سلامت پا و دیابت

دیابت و سلامت پا

دیابت و سلامت پا. اگر دیابت دارید، در اینجا راهی برای ایستادن روی پای خود وجود دارد: هر روز آنها را بررسی کنید – حتی اگر احساس خوبی دارند – و اگر بریدگی یا تاولی دارید که بهبود نمی یابد به پزشک مراجعه کنید.

اگر دیابت دارید کارهای زیادی برای مدیریت وجود دارد: بررسی قند خون، تهیه غذای سالم، یافتن زمان برای فعالیت، مصرف دارو، رفتن به قرار ملاقات با پزشک. با همه اینها، پاهای شما ممکن است آخرین چیزی باشد که به ذهنتان می رسد. اما مراقبت روزانه یکی از بهترین راه ها برای جلوگیری از عوارض پا است.

حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت به نوعی آسیب عصبی دارند. شما ممکن است در هر قسمت از بدن خود آسیب عصبی داشته باشید، اما اعصاب پا و ساق پاها اغلب تحت تاثیر قرار می گیرند. آسیب عصبی می تواند باعث از دست دادن احساس در پاهایتان شود.

احساس بدون درد

برخی از افراد مبتلا به آسیب عصبی دارای بی حسی، گزگز یا درد هستند، اما برخی دیگر هیچ علامتی ندارند. آسیب عصبی همچنین می تواند توانایی شما برای احساس درد، گرما یا سرما را کاهش دهد.

زندگی بدون درد بسیار خوب به نظر می رسد، اما هزینه بالایی دارد. درد راهی است که بدن به شما می گوید چیزی اشتباه است تا بتوانید از خود مراقبت کنید. اگر در پاهای خود احساس درد نمی کنید، ممکن است متوجه بریدگی، تاول، زخم یا مشکل دیگری نشوید. اگر به موقع درمان نشود، مشکلات کوچک می توانند جدی شوند.

آیا ممکن است آسیب عصبی داشته باشید؟

هر فرد مبتلا به دیابت ممکن است دچار آسیب عصبی شود، اما این عوامل خطر شما را افزایش می دهد:

 • سطوح قند خون که کنترل آن سخت است
 • ابتلا به دیابت برای مدت طولانی، به خصوص اگر قند خون شما اغلب بالاتر از سطح هدف شما باشد
 • اضافه وزن داشتن
 • داشتن سن بالاتر از 40 سال
 • داشتن فشار خون بالا
 • داشتن کلسترول بالا

آسیب عصبی، همراه با جریان خون ضعیف – یکی دیگر از عوارض دیابت – شما را در معرض خطر ابتلا به زخم پا (زخم یا زخم) قرار می دهد که می تواند عفونی شود و به خوبی التیام نیابد. اگر عفونت با درمان بهبود نیافت، ممکن است نیاز به قطع انگشت، پا یا بخشی از ساق پای شما داشته باشد (با جراحی برداشته شود) تا از گسترش عفونت جلوگیری شود و جان شما حفظ شود.

چک کرد سلامت پا در افراد دیابتی، وقتی هر روز پاهای خود را چک می کنید، می توانید مشکلات را زود تشخیص دهید و فوراً آنها را درمان کنید. درمان زودهنگام خطر قطع عضو را تا حد زیادی کاهش می دهد.

نکاتی برای داشتن پاهای سالم به خصوص در افراد دیابتی

دیابت روی سلامت پا بسایر تاثیر میگذارد و باهم در ارتباط اند. پس همان طور که این توصیه ها را افراد معمولی نیز باید رعایت کنند، برای افراد مبتلا به دیابت رعایت این موارد ضروری است.

هر روز پای خود را از نظر بریدگی، قرمزی، تورم، زخم، تاول، میخچه، پینه یا هر تغییر دیگری در پوست یا ناخن چک کنید. اگر کف پای خود را نمی بینید از آینه استفاده کنید یا از یکی از اعضای خانواده کمک بخواهید.

