پا مصنوعی

پا مصنوعی چیست و چه کاربردی دارد؟

پا مصنوعی را می توان از چوب ، لاستیک ، اورتان ، تیتانیوم ، فیبر شیشه و فیبر کربن تهیه کرد. آنها می توانند سبک ، ذخیره کننده انرژی یا پویا باشند و برخی از آنها می توانند ارتفاع پاشنه پا را تنظیم کنند. همه پای مصنوعی باید در حالت اولیه خم شدن کف پا ، حالت خنثی در حالت میانی و افزایش فشار انگشت در حالت دیررس را فراهم کنند.

در بین طرح های مختلف پا ، شایان ذکر است که رایج ترین آنها در استفاده هستند.

قطع عضو یا آمپوتاسیون

قبل از هرچیز به سراغ علت استفاده از پروتز می رویم که به خاطر از دست رفتن بخشی از اندام بیمار است. قطع عضو عبارت است از برداشتن تمام یا قسمتی از اندام یا اندام مانند بازو ، پا ، پا ، دست ، انگشتان پا یا انگشت.

در کشور آمریکا حدود 1.8 میلیون نفر با قطع عضو زندگی می کنند. قطع پا – چه در بالا و چه در زیر زانو – شایع ترین جراحی قطع عضو است.

اندام مصنوعی جایگزین اندام از دست رفته میشود و تاحدود قابل توجهی باعث بهبود در روند زندگی طبیعی فرد میشوند. که همین امر باعث استفاده از انواع پروتز برای کمک به افرادی که دچار قطع عضو شده اند میشود.

پا مصنوعی بدون مفصل

SACH – این فقط دریچه سفت نیست که باعث می شود این پا کمتر پویا شود ، بلکه این واقعیت نیز وجود دارد که طول آن کوتاه تر است. این تقریباً ¾ طول بسیاری از پایه های کربنی با فعالیت بالاتر است.

“می توان از آن برای درمان منظم پروتز اکثریت افراد قطع عضو و یا اتصالات اولیه قبل از اقدام به طراحی پیچیده تر پا استفاده کرد”

همچنین SACH را می توان برای اکثر افراد قطع عضو استفاده کرد اما دیگر استاندارد مراقبت نیست. واقعاً بیشتر برای افراد کم فعالیت است

به طور کلی به عنوان پا SACH (پاشنه بالشتکی مچ پا) شناخته می شود و از یک پا سفت و بدون مفصل مچ پا تشکیل شده است ، جایی که پاشنه ضربه را جذب می کند و قسمت جلویی پا خم شدن پشتی پا را شبیه سازی می کند. پاهایی با درجه های مختلف استهلاک پاشنه در بازار ارائه می شود.
علیرغم داشتن طراحی بسیار ساده ، پای SACH در تمام مراحل راه رفتن به نیازهای عملکردی پاسخ می دهد.
پا ساچ عموماً دیگر در مراقبت های استاندارد مورد توجه قرار نمی گیرد ، اما می تواند بخشی از پروتز آماده کننده را قبل از حرکت به یک طرح پیچیده تر پا تشکیل دهد.
پای SACH پویا زمانی است که یک کیل انعطاف پذیر (پویا) در داخل پا وارد می شود.

این باعث می شود که هنگام وارد کردن بار ، پای جلویی خم شود. هنگامی که بار آزاد می شود ، میلگرد به حالت اولیه خود برمی گردد. جاذب ضربه اضافی، با فشار به انگشتان پا ، فرد را کمی تحت فشار قرار می دهد.

 • مزیت: ضد آب ، کم هزینه ، با دوام ، به طور سنتی برای افراد کم فعالیت
 • معایب: SACH- میل سختی که نمی تواند خم شود. پلک کوتاه تر ، حدود 3/4 طول پاهای کربنی با فعالیت بیشتر ، این منجر به ضعف انگشت پا با انتقال سریعتر به پای صوتی می شود. کیل (keel) در SACH پویا قابل سفارشی سازی نیست. ارتفاع پاشنه ثابت است ، خرابی اتصال یک پیچ ، به سرعت توسط کاربران فعال فرسوده می شود.

پا مصنوعیپا مصنوعی-SACH

پا مصنوعی دارای مفصل

آنها می توانند محدوده خاصی از آزادی را فقط در سطح ساژیتال (sagittal) برای شبیه سازی حرکات خم کننده پشت و خم شدن پشت ، یا در سطوح ساژیتال و جلویی برای شبیه سازی خم کننده پشتی و همچنین وارونگی و واژگونی داشته باشند. در پاهایی با درجات مختلف استهلاک همه آن حرکات وجود دارد.

مزیت تقلید از حرکات تشریحی مچ پا نه تنها به دلایل زیبایی بلکه به دلیل کاربردی نیز وجود دارد: پس از تماس با پاشنه ، تماس فوری با پای جلویی رخ می دهد و نیروهای واکنش زمینی را تقویت می کند که زانو مصنوعی را در امتداد محکم می کند.همچنین قادر است حرکت عادی پا را بهتر تقلید کند.

