کفی طبی پای صاف

کفی طبی پای صاف

کفی طبی پای صاف میتواند به راحتی درد ناشی از صافی کف پا را بهبود دهد و با طراحی خاصی که دارد منجر به درمان این عارضه میشود. این محصولات با تکیه بر دانش بروز و تخصصی در زمینه‌ی ارتز تولید میشوند و معمولا برای دقت بیشتر با توجه به اسکن کف پا ساخته میشوند.

صافی کف پا چیست؟

کف پای صاف

کف پای صاف به تغییر شکل پا اشاره دارد که در آن پا قوس طبیعی در هنگام ایستادن ندارد. صافی کف پا یک بیماری شایع است. این وضعیت در نوزادان و کودکان نوپا طبیعی است.

کف پای صاف به این دلیل رخ می دهد که بافت هایی که مفاصل پا را در کنار هم نگه می دارند (به نام تاندون ها) شل هستند.

با بزرگتر شدن کودکان، بافت ها سفت می شوند و قوس شکل می گیرند. این تا زمانی که کودک 2 یا 3 ساله شود انجام می شود. اکثر افراد تا زمان بزرگسالی قوس های طبیعی دارند. با این حال، قوس ممکن است هرگز در برخی افراد ایجاد نشود.

برخی از بیماری های ارثی باعث شل شدن تاندون ها می شوند.

 • سندرم اهلرز-دانلوس
 • سندرم مارفان

افرادی که با این شرایط متولد می شوند ممکن است کف پای صاف داشته باشند.

افزایش سن، جراحات یا بیماری ممکن است به تاندون‌ها آسیب برساند و باعث ایجاد کف پای صاف در فردی شود که قبلاً قوس‌هایی ایجاد کرده است. این نوع کف پای صاف ممکن است فقط در یک طرف ایجاد شود.

به ندرت، صافی کف پای دردناک در کودکان ممکن است ناشی از شرایطی باشد که در آن دو یا چند استخوان در پا رشد کرده یا به هم جوش می‌خورند. به این حالت ائتلاف تارسال می گویند.

علائم

بیشتر کف پای صاف باعث درد یا مشکلات دیگری نمی شود.

کودکان اغلب درد پا، مچ پا یا درد ساق پا ندارند. در صورت وقوع باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ارزیابی شوند.

علائم در بزرگسالان ممکن است شامل پاهای خسته یا دردناک پس از دوره های طولانی ایستادن یا ورزش کردن باشد. همچنین ممکن است در قسمت بیرونی مچ پا درد داشته باشید. البته در بعضی موارد گزارش‌هایی در رابطه با کمردرد نیز داده شده است. 

امتحانات و تست ها

در افرادی که صافی کف پا دارند، هنگام ایستادن کف پا با زمین تماس پیدا می کند.

برای تشخیص مشکل، ارائه دهنده از شما می خواهد که روی انگشتان خود بایستید. اگر قوس ایجاد شود، کف پای صاف انعطاف پذیر نامیده می شود. دیگر نیازی به آزمایش یا درمان نخواهید داشت.

اگر قوس با ایستادن روی پنجه ایجاد نشود (به نام کف پای صاف سفت و سخت)، یا اگر درد وجود داشته باشد، ممکن است آزمایش‌های دیگری مورد نیاز باشد، از جمله:

 • سی تی اسکن برای مشاهده استخوان های پا
 • اسکن MRI برای مشاهده تاندون های پا
 • اشعه ایکس از پا برای بررسی آرتروز
 • اسکن لیزری کف پا

کفی طبی چیست؟

کفی طبی

کفی های طبی(ارتز) محصولاتپزشکی تجویزی هستند که در داخل کفش برای اصلاح مشکلات پا و تسکین درد استفاده می شوند. آنها به صورت سفارشی و متناسب با پای شما ساخته می‌شوند و به گونه‌ای طراحی شده‌اند که برای مدت طولانی دوام بیاورند. آنها قابل جابجایی هستند، بنابراین می توانید آنها را در ترکیب با جفت های مختلف کفش استفاده کنید.

ارتز باید توسط یک متخصص پا واجد شرایطی که در یک سرویس تخصصی ارتز کار می کند تجویز شود. این به این دلیل است که تجویز صحیح نیاز به ارزیابی دقیق اختلال عملکرد بیومکانیکی پای خود و تجزیه و تحلیل تأثیر آن بر راه رفتن دارد.