پاهای خود را هر روز با آب گرم (نه داغ) بشویید. پاهای خود را خیس نکنید پاهای خود را کاملا خشک کنید و لوسیون را در قسمت بالا و پایین بمالید – اما نه بین انگشتان پا که می تواند منجر به عفونت شود.

هرگز پابرهنه نرو همیشه کفش و جوراب یا دمپایی را حتی در داخل منزل بپوشید تا آسیب نبینید. بررسی کنید که سنگریزه یا اشیاء دیگری در داخل کفش شما وجود نداشته باشد و آستر آن صاف باشد.

کفشی بپوشید که به خوبی مناسب باشد. برای داشتن بهترین تناسب، در پایان روز که پاهایتان بزرگ‌تر هستند، کفش‌های جدید بپوشید. کفش های جدید خود را به آرامی بشکنید – ابتدا آنها را برای یک یا دو ساعت در روز بپوشید تا کاملا راحت شوند. همیشه با کفش هایتان جوراب بپوشید.

ناخن های پای خود را مستقیماً کوتاه کنید و لبه های تیز را با سوهان ناخن به آرامی صاف کنید. اگر نمی توانید پای خود را ببینید یا به پاهای خود نمی رسید، از پزشک پا (متخصص پا) یا پرستار بخواهید که ناخن های پا را کوتاه کند.

میخچه یا پینه را خودتان جدا نکنید و به خصوص از محصولات بدون نسخه برای از بین بردن آنها استفاده نکنید زیرا ممکن است پوست شما را بسوزانند.

در هر بازدید از مراقبت های بهداشتی، پای خود را چک کنید. همچنین، هر سال به پزشک پای خود مراجعه کنید (اگر آسیب عصبی دارید بیشتر اوقات) برای معاینه کامل، که شامل بررسی احساس و جریان خون در پاهای شما می شود.

جریان خون را حفظ کنید. زمانی که نشسته اید پاهای خود را بالا بگذارید و چند دقیقه در طول روز انگشتان پا را تکان دهید.

فعالیت های مناسب پا مانند پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا را انتخاب کنید. با پزشک خود در مورد اینکه کدام فعالیت برای شما بهترین است و باید از آنها اجتناب کنید، مشورت کنید.

از لوازم طبی استفاده کنید. در بیرون از کفش طبی استفاده کنید و یا میتوانید، یک کفی طبی مناسب با پای خود را داخل کفشتان قرار دهید و باعث احساس راحتی و حفظ سلامت پای خود شوید

حتما از پزشک خود بپرسید که چه کارهای دیگری می توانید برای حفظ سلامت پاهای خود انجام دهید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، منتظر قرار ملاقات بعدی خود نباشید. فوراً به پزشک معمولی یا پزشک پا مراجعه کنید:

 • درد در پاها یا گرفتگی در باسن، ران یا ساق پا در حین فعالیت بدنی.
 • گزگز، سوزش یا درد در پاهای شما.
 • از دست دادن حس لامسه یا توانایی احساس گرما یا سرما به خوبی.
 • تغییر در شکل پاهای شما در طول زمان.
 • ریزش مو در انگشتان پا، پاها و ساق پا.
 • پوست خشک و ترک خورده روی پاهای شما.
 • تغییر در رنگ و دمای پاهای شما.
 • ناخن های پا ضخیم و زرد شده.
 • عفونت های قارچی مانند پای ورزشکار بین انگشتان پا.
 • تاول، زخم، زخم، ذرت عفونی یا ناخن فرورفته پا.

دیابت و سلامت پا، اکثر افراد مبتلا به دیابت می توانند از عوارض جدی پا جلوگیری کنند. مراقبت منظم در خانه و رفتن به تمام قرارهای ملاقات با پزشک بهترین گزینه برای جلوگیری از مشکلات پا (و جلوگیری از جدی شدن مشکلات کوچک) است.