کفی طبی

کفی طبی ارتوپدی چیست؟ وچه کاربردی دارد

کفی طبی ارتوپدی نوعی از کفی کفش میباشد که باعث اصلاح انحرافات پا و مچ پا ، توزیع مناسب فشارهای کف پایی و حفظ تعادل قوس های کف پا بر اساس نیازهای فرد ساخته می شود و در داخل کفش قرار میگیرد.

در تعریف دیگر:

کفی طبی نوعی ارتز برای کمک به حرکت فرد است که کارشناس این وسیله را داخل کفش قرار میدهد تا با نگه داشتن(حفظ کردن) پاها در موقعیت صاف و سالم از آنها حمایت کند و نیروهای غیر طبیعی و بیومکانیکی که بر پاها وارد می‌شود را از بین ببرد.

با توجه به نیاز بیمار کفی کفش طبی(ارتوپدی) را می‌توان با صفحاتی به عنوان ضربه‌گیر که برای راحتی بیشتر پاها مورداستفاد قرار میگیرد را درج کرد.

امروزه در بسیاری از کلینیک های ارتوپدی فنی از جمله در موسسه ارتوپدی فنی توان طب با معاینه بالینی و لمس کف پا ، مشاهده و بررسی الگوی راه رفتن ، قالبگیری و بر اساس تجربیات متخصص ، کفی طبی برای افراد تهیه می شود.

در مراکز توانبخشی در کشورهای پیشرفته ، ویژگی های کف پای اشخاص با استفاده از دستگاه های اندازه گیری نیرو و فشار کف پا در حالت حرکت و ایستاده دریافت و پردازش می شود که هم اکنون این مهم در مرکز توان طب با استفاده از سیستم اسکن کف پا مقدور است.

کفی طبی

هر شخصی با مقدار مشخصی از یک لایه نرم در کف پای خود متولد می شود. این لایه بالشتکی به صورت طبیعی امواج ضربه ای را که به کف پا وارد می شوند، ملایم تر کرده و به شیوه ای مناسب به کل پا اعمال می کند. متاسفانه با افزایش سن افراد این لایه طبیعی در طول زمان اثر خود را از دست داده و تحلیل می رود بنابرین استفاده ازکفی طبی ضرورت میابد. .

وظیفه هر کفی طبی  باید این باشد که انواع ناهنجاری های بدن و یا الگوهای غلط راه رفتن را اصلاح کند. این کفی ها تنها به منظور تصحیح صافی کف پا به کار گرفته نمی شوند ؛ بلکه هدف اصلی آن ها راحت تر کردن ایستادن، راه رفتن و دویدن است. به این ترتیب که به مقدار بسیار کمی، زاویه هایی را که در آن ها به پا ضربه می خورد، تغییر می دهند.

کفی های ارتز (طبی،ارتوتیک) چیست؟

کفی های ارتوتیک (Orthotic) وسایل های پزشکی تجویزی هستند که برای اصلاح مشکلات پا و تسکین درد در داخل کفش پوشیده می شوند. آنها به صورت سفارشی متناسب با پای شما ساخته می شوند و برای استفاده طولانی مدت طراحی شده اند.

قابل جابجایی هستند ، بنابراین می توانید از آنها در ترکیب با جفت های مختلف کفش استفاده کنید.

تجویز ارتزها را باید یک پزشک متخصص پا یا متخصص ارتز انجام دهد که در یک سرویس تخصصی ارتز کار می کند. دلیل این امر این است که تهیه نسخه مناسب نیاز به ارزیابی دقیق اختلال عملکرد بیومکانیکی در پا و تجزیه و تحلیل تأثیر در راه رفتن دارد.

