علت و درمان درد مچ دست؟

درد مچ دست اغلب به دلیل پیچ خوردگی یا شکستگی در اثر جراحات ناگهانی ایجاد می شود. اما درد مچ دست می تواند در نتیجه مشکلات طولانی مدت ، مانند استرس های مکرر ، آرتروز و سندرم تونل کارپ ، ایجاد شود.

از آنجا که عوامل زیادی می توانند منجر به درد در ناحیه مچ دست شوند ، تشخیص علت دقیق آن کمی دشوار است ، اما تشخیص دقیق آن برای درمان و بهبودی صحیح ضروری است.

علائم درد مچ دست

علائم درد مچ دست

بسته به علت ، درد مچ دست ممکن است متفاوت باشد. به عنوان مثال ، درد آرتروز اغلب شبیه دندان درد کسل کننده توصیف می شود ، در حالی که سندرم تونل کارپ معمولاً باعث ایجاد گز گز یا احساس سوزن سوزن شدن می شود ، به خصوص در شب. محل دقیق درد مچ دست شما همچنین سرنخی را از آنچه در پشت علائم شما است فراهم می کند.

علل درد در مچ دست

آسیب رسیدن به هر یک از قسمت های مچ دست شما می تواند باعث درد شود و توانایی شما در استفاده از مچ دست و دست شما را تحت تأثیر قرار دهد.

صدمات

 • تأثیرات ناگهانی. آسیب دیدگی مچ دست اغلب هنگامی رخ می دهد که دست در حالت مناسبی قرار ندارد. این می تواند باعث پیچ خوردگی ، کشیدگی و حتی شکستگی شود. شکستگی اسکافوئید شامل استخوان سمت شست مچ دست است. این نوع شکستگی ممکن است بلافاصله پس از آسیب در اشعه ایکس دیده نشود.
 • استرس تکراری. هر فعالیتی که شامل حرکت مکرر مچ دست باشد – از برخورد به توپ تنیس یا خم شدن ویولن سل تا رانندگی – می تواند باعث التهاب بافت های اطراف مفاصل شود یا باعث شکستگی هایی شود ، به ویژه هنگامی که شما ساعت ها بدون وقفه حرکت را انجام دهید. بیماری De Quervain یک آسیب استرس تکراری است که باعث درد در قسمت شست می شود.

آرتروز

 • آرتروز. این نوع آرتروز زمانی اتفاق می افتد که غضروف هایی که انتهای استخوان های شما را تحت تاثیر قرار میدهند با گذشت زمان خراب می شود. آرتروز در مچ دست غیر معمول است و معمولاً فقط در افرادی که در گذشته مچ دست شان آسب دیده است به چشم می آید.
 • روماتیسم مفصلی. اختلالی که در آن سیستم ایمنی بدن به بافتهای خود حمله می کند ، آرتریت روماتوئید معمولاً مچ دست را درگیر می کند. اگر یک مچ دست آسیب دیده باشد ، مچ دست دیگر نیز آسیب می بیند.

سایر بیماریها و شرایط

 • سندرم تونل کارپ. سندرم تونل کارپال هنگامی که فشار وارد بر عصب مدیان هنگام عبور از تونل کارپ ، یک راه عبور در کف ، کف مچ دست شما افزایش می یابد ، ایجاد می شود.
 • کیست های گانگلیون. این کیست های بافت نرم اغلب در قسمتی از مچ دست شما در مقابل کف دست شما ایجاد می شوند. کیست های گانگلیون ممکن است دردناک باشد ، و درد ممکن است با فعالیت بدتر شود یا بهبود یابد.
 • بیماری Kienbock. این اختلال معمولاً بزرگسالان و جوانان را تحت تأثیر قرار می دهد و شامل ریزش تدریجی یکی از استخوان های کوچک مچ دست است. بیماری کینبوک زمانی اتفاق می افتد که خون رسانی به این استخوان به مشکل بر میخورد.

