علت درد مچ پا و درمان

درد مچ پا به هر نوع درد یا مشکل مربوط به هر بخش از مچ پا اشاره دارد. معمولا درد مچ پا با درمان های خانگی مانند استراحت ، کمپرس یخ و داروهای مسکن بدون نسخه بهتر می شود.

یک برنامه فیزیوتراپی می تواند به شما در تقویت عضلات و جلوگیری از آسیب دیگری کمک کند. متخصص ها درد شدیدتر را با انواع بریس و انشعاب ، تزریق و جراحی معالجه می کنند.

درد مچ پا چیست ؟

درد مچ پا به هر نوع درد یا ناراحتی مربوط به هر قسمت از مچ پا اشاره دارد. مچ درد می تواند به دلایل زیادی اتفاق بیفتد. شایعترین علل شامل آسیب ، آرتروز و ساییدگی طبیعی است. بسته به علت ، ممکن است در هر نقطه از مچ پا احساس درد یا سفتی کنید. مچ پای شما نیز ممکن است متورم شود و شما نتوانید وزن (فشار) به آن وارد کنید.

معمولاً درد مچ پا با استراحت ، کمپرس یخ و داروهای مسکن بدون نسخه بهتر می شود. ارائه دهندگان خدمات بهداشتی می توانند آسیب ها و آرتروز را درمان کنند. اغلب اوقات ، شرایط بدون جراحی قابل درمان است. اما اگر آسیب دیدگی شدید باشد ، مانند شکستگی استخوان مچ پا ، یا زمانی که درد در ناحیه مچ پا با درمان غیر جراحی بهبود نمی یابد ، لازم است عمل جراحی انجام شود. اگر از ناحیه مچ پا یا جراحی آسیب دیده اید ، یک طرح درمانی فیزیکی (PT) نیز می تواند به شما در بهبودی کمک کند. PT عضلات پشتیبانی کننده از پا و مچ پا را تقویت می کند.این روش درمانی می تواند درد را تسکین داده و جلوی آسیب های بعدی را بگیرد.

قسمت های مچ پا چیست ؟

مچ پای شما بخشی از سیستم اسکلتی عضلانی است. که آنها از وزن بدن شما پشتیبانی می کنند و به شما کمک می کنند تا بایستید ، تعادل خود را حفظ کنید و حرکت کنید. مفصل مچ پا قابل انعطاف است که به شما این امکان را می دهد تا پای خود را از یک طرف به طرف دیگر نشان دهید ، انعطاف پذیر شوید ، چرخش کرده و حرکت دهید.

استخوان های پایین پا (درشت نی و استخوان فیبولا) برای رسیدن به مچ پا با هم روبرو می شوند و استخوان پا را ملاقات می کنند. رباط ها وضیفه نگه داشتن این استخوان ها را در کنار هم دارند. ساختار پیچیده ای از تاندون ها ، عضلات و سایر بافت های نرم به پا و مچ پا اجازه حرکت می دهد. مچ پا به خصوص به دلیل همین پیچیدگی مستعد آسیب است.

قسمت های مچ پا

چقدر شایع است ؟

درد مچ پا و آسیب دیدگی مچ پا بسیار شایع است. به احتمال زیاد دچار درد مچ پا می شوید اگر:

 • بالای 65 سال سن دارند.
 • ورزش میکنید یا فعالیتهایی انجام دهید که شامل پریدن ، حرکات کنار هم یا تغییر جهت سریع است.
 • اضافه وزن داشته باشید یا چاق باشید

شایع ترین دلایل درد مچ پا چیست ؟

درد مچ پا

درد در مچ پا می تواند ناشی از چندین آسیب و بیماری باشد. برخی از شایع ترین آسیب هایی که باعث درد مچ پا می شوند عبارتند از:

 • بورسیت: کیسه های پر از مایعات به نام بورس هنگام حرکت استخوان های شما را بالشتک می کند. این مشکل زمانی رخ میدهد که این کیسه ها تحریک شده و ملتهب میشوند.
 • شکستگی: یک حادثه یا آسیب می تواند باعث شکستگی استخوان شود. شکستگی مچ پا از نوع خفیف دارد تا شکستگی شدید . مچ پای شکسته می تواند استخوان ها را در هر قسمت از مفصل مچ پا درگیر کند. شکستگی مچ پا باعث تورم و درد مچ پا می شود.
 • پیچ خوردگی:یکی از دلایل عمده درد مچ پا پیچ خوردگی مچ است. در اثر کشیدگی یا پارگی رباط ها ، پیچ خوردگی مچ پا اتفاق می افتد. مچ پای پیچ خورده اتفاق می افتد که مچ پا با زور (فشار) از حالت طبیعی خود خارج شود.
 • تاندونیت: تاندون های تحریک شده و ملتهب یک آسیب بافت نرم است که تاندونیت نامیده می شود. تاندون ها عضلات را به استخوان وصل می کنند. گاهی اوقات ، یک تاندون امکان دارد پاره شود (مانند پارگی تاندون آشیل). تاندون پاره شده ممکن است نیاز به ترمیم عمل جراحی داشته باشد.

درد مچ پا

بسیاری از بیماری ها ، اختلالات و شرایط نیز می توانند منجر به درد در ناحیه مچ پا شوند. که این شامل:

 • آرتروز: درد و سفتی مفصل مچ پا می تواند ناشی از آرتروز مچ پا باشد. آرتروز زمانی اتفاق می افتد که غضروف (بافت مفصلی که استخوان را بالشتک می کند) تجزیه شود. تجزیه باعث می شود استخوان ها به هم برخورد کنند. آسیب ها و استفاده بیش از حد ممکن است منجر به آرتروز شود و این بیشتر در افرادی دیده میشود که بالای 65 سال سن دارند. انواع مختلفی از آرتروز می تواند مچ پا را تحت تأثیر قرار دهد. انواع متداول آن شامل آرتریت روماتوئید و آرتروز است.
 • کف پای صاف: قوس بسیار کم (یا بدون قوس) می تواند باعث درد و تورم مچ پا و پا شود. گاهی اوقات ، قوس بچه ها با بزرگ شدن به طور عادی رشد نمی کند و در نتیجه منجر به صافی کف پا می شود.
 • نقرس: نوعی ورم مفاصل ، نقرس در اثر تجمع اسید اوریک در بدن است. به طور معمول ، اسید اوریک هنگام ادرار دفع میشود. اسید اوریک بیش از حد باعث ایجاد بلورهایی می شود که در مفاصل قرار می گیرند و مشکل زا میشوند. نقرس در مچ پا می تواند بسیار دردناک باشد.
 • عفونت: انواع مختلفی از عفونت از جمله سلولیت می تواند باعث تورم و درد در مفصل مچ پا شود. عفونت استخوانی به نام استئومیلیت می تواند در نتیجه عفونت استاف ایجاد شود.

شرایط همراه با درد مچ پا به عنوان یک علامت

پیچ خوردگی علت شایع درد مچ پا است. رگ به رگ شدن عموماً زمانی رخ میدهد که قسمت خارجی مچ پا به سمت زمین حرکت میکند و باعث پاره شدن رباط های مچ پا که استخوان ها را به هم نگه می دارد ، می شود.

غلت زدن مچ پا همچنین می تواند به غضروف یا تاندون های مچ پا آسیب برساند.

درد همچنین می تواند در نتیجه موارد زیر باشد:

سودوگوت یک وضعیت مشابه است که در آن رسوبات کلسیم در مفاصل جمع می شود. علائم هر دو بیماری نقرس و بیماری کاذب شامل درد ، تورم و قرمزی است. آرتروز همچنین می تواند باعث درد مچ پا شود. آرتروز التهاب مفاصل است.

