پای پرانتزی

پای پرانتزی و درمان بدون عمل جراحی

نوزادان اغلب با پای پرانتزی به دنیا می آیند، زیرا در رحم (رحم) در قسمت های تنگی قرار داشتند. پاهای پرانتزی به معنای انحنای زانوها به سمت بیرون است و فضای وسیعی را باقی می گذارد. پاهای کمانی وضعیتی است که کودکان نوپا معمولاً تا سن 2 سالگی از آن خارج می شوند. اگر پاهای کمانی بیش از 2 سالگی ادامه یابد، گزینه های درمانی شامل آتل، گچ گیری، بریس و جراحی ممکن است استفاده شود.

←اما نگران نباشید ما در موسسه ارتوپدی فنی توان طب بدون نیاز به عمل جراحی مشکل پای پرانتزی را درمان میکنیم. همراه ما باشید!

پاهای پای پرانتزی(کمانی) چیست؟

پای پرانتزی (genu varum) وضعیتی است که در آن یک یا هر دو پای کودک شما در زانو به سمت بیرون خم می شود. این باعث ایجاد فضای وسیع تری نسبت به حالت عادی بین زانوها و ساق پا می شود. هنگامی که کودک شما با پاها و مچ پاها کنار هم می ایستد، زانوها کاملاً از هم باز می مانند. پاهای کودک شما ممکن است مانند یک کمان به نظر برسد، به خصوص زمانی که راه می رود.

چه کسی دچار عارضه‌ی پاهای کمانی می شود؟

پاهای کمانی(پرانتزی) در نوزادان و کودکان نوپا رایج است. این وضعیت به ندرت جدی است. نوزادانی که با پاهای کمان به دنیا می آیند معمولاً تا زمانی که 18 ماهه می شوند از این وضعیت خارج می شوند. پاهای کمانی همچنین ممکن است در کودکان بزرگتر ایجاد شود. شما می خواهید این موارد را توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ارزیابی کنید.

علت پاهای خمیده در نوزادان چیست؟

پای پرانتزی به دلایل مختلفی رشد می کنند. شایع ترین علت پاهای کمان، وضعیتی به نام ژنوواروم فیزیولوژیک است. هنگامی که کودک شما در رحم (رحم) در حال رشد بود، در وضعیت تنگ قرار داشت. برخی از استخوان های کودک شما باید در حالی که در رحم شما بودند بچرخند تا بتوانند در فضای کوچک قرار گیرند.

ژنوواروم فیزیولوژیک فقط فرزند شماست که روند رشد طبیعی خود را طی می کند. اگر پاهای فرزندتان تا ۲ سالگی صاف نشده است، ممکن است دلیل دیگری وجود داشته باشد. این شامل:

  • بیماری بلانت.عارضه‌ی بلانت (تیبیا وارا) یک نوع اختلال مرتبط با رشد است که به دلیل رشد صفحه رشد استخوان ساق پای کودک شما ایجاد می شود. بیماری بلانت معمولا در کودکان آفریقایی آمریکایی، کودکانی که اضافه وزن دارند و کودکانی که زود راه می‌رفتند شایع‌تر است.
  • راشیتیسم.راشیتیسم ناشی از کمبود کلسیم یا ویتامین D است. کمبود این مواد مغذی مهم، استخوان‌های کودک شما را نرم‌تر و ضعیف‌تر می‌کند و باعث خم شدن پاهای او می‌شود. راشیتیسم در آمریکا بسیار نادر است، اما هنوز هم اغلب در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد.
  • کوتولگی.شایع ترین نوع کوتولگی ناشی از اختلال رشد استخوان به نام آکندروپلازی است. این اختلال می تواند باعث ایجاد پاهای کمانی شود.
  • سایر مشکلات استخوانی شکستگی هایی که به درستی بهبود نیافته اند و رشد غیر طبیعی استخوان ها (دیسپلازی استخوان) می تواند باعث ایجاد پاهای کمان شود.
  • مسمومیت با فلوراید یا سرب

علائم پای پرانتزی چیست؟

علامت اصلی پاهای خمیده(پای پرانتزی) ظاهر پاهای کودک شماست. زانوهای آنها وقتی بایستند و پاها و مچ پاهایشان را کنار هم بگذارند با هم برخورد نمی کنند. تعظیم هنگام راه رفتن آشکارتر است. گاهی اوقات کودکان ممکن است با انگشتان پا به سمت داخل راه بروند (پنجه کبوتری یا داخل پا).

با این حال، پاهای کمان معمولاً هیچ دردی ایجاد نمی کنند. پاهای کمانی بر توانایی کودک شما برای خزیدن، راه رفتن یا دویدن تأثیر نمی گذارد. اگر پاهای کمانی کودک شما تا سن 2 سالگی شروع به بهبود نمی کند، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود تماس بگیرید.

پای پرانتزی چگونه تشخیص داده می شود؟

درمان پای پرانتزی

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزند شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و در مورد سابقه پزشکی فرزند شما می پرسد. اما اگر کودک شما زیر 2 سال سن دارد، احتمالاً ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزند شما هیچ آزمایش دیگری انجام نخواهد داد. در عوض، آن‌ها می‌خواهند تعظیم را تماشا کنند و مطمئن شوند که با رشد فرزندتان، آن به خودی خود حل می‌شود.

اگر کودک شما بزرگتر از 2 سال است، پزشک ممکن است پاهای کودک شما را اندازه بگیرد و راه رفتن او را تماشا کند. آنها ممکن است آزمایش‌های تصویربرداری مانند اشعه ایکس را برای مشاهده استخوان‌های پاها و زانوهای کودک شما درخواست کنند. آنها ممکن است آزمایش خون را برای تعیین اینکه آیا پاهای کمان ناشی از شرایطی مانند راشیتیسم است یا خیر، درخواست کنند.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک شما ممکن است کودک شما را به یک پزشک متخصص استخوان (متخصص ارتوپدی) ارجاع دهد.

