کلاب فوت (چرخش پنجه پا به داخل) چیست و چگونه درمان میشود؟

کلاب فوت یا پاچنبری یک ناهنجاری پا است که به سه نوع مختلف طبقه بندی می شود: ایدیوپاتیک (علت نامعلوم) ، عصبی (ناشی از وضعیت سیستم عصبی) و سندرم (مربوط به سندرم زمینه ای).

“مشاوره و درمان پا چنبری بدون جراحی در موسسه ارتوپد فنی توان طب
 

انواع

کلاب فوت(پا چنبری) سه نوع دارد:

 • ایدیوپاتیک
 • عصبی
 • سندرمیک

در ادامه به توضیح در مورد هر کدام از این نوع‌های پا چنبری میپردازیم.

کلاب فوت ایدیوپاتیک

پا چنبری ایدیوپاتیک که به عنوان talipes equinovarus نیز شناخته می شود ، شایع ترین نوع کلاب فوت است و در بدو تولد وجود دارد. این ناهنجاری مادرزادی از هر 1000 نوزاد در یک نوزاد مشاهده می شود ، در نیمی از موارد پا چنبری فقط یک پا درگیر می شود. در حال حاضر هیچ علت شناخته شده ای برای ابتلا به پا چنبری ایدیوپاتیک وجود ندارد ، اما نوزادان پسر در مقایسه با نوزادان دختر دو برابر بیشتر دچار کلاب فوت می شوند.

پا چنبری عصبی (Neurogenic)

کلاب فوت (پاچنبری) عصبی ناشی از یک بیماری زمینه ای عصبی است. به عنوان مثال ، کودکی که با اسپینا بیفیدا متولد می شود پا چنبری ممکن است بعداً در دوران کودکی به دلیل فلج مغزی یا فشرده سازی نخاع ایجاد شود.

پا چنبری سندرمیک

کلاب فوت سندرمیک همراه با تعدادی دیگر از شرایط بالینی که مربوط به یک سندرم زمینه ای است ، یافت می شود. نمونه هایی از سندرم هایی که در آن پاچنبری ممکن است رخ دهد شامل: آرتروگریپوز ،سندرم باند انقباضی ، همیلیای تیبیا و کوتولگی دیاستروفیک است.

علائم و نشانه های کلاب فوت چیست؟

کلاب فوت

در کلاب فوت ، تاندون آشیل بسیار کوتاه است و باعث می شود که پا تیز بماند – همچنین به عنوان “ثابت نگه داشتن پا در اعتدال” شناخته می شود. پا نیز به داخل و زیر چرخانده شده است. استخوان های پا و مچ پا همگی وجود دارند اما به دلیل تفاوت در ماهیچه ها و تاندون های روی پا ، نامرتب هستند.

کدام كودكان در خطر ابتلا به کلاب فوت قرار دارند؟

کودکی که سابقه خانوادگی کلاب فوت دارد ، بیشتر احتمال دارد به آن مبتلا شود. عوامل تاثیرگذار دیگر عبارتند از:

 • تولد های متعدد مانند دوقلو یا سه قلو.
 • موقعیت نوزاد در رحم.
 • اختلالات سیستم عصبی مانند فلج مغزی و اسپینا بیفیدا.
 • مایع آمنیوتیک کمتر در اطراف نوزاد در رحم (الیگوهیدرامنیوس) در دوران بارداری.

نوزادانی که با عارضه ی پا چنبری متولد می شوند نیز ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به دیسپلازی توسعه مفصل ران (DDH) قرار بگیرند. این مشکل سلامتی مفصل ران را تحت تاثیر قرار می دهد. قسمت بالای استخوان ران (استخوان ران) به داخل و خارج از حفره لگن می لغزد زیرا سوکت بسیار کم عمق است.

چگونه کلاب فوت بر کودک من تأثیر می گذارد؟

کلاب فوت (پا چنبری) برای کودک شما دردناک نیست. بسیاری از نوزادان حتی در چند ماه اول زندگی متوجه آن نمی شوند. اما پای چنبری مانع ایستادن و راه رفتن می شود. به خودی خود از بین نخواهد رفت. نوزادان مبتلا به پا چنبری قبل از رسیدن به سن راه رفتن برای رفع مشکل نیاز به درمان دارند.