انواع مختلف آرتروز می تواند باعث ایجاد درد در مچ پا شود ، اما آرتروز شایع ترین آن است. آرتروز اغلب در اثر فرسودگی مفاصل ایجاد می شود. هرچه افراد مسن تر باشند ، احتمال ابتلا به آرتروز در آنها بیشتر است.

آرتریت سپتیک آرتروز است که در اثر عفونت باکتریایی یا قارچی ایجاد می شود. اگر مچ پا یکی از مناطق آلوده باشد ، این می تواند باعث درد در مچ پا شود.

چگونه متخصص علت درد مچ پا را تشخیص می دهد ؟

درد مچ پا

ارائه دهنده خدمات بهداشتی(متخصص) شما مچ پا و پای شما را بررسی می کند. متخصص تورم ، درد و کبودی را بررسی می کند. آزمایش به محل درد و اینکه اخیراً آسیب دیده اید بستگی دارد. ارائه دهنده خدمات بهداشتی شما ممکن است یک آزمایش تصویربرداری مانند عکسبرداری با اشعه ایکس ، CT یا MRI را از شما بخواهد. این آزمایش ها تصاویری از استخوان ها و بافت های نرم ایجاد می کند تا متخصص شما بتواند آسیب را بررسی کند.

اگر متخصص شما فکر می کند که به عفونت مبتلا هستید ، ممکن است نیاز به نمونه برداری داشته باشید. ارائه دهنده خدمات (متخصص) شما نمونه ای از بافت را برداشته و به آزمایشگاه می فرستد تا از نظر وجود باکتری بررسی شود.

برای تسکین این درد چه کاری می توانم انجام دهم ؟

بیشتر درد مچ پا با استراحت ، کمپرس یخ و داروهای مسکن بدون نسخه بهتر می شود. دستورالعمل های ارائه دهنده خود را برای درمان های خانگی درد مچ پا دنبال کنید. متخصص شما ممکن است روش RICE (استراحت ، یخ ، فشرده سازی و ارتفاع) را توصیه کند. اگر بعد از چند روز مراقبت در خانه ، درد شدیدتر شد یا مچ پای شما هنوز درد می کند ، به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

معمول ترین درمان های خانگی برای درد مچ پا :

نرمش پا

 • استراحت: اگر دچار آسیب دیدگی مانند پیچ خوردگی شده اید ، باید مدتی به مچ پا فشار نیاورید. با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود در مورد مدت زمان استراحت صحبت کنید. عصا یا چکمه پیاده روی می توانند بدون تحمل سنگینی روی مچ پا ، به شما در رفت و آمد کمک کنند.
 • کمپرس یخ: برای کاهش تورم ، هر چند ساعت به مدت 15 تا 20 دقیقه یخ یا کمپرس سرد را روی محل آسیب دیده قرار دهید.
 • فشرده سازی: در مورد پیچیدن باند الاستیک به دور مچ پا برای کاهش التهاب از متخصص خود بپرسید. مراقب باشید آن را خیلی محکم نبندد.
 • ارتفاع: مچ پا را در وضعیتی بالاتر از قلب قرار دهید ، تورم را کاهش می دهد. همچنین می توانید هنگام خوابیدن پا را بلند کنید.
 • داروهای ضد درد بدون نسخه: داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) می توانند درد را تسکین داده و تورم را کاهش دهند. قبل از مصرف هرگونه از ارائه دهنده خدمات بهداشتی مشاوره بگیرید.
 • کفش حمایتی: اطمینان حاصل کنید که کفش شما از کف پا و مچ پا پشتیبانی کافی می کند. از صندل و کفش های خیلی گشاد خودداری کنید. پوشیدن کفش مناسب در هنگام ورزش بسیار مهم است. فعالیت هایی مانند بسکتبال و والیبال می تواند منجر به آسیب دیدگی مچ پا به خصوص بدون کفش مناسب شود.