چرا تجویز می شود؟

طیف گسترده ای از شرایط و ناهنجاری ها وجود دارد که می تواند روی پاها و نحوه راه رفتن شما تأثیر بگذارد، از جمله:

 • دیابت
 • فاشیت کف پا
 • سندرم شارکو ماری توث
 • آرتروز
 • متاتارسالژی
 • بیماری Sever
 • کف پای صاف
 • آتل ساق پا
 • پینه پا

نصب کفی های سفارشی می تواند درد را کاهش دهد، راه رفتن شما را بهبود بخشد، استرس سایر قسمت های بدن را کاهش دهد، و از ایجاد ناهنجاری های پا جلوگیری کند یا از آن جلوگیری کند.

مراقبت های بعد

کفی ها به گونه ای طراحی شده اند که چندین سال دوام بیاورند، اما در صورت شکستن یا نیاز به تعمیر، کلینیک باید خدمات تعمیر و نگهداری ارائه دهد.

جایگزین های این درمان

ارتزها می توانند برای اصلاح طیف وسیعی از مشکلات بیومکانیکی پا مفید باشند، اما همیشه درمان صحیح یا راه حل کامل نیستند. در برخی موارد، اگر وضعیت بدنی نامناسب مشکلات اصلی شما باشد، کفی‌های حس عمقی می‌توانند راه‌حل بهتری باشند.

مشکلات پا همچنین می تواند روی کفش هایی که می توانید بپوشید نیز تأثیر بگذارد. در این شرایط، ممکن است علاوه بر کفی های ارتز، از کفش های مناسب نیز بهره مند شوید.

همچنین مجموعه ای از دستگاه های ارتز به غیر از کفی وجود دارد که ممکن است وضعیت شما را بهتر درمان کند. این وسایل شامل تکیه گاه های پارچه ای، ساق بند فیبر کربنی، مچ بند و زانوبند می باشد.

چرا برای کف پای صاف از کفی طبی استفاده کنیم؟

یک کفی برای کف پای صاف به تسکین درد ناشی از صافی کف پا کمک می کند، تعادل و حمایت را به پاهای شما باز می گرداند و از آسیب شناسی های دیگر ناشی از این بدشکلی جلوگیری می کند.

کفی طبی پای صاف: تسکین درد

مزایای کفی طبی صاف چندگانه است. اول، خستگی احساس شده هنگام راه رفتن یا ایستادن طولانی مدت را کاهش می دهد. کفی ارتوپدی با حمایت از قوس پا، درد ناشی از تغییر شکل قوس داخلی را نیز تسکین می دهد. استفاده از ارتز همچنین درد کمر، زانو و لگن را کاهش می دهد.

در نهایت این وسیله پزشکی نواحی فشار بیش از حد کف پا را برطرف می کند. درد پاشنه و جلوی پای مربوط به کف پای صاف را کاهش می دهد.

کفی طبی پای صاف: بازیابی تعادل

پوشیدن کفی صاف به بیمار این امکان را می دهد که تعادل را بازگرداند. ارتز همزمان روی اختلالات استاتیکی، ثبات پای عقب و تعادل عضلانی مداخله می کند.

اصلاحات انجام شده توسط کفی باعث ایجاد تعادل مجدد در وضعیت بدن و در نتیجه تعادل بهتر هنگام راه رفتن می شود. به این ترتیب زمین خوردن و رگ به رگ شدن مکرر که اغلب به دلیل صافی کف پا ایجاد می شود، کاهش می یابد.

کفی طبی پای صاف: جلوگیری از آسیب شناسی های دیگر

در صورت عدم درمان، صافی کف پا می تواند منجر به عوارض شود. بنابراین پوشیدن کفی های ارتوپدی از بروز سایر آسیب شناسی ها جلوگیری می کند:

 • هالوکس والگوس
 • خار پاشنه
 • فاشیای کف پا
 • میخچه و پینه

تهیه و سفارش

موسسه ارتوپدی فنی توان طب

برای تشخیص و درمان صافی کف پا، سفارش کفی طبی و تهیه اسکن از کف پا (به منظور دقت‌بیشتر در تشخیص و فرایند ساخت) با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت به ما مراجعه کنید و کفی، صندل و کفش طبی مناسب با مشکل پای خود را تهیه کنید.

شما میتوانید با تعیین وقت قبلی به موسسه ارتوپدی فنی توان طب مراجعه کنید.

آدرس مطب :

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506
تلفن : 56140745 – 56111339 (021)

مراجعین عزیز بعد از ظهرها از ساعت 16:00 الی 20:00 به کلینیک مراجعه نمایند