کفی طبی

راهنمای شما برای ساپورت های قوس، کفی ها و ارتزها

وقتی پاها درد می‌کنند، پیاده‌روها معمولاً به دنبال تسکین فوری هستند. اولین قدم این است که کفش مناسب تهیه کنید، اما برای رفع درد، ممکن است لازم باشد یک قدم بیشتر بردارید و روی کفی‌ها، پایه‌های قوس و ارتز تمرکز کنید. مشاوره با یک متخصص سلامت پا می تواند یک تشخیص قطعی و برنامه درمانی برای درد شما ارائه دهد.

دنبال چه چیزی میگردی؟

اگر با پا درد دست و پنجه نرم می کنید، احتمالاً باید فراتر از مدل کفش خود و نحوه تناسب آن نگاه کنید. جنبه های زیر کفش های خود را ارزیابی کنید تا مشخص کنید که آیا نیاز به ایجاد هرگونه تغییر یا اضافه کردن دارید یا خیر:

 • ساپورت قوس: کفش‌های پیاده روی و کفش‌های دویدن اغلب حمایت قوس کافی را ارائه نمی‌کنند. اگر در مورد انتخاب خود مطمئن نیستید، هنگام خرید کفش جدید از یک کارشناس فروش کمک بخواهید.
 • بالشتک: بسته به استایل، کفش ها کم و بیش بالشتک را ایجاد می کنند. به دنبال یک مدل بالشتک برای تسکین درد پا باشید.
 • کنترل حرکت: برخی از کفش‌ها با عناصر کنترل حرکت، فوم با چگالی دوگانه در کف پا را اصلاح می‌کنند تا پا بیش از حد نچرخد.
 • سن: برخلاف تصور رایج، کفی ها و درج ها عمر کفش را افزایش نمی دهند. در عوض، این زیره وسط کفش است که تا 800 کیلومتر شکسته می شود و پای شما را بدون تکیه گاه مناسب می گذارد. افزودن یک کفی طبی جدید این مشکل را برطرف نمی کند.

درج کفش ممکن است شرایط را کاهش دهد

درج کفش اغلب با در نظر گرفتن شرایط خاصی طراحی می شود، به همین دلیل است که می تواند برای توصیه خاص با یک متخصص پا مشورت کند. شرایطی که اغلب از درج کفش سود می برد عبارتند از:

 • کشیدگی قوس و درد
 • درد پاشنه
 • درد کف پا (متاتارسالژی)
 • مچ پا ضعیف
 • انگشتان پا و میخچه کج
 • پینه ها
 • زانو درد
 • کمر درد
 • گردن درد
 • بیش پرونیشن
 • آتل ساق پا
 • فاشیای کف پا

راهنمای کفی طبی

یکی از اولین روش هایی که واکرها برای کاهش درد پا استفاده می کنند، کفی است. کفی های بدون نسخه در انواع مختلفی موجود هستند. کفی‌هایی که همراه با کفش‌های ورزشی عرضه می‌شوند، معمولاً ضربه‌گیری یا پشتیبانی از قوس ندارند. کفی همراه با کفش را بردارید تا آن را با کفی انتخابی خود جایگزین کنید.

 • بالشتک و کفی ضربه گیر: بالشتک توسط فوم، ژل یا مواد دیگر تامین می شود. این بالشتک اضافی می تواند ضربه را در کفش هایی که بالشتک کمی دارند، تسکین دهد. با بالا رفتن سن افراد و نازک شدن بالشتک چربی در پایین پا، بالشتک اضافی نیز مورد نیاز است.
 • کفی های ارتوتیک: برخی از کفی ها به گونه ای ساخته شده اند که پس از پوشیدن، به پای شما قالب می زنند. در حالی که اینها معمولاً به عنوان ارتز برچسب گذاری می شوند، اما با ارتز های سفارشی که برای اصلاح مشکلات پا و راه رفتن توسط فرد ایجاد می شوند، تفاوت دارند. کفی‌های ارتز آماده ارزان‌تر از ارتزهای سفارشی هستند، اما ممکن است به همان میزان تسکین نداشته باشند. این ارتزهای آماده پشتیبانی از قوس و درجاتی از تصحیح راه رفتن و بالش را فراهم می کند.