شما می توانید از داروهای بدون نسخه (OTC) مانند: استامینوفن یاایبوپروفن ، برای تسکین درد و تورم استفاده کنید. هنگامی که درد شما فروکش کرد ، با چرخش حلقوی مچ پا به آرامی ورزش کنید. در هر دو جهت بچرخید و اگر شروع به درد کرد متوقف کنید.

همچنین می توانید با استفاده از دستان خود مچ پا را به آرامی بالا و پایین ببرید. این تمرینات دامنه حرکتی شما را برمی گرداند ، به کاهش تورم و تسریع روند بهبود نیز کمک می کند.

اگر درد مچ پا شما ناشی از آرتروز باشد ، قادر به بهبود کامل آسیب نخواهید بود. با این حال ، روش هایی وجود دارد که می توانید آن را مدیریت کنید.

ممکن است به موارد زیر کمک کند:

 • از مسکن های موضعی استفاده کنید
 • گرفتن داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) برای کاهش درد ، تورم و التهاب
 • از نظر جسمی فعال باشید و یک برنامه تناسب اندام را با تمرکز بر ورزش متوسط ​پیگیری کنید
 • عادت های غذایی سالم را تمرین کنید
 • برای حفظ دامنه حرکتی مناسب در مفاصل خود کشش ایجاد کنید
 • وزن بدن خود را در یک محدوده سالم نگه دارید ، که باعث کاهش فشار در مفاصل می شود

ارائه دهندگان خدمات بهداشتی چگونه آسیب ها را درمان می کنند؟

بیشتر آسیب های مچ پا با درمان های خانگی بهبود می یابند. آسیب های شدیدتر ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. درمان بستگی به علت درد مچ پا دارد.

درمان های معمول عبارتند از:

 • مهاربندها و آتل ها: بریس مچ پا( AFO و… ) ممکن است درد را تسکین داده و مچ پا را تثبیت کند. برخی از بریس ها برای فعالیت های خاص بهتر است. از ارائه دهنده خود بخواهید یکی از موارد مناسب برای سبک زندگی شما را پیشنهاد کند.
 • آسپیراسیون مفصل: در طی این روش ، متخصص سوزنی را به مفصل وارد می کند و مایعات اضافی را از بین می برد.
 • داروها: انواع مختلفی از داروها می توانند التهاب را کاهش دهند و باعث تسکین درد مچ پا شوند. داروهایی برای درمان آرتروز و نقرس می توانند درد و تورم را به میزان قابل توجهی کاهش دهند.
 • درج های ارتوتیک: ارتوتیک ها وسیله ای است که در کفش شما جای می گیرد. می توانید آنها را از فروشگاه خریداری کنید ، یا تهیه کننده شما می تواند آنها را به صورت سفارشی برای پای شما تهیه کند. ارتزها ضمن اطمینان از چیدمان مناسب ، از پا حمایت و تثبیت می کنند.
 • فیزیوتراپی (PT): یک برنامه PT سفارشی به شما در بهبود انعطاف پذیری و تقویت عضلات پشتیبانی کننده مچ پا کمک می کند. فیزیوتراپیست شما یک برنامه PT با تمرینات و کشش هایی که فقط برای شما طراحی شده اند ، ایجاد می کند. حتماً تمرینات و کشش های تجویز شده خود را به طور منظم انجام دهید.
 • تزریق استروئید: ارائه دهنده شما از سوزن برای تزریق داروی ضد التهاب مستقیم به مفصل شما استفاده می کند.
 • جراحی: طیف وسیعی از اقدامات جراحی مچ پا می تواند رباط ها یا تاندون های پاره شده را ترمیم کند. برخی گزینه ها درد آرتروز را تسکین می دهند و یا کف پاهای صاف را اصلاح می کنند. جراحی تعویض مفصل مچ پا می تواند درد را تسکین داده و عملکرد را بازیابی کند.

