کوتاهی پا

کوتاهی پا (یک پا بلندتر از پای دیگر): چگونه تشخیص دهیم و چه کار کنیم

کوتاهی پا یا همان، داشتن یک پا بلندتر از پای دیگر نسبتاً رایج است. این بیماری به عنوان اختلاف طول پا شناخته می شود. همچنین میتواند باعث اختلال در حرکت، درد در پا، لگن و کمر بشود. 

برخی تحقیقات نشان می دهد که 40 تا 70 درصد از افراد به نوعی دچار اختلاف طول پا (کوتاهی پا) هستند.

تفاوت طول پا می تواند از کسری از اینچ تا چندین اینچ متغیر باشد. هرچه تفاوت بیشتر باشد ، احتمال اینکه فرد با راه رفتن ، حالت بدن و درد مواجه شود بیشتر است.

در این مقاله ، علل و علائم کوتاهی پا را مورد بحث قرار می دهیم. ما همچنین اطلاعاتی در مورد تشخیص کوتاهی پا و گزینه های درمانی موجود ارائه می دهیم.

علل

کوتاهی پا

دو نوع برای کوتاهی پا وجود دارد: عملکردی و ساختاری. این انواع علل متفاوتی دارند.

کوتاهی پا، عملکردی

در کوتاهی پای عملکردی ، طول استخوان های پا برابر است. با این حال ، یکی از پاها به دلیل مشکل در یکی از اعضای بدن زیر طولانی تر از پای دیگر به نظر می رسد:

 • مفصل ران
 • لگن
 • زانو
 • پا
 • مچ پا

در کودکان ، کوتاهی پای عملکردی می تواند زمانی اتفاق بیفتد که کودکی با مشکلی که باعث ایجاد هماهنگی در مفصل ران می شود متولد شود.

در بزرگسالان ، کوتاهی پای عملکردی می تواند ناشی از درد مزمن یا آرتریت و مشکلات مرتبط با آن در ستون فقرات ، لگن یا زانو باشد.

شرایط عصبی عضلانی یکی دیگر از علل بالقوه کوتاهی پا، عملکردی است ، زیرا این شرایط می تواند بر تراز و وضعیت فرد تأثیر بگذارد.

در برخی موارد ، ورزش می تواند به عملکرد کوتاهی پا کمک کند. اگر یک ورزشکار به گونه ای تمرین کند که باعث عدم تعادل یا ضعف عضلانی شود، ممکن است موقتاً کوتاهی پا عملکردی را تجربه کند.

ناهماهنگی ساختاری

کوتاهی پای ساختاری زمانی اتفاق می افتد که یا استخوان ران (استخوان ران) یا استخوان ساق پا (درشت نی) در یک پا کوتاهتر از پای دیگر باشد. این بیماری معمولاً در بدو تولد ظاهر می شود ، اما ممکن است با رشد کودک نیز اتفاق بیفتد.

برخی از علل بالقوه کوتاهی پا ساختاری عبارتند از:

 • آسیب های استخوانی: شکستن استخوان می تواند رشد استخوان را در یک پا کند کند. این تأثیر به ویژه در صورت شکستن استخوان به قطعات زیادی یا آسیب به بافت عضلانی اطراف ، محتمل است. گاهی اوقات ، شکستگی در حال بهبود ممکن است باعث رشد بیش از حد بافت استخوانی شود. این رشد بیش از حد در کودکان خردسال که شکستگی استخوان ران دارند شایع است.
 • صدمات صفحات رشد: صفحات رشد نواحی غضروف هستند که در انتهای استخوان های بلند قرار دارند. گاهی اوقات ، یک صفحه رشد می تواند آسیب ببیند ، که ممکن است باعث رشد سریعتر یا کندتر استخوان از استخوان در طرف مقابل بدن شود.
  بیماری های استخوانی: بیماری های استخوانی مانند استئومیلیت می تواند باعث آسیب به صفحه رشد استخوان شود. این آسیب در نهایت منجر به کوتاهی پا می شود.
 • تومورهای استخوانی: تومورهای استخوانی و درمان های آنها می تواند بر رشد استخوان تأثیر گذاشته و به کوتاهی پا کمک کند.
 • آرتریت جوانی (JA): JA یک بیماری خود ایمنی دوران کودکی است که باعث التهاب بافت داخل مفاصل می شود. این می تواند باعث ایجاد اختلال در رشد استخوان شود.

علائم

کوتاهی پا

علامت اصلی کوتاهی پا، داشتن یک پا بلندتر از پای دیگر است. اگر این اختلاف بسیار کوچک باشد ، ممکن است علائم دیگری وجود نداشته باشد.

با این حال ، یک مطالعه در سال 2017 معتقد است که یک اختلاف کوچک به اندازه 2 سانتی متر (cm) می تواند باعث شود که لگن عدم تعادل در وضعیت بدن را جبران کند.

موارد متوسط تا شدید کوتاهی می تواند علائم اضافی ایجاد کند ، از جمله:

 • مشکلات راه رفتن مانند لنگیدن
 • درد در پشت ، لگن ، زانو یا مچ پا
 • افزایش خستگی

نویسندگان مطالعه همچنین توجه دارند که کوتاهی پا می تواند بر کیفیت کلی زندگی افراد تأثیر بگذارد.

تشخیص

کوتاهی پا

افرادی که مشکوک هستند که کوتاهی پار دارند باید برای تشخیص به پزشک مراجعه کنند.