عوامل خطرناک آسیب مچ

درد مچ دست

درد مچ دست می تواند برای هر کسی اتفاق بیفتد – چه بسیار کم تحرک باشید ، چه بسیار فعال باشید و یا تحرک معمولی داشته باشید. اما ممکن است خطر درد و آسیب مچ دست با این موارد افزایش یابد:

 • مشارکت ورزشی. آسیب دیدگی مچ دست در بسیاری از ورزش ها طبیعی است ، چه آنهایی که شامل ضربه هستند و چه آنهایی که استرس مکرر (فشار یکنواخت) روی مچ دست دارند. اینها می تواند شامل بسکتبال ، بولینگ ، گلف ، ژیمناستیک ، اسنوبورد و تنیس باشد.
 • کار تکراری .تقریباً هر فعالیتی که دست ها و مچ های شما را درگیر کند – حتی بافتن و کوتاه کردن موها – اگر به اندازه زیاد ، با زور و اغلب انجام شود ، می تواند منجر به از تشدید درد مچ دست شود.
 • برخی بیماری ها یا شرایط خاص. بارداری ، دیابت ، چاقی ، آرتریت روماتوئید و نقرس ممکن است خطر ابتلا به سندرم تونل کارپ را افزایش دهد.

جلوگیری از درد

جلوگیری از درد مچ دست

جلوگیری از حوادث غیرمترقبه ای که اغلب باعث آسیب دیدگی مچ دست می شوند تقریبا غیرممکن است ، اما این نکات اساسی ممکن است برخی از محافظت ها را ارائه دهند:

 • استحکام استخوان . دریافت مقادیر کافی کلسیم – 1000 میلی گرم در روز برای بیشتر بزرگسالان و حداقل 1200 میلی گرم در روز برای زنان بالای 50 سال – می تواند از شکستگی جلوگیری کند.
 • جلوگیری از زمین خوردن. افتادن روی دست دلیل اصلی بیشتر آسیب های مچ دست است. برای کمک به جلوگیری از زمین خوردن ، از کفش های مناسب استفاده کنید. خطرات خانه را برطرف کنید. فضای زندگی خود را روشن کنید. و در صورت لزوم میله حفاظ را در دستشویی و نرده های راه پله خود نصب کنید.
 • برای فعالیت های ورزشی از وسایل محافظ استفاده کنید. برای فعالیتهای پرخطر مانند بسکتبال ، اسنوبورد و رولپلاک از محافظ مچ استفاده کنید.

 • به ارگونومی توجه کنید. اگر دوره های طولانی را با صفحه کلید می گذرانید ، مرتب استراحت کنید. هنگام تایپ کردن ، مچ دست خود را در وضعیت خنثی و آرام نگه دارید. صفحه کلید ارگونومیک و کف مچ دست یا کف دست می تواند کمک کند.

درمان های درد مچ دست

درمان درد مچ دست

گزینه های درمانی برای درد مچ دست می تواند بسته به علت متفاوت باشد.

درمان سندرم تونل کارپ ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پوشیدن مچ بند یا آتل برای کاهش تورم و تسکین درد مچ دست
 • استفاده از کمپرس گرم و یا سرد به مدت یک بار به مدت 10 تا 20 دقیقه
 • مصرف داروهای ضد التهاب یا تسکین دهنده درد ، مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن
 • جراحی برای ترمیم عصب مدیان ، در موارد شدید

درمان نقرس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • مصرف داروی ضد التهاب ، مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن
 • نوشیدن مقدار زیادی آب برای کاهش غلظت اسید اوریک
 • کاهش مصرف غذاهای پرچرب
 • مصرف دارویی که پزشک برای کاهش اسید اوریک در سیستم گردش خون تجویز کرده است

اگر از ناحیه مچ دست آسیب دیده اید ، می توانید با عمل کردن به موارد زیر به بهبودی کمک کنید:

 • پوشیدن مچ دست:
  به مچ دست خود استراحت دهید و آن را بالا نگه دارید
 • مصرف مسکن خفیف مانند ایبوپروفن یا استامینوفن
 • قرار دادن کیسه یخ به مدت چند دقیقه در منطقه آسیب دیده برای کاهش تورم و درد
 • اگر آرتروز دارید ، مراجعه به یک متخصص طب فیزیکی را مدنظر بگیرید.