چگونه می توان از این آسیب جلوگیری کرد؟

جلوگیری از درد مچ پا همیشه امکان پذیر نمیباشد. اما شما می توانید با حفظ سلامتی استخوان ها ، رباط ها و تاندون ها را قوی نگه دارید.

برای جلوگیری ازمشکلات ناشی از آسیب دیدگی ، باید:

 • به وزن مناسب برسید: حمل وزن اضافی فشار بیشتری به مفاصل از جمله مچ پا وارد می کند.
 • تقویت عضلات دیگر: با تقویت عضلات دیگر ، از مچ پا حمایت کرده و احتمال آسیب دیدگی را کاهش می دهید.
 • در صورت احساس درد فعالیت را متوقف کنید: درد را نادیده نگیرید. اگر حرکتی یا فعالیتی ناخوشایند است ، کمی استراحت کنید. اگر درد بهتر نشد ، به ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مراجعه کنید. ادامه ورزش از طریق درد می تواند آسیب ها را بدتر کند.
 • قبل از ورزش بدن خود را گرم کنید: قبل از ورزش تمرینات کششی انجام دهید. عضلات و بافت های نرم (مانند رباط ها و تاندون ها) در صورت گرم بودن کمتر آسیب می بینند.

چه زمانی باید در مورد درد مچ پا با پزشک خود تماس بگیرم؟

معاینه پا

اگر:

 • درد مچ پا شدید است یا بعد از دو تا سه روز درمان در منزل برطرف نمی شود.
 • درد و تورم به طور ناگهانی ظاهر می شود.
 • در اثر لمس قرمز یا گرم است و یا تب دارید که می تواند نشانه عفونت باشد.
 • نمی توانید روی مچ پا وزن بگذارید.

این درد نشانه بسیاری از آسیب ها و شرایط است. تورم ، سفتی و درد می تواند راه رفتن را دشوار یا غیرممکن کند. بیشتر آسیب های مچ پا با درمان هایی که می توانید در خانه انجام دهید ، مانند بالا بردن پا و استراحت کافی بهتر می شود. درد مچ پا معمولاً نیازی به جراحی ندارد. اگر درد شدید است ، تورم زیادی دارید یا بعد از چند روز درد برطرف نمی شود ، پزشک خود مراجعه کنید. چندین روش درمانی می تواند به شما کمک کند تا دوباره روی پا بایستید.

ابتدا از بیمار بخواهید به پشت دراز بکشد و زانو در سمت آسیب دیده خم شود. سپس جنبه جانبی پا و مچ پا را از نظر هماتوم یا کبودی مشاهده کنید. سپس، سه رباط جانبی را پیدا کنید و در طول مسیر آنها از نظر کرپیتوس و حساسیت لمس کنید.

شایع ترین مشکلات مچ پا، رگ به رگ شدن و شکستگی (شکستگی استخوان) است. رگ به رگ شدن آسیب به رباط ها است. ممکن است چند هفته تا چند ماه طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد.

درد مچ پا ممکن است به دلایل زیادی رخ دهد. شایع ترین علل شامل آسیب، آرتریت و ساییدگی طبیعی است. بسته به علت، ممکن است درد یا سفتی را در هر جایی در اطراف مچ پا احساس کنید. مچ پای شما نیز ممکن است متورم شود و نتوانید وزنی روی آن بیاورید.

به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید اگر:

 1. درد یا تورم شدید داشته باشید.
 2. زخم باز یا بدشکلی شدید داشته باشید.
 3. علائم عفونت مانند قرمزی، گرمی و حساسیت در ناحیه آسیب دیده یا تب بیش از 100 فارنهایت (37.8 درجه سانتیگراد) داشته باشید.
 4. نمی توانید روی پای خود وزن بیاورید.
5 مرحله برای کاهش درد مچ پا