پا چنبری درمان نشده می تواند منجر به موارد زیر شود:

 • مشکلات راه رفتن نوزادان مبتلا به پا چنبری اغلب به روش‌های غیرعادی راه می‌روند. به طور معمول، افراد روی ته و کف پا راه می روند. نوزادی که پا چنبری دارد ممکن است روی دو طرف و بالای پا راه برود.
 • عفونت پا
 • مشکلات پا، از جمله پینه. پینه یک لایه ضخیم از پوست است که اغلب در کف پا ایجاد می شود.
 • آرتریت، یک بیماری مفصلی که باعث درد، سفتی و تورم می شود.

تشخیص بیماری کلاب فوت

عدم تعادل پا ناشی از کلاب فوت ممکن است در سونوگرافی غربالگری جنین در هفته 12 بارداری مشاهده شود ، اما تشخیص پا چنبری با معاینه فیزیکی در بدو تولد تأیید می شود.

درمان کلاب فوت

درمان کلاب فوت شامل دو مرحله است: ریخته گری جزء بجزء Ponseti و مهاربندی. درمان همیشه ضروری است ، زیرا شرایط با رشد بهتر نمی شود.

ریخته گری جزء بجزء Ponseti

تکنیک ریخته گری جزء بجزء Ponseti یک روش درمانی است که شامل کشش و دستکاری دقیق پا و نگه داشتن آن با گچ است. اولین گچ یک تا دو هفته پس از تولد نوزاد اعمال می شود.

سپس ریخته گری در دفتر هر هفت تا 10 روز تغییر می کنند. با ریخته گری چهارم یا پنجم ، یک عمل کوچک در مطب نیز لازم است تا تاندون آشیل طولانی شود. این کار با استفاده از داروی بی حس کننده محلی و تیغه کوچک انجام می شود. پس از آن ، کودک در آخرین گچ قرار می گیرد ، که دو تا سه هفته باقی می ماند.

مهاربندی برای پا چنبری

در حالی که ریخته گری تغییر شکل پا را اصلاح می کند ، مهاربندی اصلاح را حفظ می کند. بدون مهار ، پا چنبری دوباره توسعه می یابد. روزی که آخرین گچ برداشته می شود ، نوزاد در یک ارتز(بریس) فوق مادی با نوار قرار می گیرد. این بریس ها 23 ساعت در روز به مدت دو ماه ، سپس 12 ساعت در روز تا سن مهد کودک استفاده می شوند.

“شما میتوانید بریس مناسب برای درمان پا چنبری را از موسسه ی ارتوپد فنی توان طب تهیه کنید”

زندگی بعد از درمان پا چنبری

کلاب فوت به خوبی اصلاح شده هیچ تفاوتی با یک پای معمولی ندارد. ورزش ، رقص و کفش معمولی در روز انتظاراتی است که برای بچه ای که با پا چنبری به دنیا می آید ، وجود دارد. این شرایط کودک را از فعالیت های عادی باز نمی دارد.

مشاوره و درمان در موسسه توان طب

موسسه ارتوپدی فنی توان طبمیتوانید برای مشاوره و درمان  بیماری کلاب فوت در کودکان با ما تماس بگیرید.

یا به مطب مراجعه نمایید

آدرس مطب :

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506
تلفن : 56140745 – 56111339 (021)

مراجعین عزیز بعد از ظهرها از ساعت 16:00 الی 20:00 به کلینیک مراجعه نمایند

خلاصه

کلاب فوت

 • پا چنبری پا اغلب در هنگام تولد ظاهر می شود.
 • پاچنبری ناشی از کوتاه شدن تاندون آشیل است که باعث می شود پا به داخل و زیر بچرخد.
 • پا چنبری در پسران دو برابر رایج است.
 • درمان برای اصلاح پای چنبری ضروری است و معمولاً در دو مرحله – ریخته گری و مهاربندی انجام می شود.
 • هنگامی که این بیماری درمان می شود ، کودکان مبتلا به پا چنبری باید بتوانند در فعالیتهای روزانه منظم شرکت کنند.