مدیریت و درمان پای پرانتزی

برای کسب اطلاع در مورد درمان پای پرانتزی همراه ما باشید

آیا می توان پای پرانتزی را اصلاح کرد؟

پای پرانتزی در نوزادان و کودکان نوپا زیر 2 سال معمولاً خود به خود برطرف می شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزند شما به پیگیری وضعیت فرزند شما ادامه خواهد داد. کودکان بزرگتر بسته به علت بیماری می توانند برای پاهای کمان درمان شوند.

پاهای پرانتزی در نوزادان چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی در نوزادان و کودکان نوپا لازم نیست مگر اینکه شرایط شدید باشد. اگر پای پرانتزی بعد از 2 سالگی ادامه یابد، درمان بستگی به علت بیماری دارد. درمان ممکن است شامل کفش‌های طبی(مخصوص)، آتل‌ها، بریس‌ها، گچ‌گیری، جراحی یا درمان وضعیتی باشد که باعث ایجاد پاهای کمان شده است.

  • بیماری بلانت.درمان زودهنگام با آتل یا پا بند ممکن است تمام چیزی باشد که لازم است.
  • راشیتیسم.ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی کودک شما ممکن است با افزودن ویتامین D و کلسیم به رژیم غذایی کودک شما، وضعیت او را درمان کند. اگر راشیتیسم به دلیل یک بیماری ژنتیکی باشد، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزندتان شما را برای درمان به یک متخصص ارجاع دهد.

اگر با وجود سایر درمان ها، تعظیم ادامه یابد، ممکن است برای جلوگیری از آسیب بیشتر و اصلاح مشکل، جراحی مورد نیاز باشد. گزینه های جراحی عبارتند از:

  • رشد هدایت شده.با این روش، جراح کودک شما یک صفحه فلزی کوچک یا منگنه را در پای کودک شما قرار می دهد. این کار به طور موقت رشد را در سمت سالم استخوان ساق پا متوقف می کند تا قسمت ناسالم بتواند به آن برسد. پای کودک شما با رشد طبیعی‌اش صاف می‌شود و جراح کودک شما صفحه یا منگنه را پس از بهبود هم‌ترازی خارج می‌کند.
  • استئوتومی تیبیا.با این روش، جراح کودک شما استخوان ساق پا را در زیر زانو بریده و آن را تغییر شکل می دهد تا تراز را ثابت کند. در حالی که استخوان بهبود می یابد، آن را با یک صفحه و پیچ در داخل ساق پا یا چارچوبی که در خارج از ساق قرار دارد، در جای خود نگه می دارید.

آیا می توان این مشکل را به طور طبیعی و بدون جراحی درمان کرد؟

درمان پاهای پرانتزی بستگی به علت این عراضه دارد. گزینه‌های درمانی اولیه ممکن است شامل کفش‌های مخصوص پای خمیده، آتل، بریس و یا گچ باشد.

چگونه می توانم جلوی پای پرانتزی نوزادم را بگیرم؟

هیچ راهی برای جلوگیری از خمیده شدن پاهای کودک شما وجود ندارد. اما ممکن است بتوانید از برخی شرایط که باعث ایجاد پاهای خمیده می شوند جلوگیری کنید. برای جلوگیری از راشیتیسم، مطمئن شوید که کودک شما ویتامین D و کلسیم کافی در رژیم غذایی خود دریافت می کند.

چقدر طول می کشد تا پاهای کودک صاف شود؟

همانطور که کودک شما شروع به راه رفتن می کند، پاهای او باید شروع به صاف شدن کنند. این معمولا بین 11 تا 18 ماهگی رخ می دهد. در بیشتر موارد، این وضعیت جدی نیست و هیچ عارضه جانبی پایداری وجود ندارد. اگر پاهای فرزندتان تا ۲ سالگی صاف نشده است، با پزشک او تماس بگیرید.

چه زمانی باید نگران پرانتزی شدن پای کودکم باشم؟

اگر کودک پاچه ای شما هنوز تا سن 2 سالگی از این بیماری خارج نشده است، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک خود تماس بگیرید. آنها می توانند یک معاینه فیزیکی انجام دهند، شرایط زمینه ای را بررسی کنند و درمان صحیح را تعیین کنند.

چشم انداز

نوزادان و کودکان نوپا معمولاً تا زمانی که 2 ساله می شوند از پاهای کمانی بیشتر می شوند. آنها نباید در راه رفتن، دویدن یا شرکت در هر فعالیتی که می خواهند مشکل داشته باشند. علاوه بر این، کودکانی که پاهای کمانی دارند می توانند پس از درمان به زندگی عادی و فعال ادامه دهند.

یادداشتی از کلینیک ارتوپدی فنی توان طب

موسسه ارتوپدی فنی توان طب

اگر کودک شما دچار عارضه‌ی پای پرانتزی است، معمولاً چیزی نیست که بیش از حد نگران آن باشید. اکثر نوزادان و کودکان نوپا بدون نیاز به هیچ نوع درمانی از این وضعیت خارج می شوند. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی فرزند شما وضعیت کودک شما را با ادامه رشد کنترل می‌کند. اگر کودک شما تا زمانی که 2 ساله می شود از این بیماری بیشتر نشود، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فرزندتان گزینه های درمانی را با شما در میان می گذارد. اغلب، کودکان به زندگی عادی و سالم ادامه می دهند.

آدرس مطب

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506
تلفن : 56140745 – 56111339 (021)

مراجعین عزیز بعد از ظهرها از ساعت 16:00 الی 20:00 به کلینیک مراجعه نمایند