چه کسانی می توانند از کفی ها سود ببرند؟

اکثر واکرها با پوشیدن یک کفی ضربه گیر احساس راحتی بیشتری می کنند، به خصوص در کفش ها یا چکمه هایی که بالشتک کمی دارند. اگر به طور کلی پاهای شما بعد از راه رفتن احساس خستگی و کمی درد می کنید، اضافه کردن کفی ممکن است باعث تسکین آن شود. با این حال، سعی نکنید با افزودن کفی، عمر کفش را افزایش دهید. برای جلوگیری از آسیب دیدگی باید کفش ها را هر 500 مایل تعویض کرد.

محصولات کفی کفش

در زیر چند نمونه از محصولات کفی کفش که به طور گسترده برای خرید در دسترس هستند آورده شده است:

 • دکتر شول
 • کفی اسکنری
 • کفی های قالب گیری سفارشی

ساخت کفش و کفی طبی

راهنمای پشتیبانی از قوس

کفش‌های ورزشی معمولاً قوس کف را پشتیبانی نمی‌کنند. گاهی اوقات کفش به گونه ای ساخته می شود که احساس حمایت قوس را بدهد، اما اغلب کافی نیست. افرادی که قوس بلندی دارند ممکن است در اثر راه رفتن یا دویدن با کفش بدون حمایت کافی قوس پا دچار درد پا شوند. یک تکیه گاه آماده قوس (مانند ارتوز ساپورت قوس پا) می تواند تسکین و راحتی را به شما بدهد. راه حل های دیگر عبارتند از:

 • بالشتک های قوس/متاتارس: بالشتک ها معمولاً در کفش فقط زیر قوس می لغزند.
 • کفی های نگهدارنده قوس دار: بسیاری از طرح های کفی های بالشتکی شامل ساپورت قوس هستند.
 • تکیه گاه های قوس ارتز: برخی از محصولات آماده به محض پوشیدن، با شکل پای شما مطابقت دارند و تناسب بهتری برای ساپورت قوس ایجاد می کنند.

چه کسی می تواند از پشتیبانی های Arch بهره مند شود؟

واکرهایی با قوس بلند ممکن است بیشتر مستعد ابتلا به فاشیای کف پا باشند که ممکن است با استفاده از محصولات نگهدارنده قوس از آن جلوگیری شود.

با این حال، واکرهایی که قوس‌های پایین‌تری دارند، باید مراقب باشند که از پایه‌های قوس بلند استفاده نکنند، زیرا ممکن است ناراحت کننده باشند.

راهنمای ارتز

ارتزها درج‌های کفش سفارشی هستند که مشکلات راه رفتن را اصلاح می‌کنند، از پا پشتیبانی می‌کنند، فشار روی نواحی دردناک پا را کاهش می‌دهند و کنترل حرکت را فراهم می‌کنند.

محصولات آماده و بدون نسخه نیز موجود است. کاپ های پاشنه، کفی ها و تکیه گاه های قوس ممکن است خود را ارتز می نامند و درجاتی از تسکین را ایجاد می کنند، اما یک ارتز سفارشی اصلاح فردی را انجام می دهد.

 • ارتزهای عملکردی: این گوه‌هایی هستند که برای تنظیم پاشنه یا جلوی پا برای اصلاح عیوب قوس مانند پروناسیون (زمانی که قوس صاف می‌شود و به پا اجازه می‌دهد بیش از حد به سمت داخل بچرخد) یا سوپیناسیون (زمانی که قوس به سمت داخل است) در قسمت ارتز قرار می‌گیرد. خیلی بالاست و پا خیلی به سمت بیرون می غلتد). این حرکت علاوه بر پا می‌تواند باعث فشار روی مفاصل و ماهیچه‌های سرتاسر ساق، لگن و پشت، همراه با درد پاشنه و فاسیای کف پا شود. در حالی که بسیاری از کفش‌های ورزشی برای پروناسیون اصلاح می‌شوند، یک ارتز سفارشی اصلاح دقیقی را انجام می‌دهد.
 • ارتزهای متفرق کننده وزن یا تطبیق دهنده: این محصولات دارای بالشتک برای تسکین درد و فشار روی سر متاتارس، استخوان های کنجد، استخوان های تارسال فرو ریخته، زخم ها و انگشتان ملتهب هستند.
 • ارتزهای حمایتی: اینها تکیه گاه های قوس هستند که می توانند مشکلات قوس کف پا را درمان کنند.

