گرفتگی عروق در بدن یا Vein Thrombosis

گرفتگی عروق در بدن یا Vein Thrombosis

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

DVT :

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis – رگ

 

عمیق thrombosis یک لخته خونی است که درون رگ شکل می‌گیرد و معمولا در عمق پا قرار می‌گیرد

یک راهنمای تصویری به ترومبوز ورید عمقی

 DVT چیست ؟

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

رگ عمیق thrombosis یک لخته خونی است که درون رگ شکل می‌گیرد و معمولا در عمق پا قرار می‌گیرد. حدود ۹۰۰،۰۰۰ آمریکایی در سال یک نفر را به دست می‌آورند و تا ۱۰۰،۰۰۰ نفر به خاطر آن می‌میرند. خطر این است که بخشی از لخته خونی می‌تواند از جریان خون شما خارج شود. آن ممکن است در ریه‌های شما گیر کرده و جریان خون را مسدود کرده و موجب آسیب و یا مرگ اعضای بدن شود.

علائم

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

علامت مشترک DVT یک پا متورم از زانو است. شما ممکن است قرمزی و یا درد در ناحیه لخته خونی داشته باشید.

اما تو همیشه این چیزها را نخواهی داشت. حدود نیمی از افراد مبتلا به DVT علائم هشدار دهنده‌ای دریافت نمی‌کنند.
 
 

سیاه‌رگ ریوی:

 

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

این یه لخته که به ریه‌های شما حرکت میکنه و منبع خون رو مسدود می کنه مشکل تنفسی دارد، فشار خون پایین، غش، تپش قلب، درد سینه و سرفه کردن خون. اگه هیچکدوم از اینا رو داری با 118 تماس بگیر و به بخش مراقبت‌های پزشکی زنگ بزن

چه چیزی موجب DVT می‌شود؟

 

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

هر چیزی که به آستر داخلی سیاه‌رگ آسیب برساند ممکن است باعث DVT، جراحی، آسیب و یا سیستم ایمنی شما شود. اگر خون شما به آرامی جریان داشته باشد و یا به آرامی جریان یابد، بیشتر احتمال دارد که یک لخته، به خصوص در رگی که آسیب‌دیده است، شکل دهد. افرادی که اختلالات ژنتیکی خاصی دارند یا استروژن بیشتری در سیستم آن‌ها وجود دارد به احتمال زیاد دارای لخته‌های خونی نیز هستند.

آیا کسی از “DVT” خوشش می آید؟

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

 

 

برخی افراد با ریسک بالاتر، کسانی هستند که:

 • سرطان داشته باشید
  جراحی کرده
  استراحت کنید
  مسن‌تر هستند
  دود
  اضافه‌وزن دارند یا چاق هستند
  برای زمان‌های طولانی بنشینید، مانند پرواز طولانی هواپیما

 

بارداری

در طول دوران بارداری و در روزه‌ای ۴ تا ۶ هفته پس از زایمان، زنان بیشتری رشد می‌کنند. و این زمانی است که آن‌ها سطوح بالاتری از استروژن دارند که ممکن است به راحتی باعث لخته شدن خون شوند. فشار رحم رو به رشد آن‌ها می‌تواند جریان خون در رگ‌ها را کند کند. اختلالات خونی ویژه‌ای می‌توانند شانس خود را برای داشتن DVT بیشتر افزایش دهند.

هورمون درمانی

مانند حاملگی، قرص‌های کنترل تولد و درمان علائم postmenopausal میزان استروژن را در خون یک زن بالا می‌برند. این می‌تواند شانس به دست آوردن DVT را افزایش دهد.

زیاد نشستن در صندلی

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

سفر به مکان‌های جدید و دوردست ممکن است هیجان‌انگیز باشد! سوار شدن به صندلی مربی برای یک پرواز طولانی بین‌المللی نیست. مطالعات نشان می‌دهد سفر طولانی – – سفری که بیش از ۴ ساعت طول می‌کشد – – شانس توسعه DVT را دوبرابر می‌کند. مهم نیست که با هوا، اتوبوس، قطار، یا اتومبیل حرکت کنید. وقتی در یک صندلی شلوغ هستید و حرکت نکنید، جریان خون شما کم می‌شود.

تشخیص قطعی

 

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

پزشک شما به دنبال علائم of شما را چک خواهد کرد. او همچنین ممکن است درباره تاریخچه پزشکی، داروهایی که می‌گیرید، مشکلات پزشکی اقوام نزدیک و چیزهایی که شانس شما برای داشتن این وضعیت را افزایش می‌دهد، سوال کند. سونوگرافی معمول‌ترین راه برای تایید این است که آن را دارید. این تست از امواج صوتی برای “دیدن” جریان خون و آشکار شدن لخته استفاده می‌کند. همچنین ممکن است به تست‌های دیگر نیز نیاز داشته باشید، مانند تست خون که d – dimer نامیده می‌شود.