یک فیزیوتراپیست می تواند به شما نشان دهد که چگونه می توانید ورزش های تقویت کننده و کششی انجام دهید که می توانند به مچ دست شما کمک کنند.

ورزش هایی برای کمک به درد مچ دست

شما همچنین می توانید برای کمک به درد مچ دست تمرینات ساده مچ دست را در خانه خود انجام دهید:

مچ و مچ دست

این تمرین شامل قرار دادن بازو بر روی یک میز ، با یک پارچه ، پارچه ای زیر مچ دست شما است. بازوی خود را بچرخانید تا دستتان رو به پایین باشد. دست خود را به سمت بالا حرکت دهید تا زمانی که احساس کشش ملایم کنید. آن را به حالت اولیه برگردانید و تکرار کنید.

حرکت مچ دست

بایستید و بازو را به طرف پهلو و آرنج را در 90 درجه خم کنید. بازو را بچرخانید تا دستتان رو به بالا باشد و سپس آن را به طرف دیگر بچرخانید ، بنابراین دست شما رو به پایین است.

دست در حالت آزاد

بازو را روی میز قرار دهید ، در حالی که دستتان آویزان است و زیر مچ دستتان را می زند. انگشت شست خود را به سمت بالا قرار دهید. انگار که دست تکان می دهید ، دست خود را بالا و پایین ببرید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

درد مچ دست

نمیتوان گفت که همیشه ، درد مچ دست به مراقبت پزشکی نیاز دارد. رگ به رگ شدن و فشارهای جزئی معمولاً با کمپرس یخ ، استراحت و داروهای بدون نسخه بدون درمان میشوند. اما اگر درد و تورم بیش از چند روز طول کشید یا بدتر شد ، به پزشک مراجعه کنید. تأخیر در تشخیص و درمان می تواند منجر به بهبودی ضعیف ، کاهش دامنه حرکت و ناتوانی طولانی مدت شود.

مهم است که با پزشک تماس بگیرید اگر:

 1. درد مچ دست با فعالیت های روزمره تداخل دارد.
 2. بی حسی یا سوزن سوزن شدن در حال بدتر شدن است و احساس کمی در انگشتان یا دست وجود دارد.
 3. حرکات ساده دست دیگر امکان پذیر نیست.
 4. ضعف نگه داشتن چیزها را دشوار می کند.

پوشیدن آتل مچ دست به مچ دست خود استراحت دهید و آن را بالا نگه دارید. مصرف مسکن های خفیف مانند ایبوپروفن یا استامینوفن. قرار دادن کیسه یخ روی ناحیه آسیب دیده هر بار برای چند دقیقه برای کاهش تورم و درد.

درد تاندونیت مچ دست خیلی شدید نیست. اغلب به عنوان یک درد کسل کننده و غیرفعال توصیف می شود تا یک درد تیز و شدید. تاندونیت مچ دست می تواند دامنه حرکتی دست شما را کاهش دهد و ممکن است هنگام انجام حرکات معمولی، مانند: گرفتن، ضعف داشته باشید.

درمان‌های خانگی زیر می‌توانند به تسکین درد مچ دست کمک کنند:

 • حداقل 2 هفته به دست و مچ آسیب دیده استراحت دهید.
 • استفاده از محصولات ضد لرزش با ابزارهای ارتعاشی.
 • برای استراحت دادن به عصب میانی از آتل یا بریس مچ دست استفاده کنید.
 • تمرینات کششی ملایم برای دست، انگشتان و مچ دست انجام دهید.