کاربرد کفی طبی چیست ؟

طیف گسترده ای از شرایط و تغییر شکل ها می تواند بر روی پاها و نحوه راه رفتن شما تأثیر بگذارد ، از جمله:

قرار دادن کفی های سفارشی می تواند باعث کاهش درد ، بهبود راه رفتن ، کاهش استرس در سایر قسمت های بدن و متوقف یا جلوگیری از ایجاد ناهنجاری های پا شود. البته کفی طبی باعث افزایش کیفیت پیاده‌روی و راحتی پا میشود که همین ویژگی باعث استفاده از این محصول برای فعالیت روزمره میشود.

تأثیر کفی در کفش درمانی

روش فعلی در پیشگیری از عود زخم های پا نوروپاتیک تجویز ارتز یا کفی مناسب کفش است که سطح فشار کف پا را در نقاط برجسته استخوانی ، به ویژه زیر سر متاتارس کاهش می دهد.

کفی های طبی درمانی سفارشی بر اساس اندازه گیری فشار پا و کف پا باعث تسکین فشار می شود

خلاصه

هدف – هدف از این مطالعه تعیین این بود که آیا کفی های سفارشی متناسب با خطوط توزیع فشار برهنه و شکل پای بیمار می تواند فشارهای کف پا در ناحیه سر متاتارس (MTH) را تا حد بیشتری نسبت به کفی های معمولی کاهش دهد.

راه و روش تحقیق: هفتاد منطقه از افزایش فشار برهنه (میانگین پیک 834 کیلو پاسکال در MTHs) در 20 فرد مبتلا به دیابت مشخص شد. نمونه های جعبه فوم از پای آنها برای ساختن کفی های سفارشی به سه شرکت مختلف عرضه کننده ارتز ارسال شد. همچنین به یک شرکت داده های فشار کف پا داده شد که در طراحی کفی گنجانده شده بود. اندازه گیری فشار کف پا در طول راه رفتن برای سه کفی سفارشی در یک کفش انعطاف پذیر و پایین تر. اوج فشار و انتگرال نیروی زمان برای تجزیه و تحلیل استخراج شد.

نتایج-کفی دارای شکل و فشار بیشتر در کفش انعطاف پذیر در مقایسه با دو کفی مبتنی بر شکل ، تخلیه بالاتری را به دست آورد. به طور متوسط ، فشار پیک 32 و 21 ((هر دو P ≤ 0.0001) و نیروی مجتمع زمان 40 و 34 ((هر دو P <0.0001) در مقایسه با کفی های مبتنی بر شکل کاهش می یابد. در قسمت میانی پا ، انتگرال نیروی زمان 51 و 33 درصد افزایش یافت (هر دو 01/0> P). روندهای مشابهی با استفاده از کفش های تکان دهنده پیدا شد.

نتیجه گیری-در مقایسه با کفی هایی که فقط بر اساس شکل هستند ، استفاده از شکل پا با اندازه گیری فشار کف پای برهنه در طراحی کفی های سفارشی منجر به افزایش بارگیری مناطق تحت فشار زیر جلوی پا می شود. این بارگیری با انتقال بیشتر بار به قسمت میانی پا بدون بارگذاری اضافی سایر سازه های جلوی پا به دست آمد.

این شامل چه مواردی است؟

کفی طبی

قرار ملاقات اولیه باید حداقل 40 دقیقه طول بکشد ، در این دوره متخصص غدد پا یک ارزیابی دقیق از مشکلات پای شما و نحوه تأثیر آنها بر نحوه راه رفتن شما انجام می دهد. پس از آن پزشک باید تصمیم بگیرد که آیا کفی های ارتز ( طبی ) بهترین نوع درمان هستند یا باید از روش دیگری استفاده کرد.

بیشتر سرویس های کفی ارتوتیک شامل اسکن پا برای ایجاد مدل برای کفی ها است. برخی از کلینیک ها می توانند خدمات “سریع” را تولید کنند که کفی ها را در همان روز تولید و تهیه می کنند.