رقیق کننده های خون

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

مواد مخدر به نام anticoagulants رایج‌ترین روش درمان DVT هستند. اگرچه آن‌ها به عنوان thinners خون شناخته می‌شوند، اما آن‌ها واقعا خون شما را لاغر نمی‌کنند. آن‌ها برای جلوگیری از تشکیل لخته خونی جدید، آن را “چسبناک” می‌سازند. آن‌ها نمی‌توانند یک لخته خونی را که قبلا دارید تجزیه کنند، اما به بدن شما زمان می‌دهد تا یکی از آن‌ها را حل کند. شما این داروها را در یک قرص یا با سوزن امتحان می‌کنید.

اثرات جانبی  رقیق کننده خون

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

افرادی که این داروها را مصرف می‌کنند ممکن است بیشتر یا بیشتر جا بگیرند و یا به راحتی خونریزی کنند. زمانی که برخی از آن‌ها را می‌گیرید، باید آنچه را که می‌خورید را تماشا کنید. و ممکن است لازم باشد که به طور مرتب به آزمایشگاه بروید تا خون خود را چک کنید. از داروهای جدیدتر استفاده از خونریزی را سخت‌تر می‌کند اگر شما یک تصادف داشته باشید.

بگذارید پزشک شما بداند که آیا خونریزی زیادی دارد یا نه.

خونریزی داخلی

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

خون ریختن خون هم چنین می‌تواند باعث شود که خون در بدن شما خون جاری شود، جایی که شما نمی‌توانید آن را ببینید. خونریزی در شکم می‌تواند باعث درد و استفراغ، استفراغ، قرمز و یا خال‌های سیاه و یا سیاه باشد. خونریزی در مغز شما می‌تواند باعث سردرد شدید، تغییرات بینایی، حرکات غیرطبیعی و سردرگمی شود. به ۹۱۱ زنگ بزنید و یا به اورژانس بروید اگر به هیچ یک از این علائم توجه کنید.

فیلتر Cava Vena

 

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

اگر نمی‌توانید خون بگیرید و یا کار نکنید، پزشک شما توصیه می‌کند که فیلتر را به بزرگ‌ترین سیاه‌رگ خود تبدیل کنید، ورید اجوف می‌گویند. این فیلتر لخته‌های خونی می‌گیرد و آن‌ها را از وارد کردن به ریه‌ها و قلب باز می‌دارد. این کار مانع از تشکیل یا درمان DVT نمی‌شود، اما می‌تواند به جلوگیری از ورشکستگی ریوی خطرناک کمک کند.

لخته

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

داروهایی که لخته‌های خونی را حل می‌کنند thrombolytics نامیده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند باعث خونریزی شدید و شدید شوند، بنابراین پزشکان تنها در موارد اضطراری از آن‌ها استفاده می‌کنند – – برای مثال، لخته شدن یک لخته خونی را در شش شما حل کنند. شما با IV در بیمارستان بستری می‌شوید.

فشرده‌سازی Compression

 

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

این جوراب‌های مخصوص فشار ملایمی روی پاهای شما می‌گذارند تا خون شما حرکت کند. آن‌ها به جلوگیری از تشکیل لخته و کاهش درد در جایی که لخته شکل می‌گیرد کمک می‌کنند. شما می‌توانید جوراب‌های compression را بر روی پیشخوان به دست آورید، اما پزشک شما باید یک نسخه را با فشار بیشتری بنویسد. حتی وقتی در خانه هستید از آن‌ها استفاده کنید.

پاهای خود را بالا نگه دارید

 

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

وقتی می‌توانید پاهایتان را روی زمین قرار دهید تا پاهایتان را بلند کنید. باعث می‌شود خون در رگ‌های شما به سمت قلب شما جریان پیدا کند. این می‌تواند تورم و ناراحتی ساق پا را با DVT کاهش دهد.

اثرات بلند مدت

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

وقتی یک لخته خونی از بین رفت، DVT گاهی پشت یک یادآور ناخوشایند باقی می‌ماند. شما ممکن است تورم بلند مدت یا تغییر در رنگ پوست را ببینید که در آن لخته کجاست. یا می‌تونست آسیب ببینه. این نشانه‌ها، که به عنوان سندروم post شناخته می‌شوند، گاهی اوقات پس از لخته شدن، تا اندازه یک سال نمایش داده می‌شوند.

 

ورزش

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

از ماهیچه‌ها برای جریان خون استفاده کنید. به خصوص ماهیچه‌های پای خود را به کار ببرید. زمانی که شما فعال نیستید – – در میز خود، برای مثال، استراحت کنید تا پاهای خود را بکشید. بلند شو. کمی دور شوید.

ورزش منظم هم به حفظ شما در یک وزن سالم کمک می‌کند و این کار شانس شما را کاهش می‌دهد.

توصیه های مسافرتی

یک راهنمای تصویری Vein Thrombosis

وقتی سفر کردن شما را بیشتر از چهار ساعت جا نگه می‌دارد، لباس تنگ بپوشید و مقدار زیادی آب بنوشید. بلند شو و حداقل هر چند ساعت این ور و اون ور قدم بزن اگر مجبور باشی روی صندلی خودت بمونی، دراز بکشی و پاهات رو تکون بدی سعی کن ساق پات و پاهایش را آزاد کنی، یا بلند کنی و پاشنه پات را روی زمین بلند کنی. همین که رسیدی با پای پیاده گردش کن!

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید.