌کند و در مواردی که صافی کف پا شدید است از آن استفاده می‌شود.

تزریق کورتیزون

کورتیزونی که در مفصل تزریق می‌شود یک داروی ضدالتهابی قوی است که از آن برای کاهش سریع درد ناشی از التهاب استفاده می‌شود.

تزریق کورتیزون به شدت در تسکین علائم صافی کف پا تأثیر دارد، اما نمی‌تواند ساختمان مچ پا را اصلاح کند.

کنترل وزن بدن

اگر بیمار بیش از اندازه چاق باشد، پزشک به او توصیه خواهد کرد که وزنش را کم کند. تعداد قابل توجهی از بیمارانی که دچار چاقی مفرط هستند پس از کاهش وزن، بهبود چشمگیری را در علائم خود مشاهده می‌کنند.

برای تشخیص و درمان به کجا مراجعه کنیم؟

موسسه ارتوپدی فنی توان طب

چنانچه کف پای فرزندشما صاف است و یا احساس میکنید که صاف است، نگران نباشید کارشناسان ما به راحتی پای فرزند شما را بررسی میکنند و در صورت وجود مشکل در پا اقدامات لازم را درمان را در دستور کار قرار میدهند.

ما در موسسه ارتوپد فنی توان طب، با گرفتن اسکن از کف پا ، کفش و کفی طبی و … متناسب با مشکل پای کودک شما را با بهترین کیفیت تولید کنیم. کفش و کفی طبی میتواند به راحتی با ایجاد قوس های مناسب صافی کف پا را درمان کند و درد را کاهش دهد.

یکی از مفید ترین روش های درمان صافی کف پا در کودکان استفاده از کفش و کفی طبی مناسب کودک است.

آدرس مطب :

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506
تلفن : 56140745 – 56111339 (021)

مراجعین عزیز بعد از ظهرها از ساعت 16:00 الی 20:00 به کلینیک مراجعه نمایند

آدرس ما در شبکه های اجتماعی :