ارتز چگونه ساخته می شود

ارتزها معمولا در مراکز و موسسات ارتوپدی فنی زیر نظر کارشناسان و متخصصین ارتز و پروتز ساخته میشوند

اطلاعاتی که در نسخه ای که توسط پزشک متخصص پا یا سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ارائه می شود نیز به متخصص ارتز می گوید که چه نوع اصلاحاتی لازم است. روش‌های دیگر برای اندازه‌گیری پاها برای ارتز مانند قالب‌گیری فوم، ردیابی یا اندازه‌گیری کامپیوتری دارای اشکالاتی هستند.

جایگزین هایی برای ارتز، کفی و ساپورت قوس

یک متخصص پا یا سایر متخصصین پا ممکن است از نوار چسب، پد و سایر تکنیک های ساده برای اصلاح مشکلات پا استفاده کند. اگر در مورد کفی های مغناطیسی فکر می کنید، ثابت نشده است که این کفی ها موثرتر از هر کفی دیگری هستند.

با کارشناسان پا مشورت کنید

افراد مبتلا به پا درد ممکن است از انواع ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک بگیرند. اغلب اولین توقف، ارجاع از یک پزشک مراقبت های اولیه به یک متخصص پا است.

متخصص پا

متخصصین پا، متخصصین پزشکی دارای مجوز هستند، با نام DPM یا دکترای پزشکی اطفال. آنها پس از دریافت مدرک لیسانس برای ورود به دانشکده پزشکی اطفال اقدام می کنند، سپس چهار سال در کلاس درس و آموزش بالینی و یک سال یا بیشتر در دوره رزیدنتی شرکت می کنند.

پزشک ارتوپد

جراح ارتوپد یا ارتوپد یک پزشک متخصص در پزشکی ارتوپدی است که مدرک لیسانس و دانشکده پزشکی خود را گذرانده و سپس تا پنج سال رزیدنتی ارتوپدی و همچنین تخصص بیشتر در جراحی را گذرانده است.

کایروپراکتیک

کایروپراکتیک ها متخصصان پزشکی دارای مجوز هستند که به اصول پزشکی کایروپراکتیک اعتقاد دارند و عمل می کنند – که دستکاری ستون فقرات می تواند بسیاری از بیماری ها را تسکین دهد. آنها ممکن است به عنوان ارائه دهندگان مراقبت های اولیه عمل کنند و ارتز را تجویز کنند.

پدورتیست

پدورتیست‌ها کفش‌ها و دستگاه‌های ارتز پا را با تجویز پزشک طراحی، ساخت، جاسازی، ساخت و اصلاح می‌کنند. آنها متخصصان دارای گواهی هیئت مدیره هستند.

فیزیوتراپیست یا کینزیوتراپیست

فیزیوتراپی ممکن است برای توانبخشی آسیب یا درمان خار پاشنه، بورسیت، فاسیای کف پا، بونیون(هالوکس والگوس)، میخچه و پینه تجویز شود. این متخصصان از انواع درمان ها برای تسکین درد و تورم و افزایش دامنه حرکتی استفاده می کنند. آنها همچنین می توانند آموزش دهند و تمرینات مداوم را برای تقویت عضلات و مفاصل و جلوگیری از آسیب بیشتر توصیه کنند.

به ویژه کینزیوتراپیست ها از ورزش و آموزش درمانی استفاده می کنند. آنها مانند فیزیوتراپیست ها درمان انجام نمی دهند، اما می توانند برنامه های ورزشی فردی ایجاد کنند و آموزش ارائه دهند.

سخنی از توان طب

اگر با درد مزمن پا دست و پنجه نرم می‌کنید، بهتر است با یک متخصص مشورت کنید تا مطمئن شوید که با مشکل جدی‌تری که می‌تواند نیاز به درمان شدیدتری داشته باشد، سر و کار ندارید. از آنجا، می‌توانید بهترین مسیر خود را به پیش ببرید و قبل از خرید، راه‌حل‌های بالقوه را محدود کنید.