در حالی که منتظر قرار ملاقات هستید ، فرد می تواند آزمایش خانگی زیر را امتحان کند تا ببیند آیا احتمال کوتاهی پا وجود دارد یا خیر.

آزمون خانگی

برای انجام آزمایش خانگی ، فرد باید:

 1. کفش و جوراب را در بیاورید.
 2. روی زمین دراز بکشید ، پاها را کنار هم نگه دارید.
 3. از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده بخواهید کف دست خود را روی استخوان های باسن فرد قرار دهد ، به طوری که یک دست روی هر لگن خود داشته باشد.
 4. از مددکار بخواهید که باسن فرد را به آرامی به مدت 60 ثانیه از پهلو به پهلو حرکت دهد. این حرکت به شل شدن ماهیچه های سفت کمک می کند.
 5. از مددکار بخواهید تراز استخوان های مچ پای فرد را بررسی کند.

مچ پا که هم تراز نیستند می تواند نشان دهنده کوتاهی پا باشد. برای تأیید کوتاهی پا و تعیین اینکه آیا این یک مشکل عملکردی یا ساختاری است ، باید به پزشک مراجعه کرد.

تشخیص پزشکی

ممکن است پزشک از چندین روش برای تشخیص کوتاهی پا استفاده کند. این شامل:

 • معاینه های جسمی
 • مشاهده نحوه ایستادن ، نشستن و حرکت فرد
 • تجزیه و تحلیل راه رفتن
 • اندازه گیری کوتاهی پا، با درخواست از فرد برای ایستادن روی بلوک هایی با ارتفاع مختلف تا زمانی که باسن یکنواخت شود
 • اشعه ایکس لگن یا پاها
 • سی تی اسکن استخوان و بافت نرم پاها

درمان کوتاهی پا

نوع کوتاهی پا، نحوه درمان فرد را تعیین می کند. درمان میتواند با ورزش، استفاده از ارتز ها(کفش، کفی و…) برای جبران کوتاهی و در مواردی عمل جراحی را شامل شود.

درمان کوتاهی پای، عملکردی

درمان کوتاهی پای، عملکردی معمولاً شامل فیزیوتراپی ، ماساژ و تمرینات خاص برای اصلاح مناطق عدم تعادل و ضعف است. همچنین اصلاح وضعیت بد بدن بسیار مهم است.

نوع و تعداد دقیق مداخلات مورد نیاز فرد بستگی به علت و شدت کوتاهی دارد.

ورزش کردن و کوتاهی پای، عملکردی

تمرینات ممکن است به اصلاح برخی از کوتاهی های، های عملکردی کمک کند. با این حال ، مهم است که افراد از تکنیک های کششی و تقویتی صحیح استفاده کنند. آنها همچنین باید مراقب ورزش طرفی از بدن باشند که به تصحیح کوتاهی پا کمک می کند.

برای جلوگیری از ایجاد مشکلات بیشتر ، ممکن است منطقی باشد که از یک متخصص فیزیوتراپی کمک بگیرید. درمانگر می تواند مناطق عدم تعادل را شناسایی کرده و تمرینات مناسب را توصیه کند.

درمان کوتاهی پای ساختاری

تصحیح کوتاهی پای، ساختاری چندان ساده نیست. درمان معمولاً به تفاوت طول بین پاها بستگی دارد.

برخی از گزینه های درمانی احتمالی عبارتند از:

کفی با جبران کوتاهی

فردی که دارای کوتاهی خفیف، کمتر از 1 اینچ است ممکن است از کفی طبی با جبران کوتاهی در داخل کفش، روی پای کوتاه استفاده کنید. کفی طبی مخصوص کوتاهی پا می تواند کمردرد را کاهش داده و راه رفتن فرد را بهبود بخشد.

عمل جراحی

ممکن است جراحی برای درمان کوتاهی ضروری باشد. چندین گزینه جراحی در دسترس است که هر کدام یکی از موارد زیر را انجام می دهند:

 • پای بلندتر را کوتاه کنید
 • پای کوتاه را بلند کنید
 • مانع رشد ساق بلندتر می شود

پس از عمل جراحی ، افراد به طور منظم به مطب پزشک مراجعه می کنند. آنها همچنین نیاز به توانبخشی گسترده ای دارند که شامل ورزش و فیزیوتراپی می شود.

خلاصه

داشتن یک پا بلندتر از پای دیگر یک اتفاق نسبتاً شایع است. اختلاف طول پا ممکن است ماهیت عملکردی یا ساختاری داشته باشد.

اختلافات جزئی اغلب هیچ علامت یا مشکلی ایجاد نمی کند. با این حال ، عدم تقارن متوسط تا شدید ممکن است مشکلاتی در راه رفتن و حالت بدن ایجاد کند و می تواند به درد لگن و کمر منجر شود.

در صورت مشکوک بودن افراد یا فرزندشان به این بیماری ، افراد باید به پزشک مراجعه کنند. پزشک می تواند بیماری را تشخیص داده و درمان مناسب را توصیه کند.

درمان کوتاهی پا بدون جراحی

شما میتوانید برای تشخیص و درمان بدون جراحی کوتاهی پا به موسسه ارتوپد فنی توان طب مراجعه کنید.

برای درمان کوتاهی پا بدون جراحی، معمولا از کفش طبی و کفی طبی مخصوص استفاده میشود.