پا ضربدری

پای ضربدری چیست؟

X-Leg یا پای ضربدری به حالتی گفته می شود که در وضعیت ایستاده در حالی که زانو ها به یکدیگر تماس دارند، مچ پا ها از یکدیگر فاصله داشته باشند.

این اختلال را به دو شکل می توان دید:

  • نوع اول با راه افتادن کودک قابل تشخیص و مشاهده است. در این حالت به صورت مادرزادی پای ضربدری است که باید به سرعت درمان آن را آغاز کرد.
  • نوع دوم بعد از سن سه سالگی مشاهده می شود، در این مورد پس از راه افتادن کودک و شروع به حرکت مستقل در ابتدا حالت پرانتزی پاها مشاهده می شود اما پس از گذشت زمان و به علت وجود چرخش به خارج در مچ پا پرانتزی بودن زانوها به حالت ضربدری تغییر شکل می دهد.

از آنجا که مفاصل اندام تحتانی یک زنجیره بسته را تشکیل می دهند، وجود هرگونه اختلال یا انحراف در این مفاصل می تواند به سایر مفاصل منتقل شده و آنها را نیز متاثر کند.

در افرادی که دچار این اختلال میشوند، مهارت راه رفتن و دویدن به نسبت افراد معمولی ضعیف تر است و به زودی خسته می شوند، تعداد دفعات زمین خوردن نیز بیشتر است.

علت

این اختلال به چهار علت ممکن است رخ دهد که در زیر به آنها اشاره شده است 

– مادرزادی

– انحراف مچ پا به خارج

– کمبود ویتامین D

– آسیب های وارده به ساق پا و زانو که فقط در یک پا دیده می شود

تشخیص پای ضربدری

برای تشخیص این اختلال میتوانید با تعیین وقت قبلی به موسسه ارتوپد فنی توان طب مراجعه فرمایید. متخصصین ما پای شما را بررسی میکنند

مراحل تشخیص :

– معاینه بالینی

– عکس رادیوگرافی

– اسکن بیومکانیکال

درمان پای ضربدری بدون عمل جراحی

با مراجعه به موسسه ارتوپدی فنی توان طب و تعیین وقت قبلی میتوانید برای درمان پای ضربدری اقدام نمایید. درمان این مشکل تا بیش از هر چیز به عامل و شدت این عارضه بستگی دارد. گزینه های درمانی معمول ممکن است شامل برخی از موارد زیر باشد:

مراحل درمان :

– حرکات اصلاحی 

– کفش و کفی مخصوص

– بریس شبانه

– بریس دینامیک (راه رفتن)

درمان زانوی ضربدری

لازم است برای درمان این اختلال حتما به توصیه های پزشک معالج توجه فرمایید و از روند این اختلال پزشک خود را مطلع سازید.

میتوانید برای تهیه موارد ذکر شده به :

موسسه ارتوپدی فنی توان طب مراجعه کنید. کارشناسان ما قادر به تشخیص و درمان بدون جراحی پای ضربدری و پرانتزی هستند. کارشناس ما ابتدا شما را معاینه میکند و سپس با توجه به نوع و میزان ضربدری بودن پای شما، وسیله طبی مناسب برای درمان را به صورت تخصصی برای شما(بیمار) میسازد.

آدرس مطب:

موسسه ارتوپدی فنی توان طب

اسلامشهر،ابتدای مهدیه،مجتمع گلستان،طبقه سوم،واحد 506

شماره تماس:

56140745 – 56111339

روز های زوج از ساعت 16 الی 20