می تواند برای درمان منظم اکثر افراد قطع عضو ، به ویژه برای افراد قطع TF استفاده شود.

پای تک محور:

 • مکانیسم: به پلانتار و انعطاف پذیری پشت اجازه می دهد تا ثبات زانو ایجاد شود. هر چه سریعتر تمام کف پا با زمین تماس پیدا کند ، زانوی مصنوعی پایدارتر است.
 • مزایا: بیماران مبتلا به قطع TF  از این امر سود خواهند برد زیرا این امر تلاش برای کنترل زانوی مصنوعی در هنگام تماس با پاشنه پا را به حالت ایستاده کاهش می دهد.
 • معایب: باعث سنگینی پروتز می شود. نیاز به سرویس مکرر نسبت به پای بدون مفصل دارد. مناسب بیشتر برای افرادی که از پروتز استفاده می کنند و نیاز به ثبات در اطراف زانوی مصنوعی دارند

پای چند محوره:

 • مکانیسم: شبیه سازی کاشت و انعطاف پذیری پشتی و همچنین پهلو به پهلو
 • مزایا: برخی از استرس های راه رفتن را از بین می برد و فشار داخل حفره را کاهش می دهد ، بنابراین از پوست و پروتز در برابر سایش محافظت می کند. قادر به سازگاری با فرد است. عملکرد بهتر در مقایسه با SACH یا محور واحد. برای افراد با فعالیت متوسط ​​تا زیاد.
 • معایب: سنگین تر و گران تر از SACH یا تک محوره. جذب ضعیف شوک و بازگشت انرژی.

پا مصنوعیپا مصنوعی

پا مصنوعی با بازده انرژی / پا مصنوعی واکنش پویا (Dynamic)

 • مکانیسم: عنصر اساسی این پایه ها طراحی کیل است که صفحات فیبر کربنی قالب دار فنری را شبیه سازی می کند. این طرح با استفاده از شکل و جنس قلم ، در مرحله بازتاب پا (تقلید از ضربه طبیعی پا) واکنش انرژی بهتری دارد. هنگامی که فرد در حال راه رفتن است ، با جذب انرژی از قله در مرحله “چرخش” راه رفتن ، انرژی ذخیره و آزاد می کند. این عمل “push off” ایجاد می کند.
 • مزایا: می توان از آن برای درمان منظم پروتز اکثر افراد قطع عضو استفاده کرد. به ویژه برای کسانی که سطح فعالیت متوسطی دارند ، به این معنی که آنها سرعت راه رفتن خود را تغییر می دهند ، مسافت های طولانی تری را طی می کنند و جهت را به سرعت تغییر می دهند. راه رفتن “push off” ممکن است منجر به راه رفتن متقارن تری شود. برخی از پاها دارای ویژگی تقسیم انگشتان پا هستند که به پا اجازه می دهد وارونگی و واژگونی را تقلید کند. به دلیل واکنش پویای پا ، معمولاً افراد را تشویق می کند تا از سطوح فعالیت متوسط تا بالاتر پیشرفت کنند. این می تواند ضربه و استرس بر روی پای صوتی را هنگام راه رفتن کاهش دهد.
 • اجزای اضافی:

1_یک ضربه گیر و آداپتور گشتاور می تواند به پروتز پا مصنوعی اضافه شود که با جذب ضربه و هرگونه چرخش ناشی از محیط ، فشار بر اندام باقی مانده را کاهش می دهد.
2_همچنین می توان از پای مصنوعی با مچ پای قابل تنظیم استفاده کرد تا فرد بتواند کفش هایی با ارتفاع متفاوت بپوشد

 • معایب: هزینه بالا. سفت، سفت برای افرادی که سطح فعالیت پایینی دارند.

Feet with energy return.pngFee with energy return 2.png

پاهای ریزپردازنده (Microprocessor)

 • مکانیسم: این اجزای مچ پا/پا توسط یک کامپیوتر کوچک و حسگرها کنترل می شوند. “رایانه” اطلاعات مربوط به پروتز ، اندام کاربر پا مصنوعی و محیط را پردازش می کند و سپس بسته به عملکرد مورد نیاز ، سرعت و دامنه حرکت مچ پا را تنظیم می کند. “مچ پای MPC کنونی از سنسورهای مختلفی از جمله سنسورهای زاویه مچ پا ، شتاب سنج ، ژیروسکوپ و سنسورهای گشتاور استفاده می کند. ریزپردازنده ها در این سیستم ها سیگنال های ورودی را گرفته و در مورد نحوه قرار دادن مچ پا ، نحوه تنظیم مقاومت میرایی در مچ پا و نحوه رانندگی موتور مچ پا در مرحله ایستادن تصمیم میگیرند”
 • مزایا: این پروتز قادر است با تغییر سرعت یا ROM به محیط یا موقعیت های مختلف پاسخ دهد. هم ترازی مچ پا می تواند برای موقعیت های مختلف ، مانند یک کفش با پاشنه ، تنظیم شود ، یا هنگامی که فرد یک بسته پشتی به دست می گیرد یا با شیب بالا می رود ، این باعث تحرک و تعادل فرد در آن موقعیت می شود. همچنین یک حرکت فعال یا پیشرانه و همچنین یک خمیدگی پشتی فعال را فراهم می کند. بسته به نوع ساخت ، این پاها را می توان به یک دستگاه تلفن همراه یا رایانه متصل کرد تا تنظیمات را تغییر دهید تا اقدامات خاص پا در سناریوهای مختلف شخصی شود.
 • معایب: به طور مستقیم با فرد ارتباط برقرار نمی کند ، بلکه از طریق حس حرکت یا محیط سازگار می شود. از باتری تغذیه می کند که باید شارژ شود. قطعات الکترونیکی که ممکن است خراب شوند. وزن اضافی. گرانتر از سایر پا مصنوعی است و مدل های فعلی ضد آب نیستند.

سوالات متداول

سوالات متداول

پای مصنوعی چیست؟

اگر دست یا پای خود را از دست داده اید ، گاهی اوقات یک اندام مصنوعی می تواند آن را جایگزین کند. این دستگاه که پروتز نامیده می شود می تواند به شما در انجام فعالیت های روزانه مانند راه رفتن ، غذا خوردن یا لباس پوشیدن کمک کند

آیا می توانید با پا مصنوعی راه بروید؟

پروتزهای پای مصنوعی یا پروتزها می توانند به افراد مبتلا به قطع پا کمک کنند تا راحت تر بتوانند جابجا شوند. آنها عملکرد و گاهی اوقات حتی ظاهر یک پای واقعی را تقلید می کنند. برخی از افراد برای راه رفتن با پای مصنوعی هنوز به عصا ، واکر  نیاز دارند ، در حالی که برخی دیگر می توانند آزادانه راه بروند

آیا فقط می توان یک پا را قطع کرد؟

قطع پا یک عمل جراحی برای برداشتن قسمتی از پا یا تمام آن است. پزشک شما تا آنجا که ممکن است استخوان ، پوست ، رگ خونی و بافت عصبی سالم داشته باشد. پس از قطع پا ، احتمالاً پانسمان ، پانسمان سفت و یا گچ بر روی قسمت باقی مانده از پا یا پای خود خواهید داشت.

چگونه می توان پای مصنوعی را انتخاب کرد؟

از پزشکان خواسته شد که بین معیارهایی که هنگام انتخاب پای مصنوعی استفاده می کنند ، یکی را انتخاب کرده و رتبه بندی کنند:

 1. سرعت کادنس چندگانه
 2. زمین ناهموار
 3. حداکثر ثبات و تعادل.
 4. سطح قطع عضو.
 5. وزن طراحی پا.
 6. داده های کمی مبتنی بر شواهد
 7. ویژگی حرفه ای/حرفه ای

کدام قسمت بدن شایع ترین است که با پروتز جایگزین می شود؟

قسمتهای مصنوعی که بیشتر به عنوان پروتز تصور می شوند ، قسمتهایی هستند که جایگزین بازوها و پاهای از دست رفته می شوند ، اما تعویض استخوان ، شریان و دریچه قلب رایج است و چشمها و دندانهای مصنوعی نیز به درستی پروتز نامیده می شوند.

آیا می توانید تمام روز پای مصنوعی بپوشید؟

زیاده روی در انجام این کار و عدم رعایت برنامه و دستورالعمل های متخصص پروتز باعث درد و آسیب احتمالی می شود. پس از اتمام برنامه پوشیدن، می توانید از پروتز در تمام طول روز استفاده کنید.

پا مصنوعی را از کجا بخریم؟

بهترین و امن ترین راه برای خرید پا مصنوعی مراجعه به مراکز ارتوپد فنی است.زیرا با برسی وضعیت بیمار بهترین و کارساز ترین وسیله را به شما پیشنهاد میکنند.

ما در موسسه ارتوپد فنی توان طب قادر به ساخت انواع پا مصنوعی با بهترین متریال و کیفیتی فوق العاده هستیم. ساخت تمامی پروتز ها توسط خود کارشناس ارتز و پروتز صورت می‌گیرد.

همچنین شما میتواند با مراجعه به مطب اقدام به دریافت مشاوره کنید و یا باما تماس بگیرید.

آدرس مطب

موسسه ارتوپدی فنی توان طب

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506
تلفن : 56140745 – 56111339 (021)

مراجعین عزیز بعد از ظهرها از ساعت 16:00 الی 20:00 به کلینیک مراجعه نمایند