اتصالات مرحله آخر فرآیند است. همراه داشتن کفش هایی که بیشتر از همه می پوشید بسیار مهم است ، زیرا در حالی که کفی ها در کفش های مختلف قابل جدا شدن و استفاده مجدد هستند ، طراحی شده اند تا به بهترین شکل در یک جفت کار کنند.

مراقبت های بعدی

کفی ها برای چندین سال طراحی شده اند ، اما در صورت خراب شدن یا نیاز به تعمیر ، کلینیک باید خدمات تعمیر و نگهداری را ارائه دهد.

گزینه های جایگزین این روش درمانی

ارتزها می توانند برای اصلاح طیف وسیعی از مشکلات بیومکانیکی پا مفید باشند ، اما همیشه درمان صحیح یا کل راه حل نیستند. درصورتی که وضعیت بد وضعیت اصلی شما نباشد ، کفی های طبی ارتوپدی می توانند راه حل بهتری باشند.

مشکلات پا همچنین می تواند روی کفش هایی که می توانید بپوشید تأثیر بگذارد. در این شرایط ممکن است علاوه بر کفی های ارتز از کفش های سازگار نیز بهره مند شوید.

طیف وسیعی از دستگاه های ارتوتیک به غیر از کفی ها نیز وجود دارد که ممکن است وضعیت شما را بهتر درمان کند. این دستگاه ها شامل تکیه گاه پارچه ای ، تکیه گاه پای فیبر کربن ، مچ بند ، و زانوبند است.

سرانجام ، برخی از شرایط ، مانند سندرم باند ایلیوتیبیال ، ممکن است با سایر روشهای درمانی مانند فیزیوتراپی و ورزشهای کششی بهتر کنترل شود.

چه کفی طبی ارتوپدی برای من بهترین است؟

دلایل مختلفی برای خرید کفی طبی  وجود دارد. ممکن است درد پا را تجربه کرده و به دنبال تسکین درد باشید. شما ممکن است به دنبال کفی طبی برای فعالیت های ورزشی مانند دویدن ، تنیس یا بسکتبال باشید. ممکن است به دنبال جایگزینی یک جفت کفی فرسوده باشید که هنگام خرید کفش شما همراه آن است.

همچنین شاید به دنبال درمان مشکل پای خود با کفی طبی باشید و یا میخواهید از مشکلات پا پیشگیری کنید

از آنجا که محصولات بسیار متنوعی در دسترس است و دلایل زیادی برای خرید وجود دارد ، ما متوجه می شویم که انتخاب کفی طبی مناسب برای نیازهای شما می تواند یک کار دلهره آور باشد ، به ویژه برای خریدارانی که اولین بارشان است. ما می خواهیم شما بدانید که ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم بهترین موارد را برای خود پیدا کنید.

آیا میشود از کفی طبی جهت فعالیت های روزمره استفاده کرد؟

بله، میتوان برای بهبود بخشیدن به سطح کیفیت فعالیت های روزمره مانند: پیاده روی، دویدن، در محل کار ، پیشگیری از مشکلات پا، پیاده روی لذت بخش و… از این محصول استفاده کرد.

در واقع این محصول بجز کاربرد درمانی ای که دارد در موارد معمولی و برای حفظ سلامت پا و پیشگیری از مشکلات پا نیز مورد استفاده قرار میگیرد. فقط کافی است که این محصول را تهیه کنید و در کفش خود قرار دهید تا کیفیت و راحتی را تجربه کنید.

ویژگی های کفی طبی

کفی های طبی دارای ویژگی هایی منحصر به فردی هستند که میتوانند به شما کمک کنند تا راحت تر پیاده روی کنید و یا مشکلات پای خود را با استفاده از آنها درمان کنید.

در ادامه به این ویژگی ها میپردازیم:

  • راحتی و پشتیبانی

کفی های سفارشی ساخته شده 100٪ متناسب با دو پای شما هستند و به طور طبیعی از هر طرف پای شما پشتیبانی می کنند. این کفی ها دارای مواد درجه پزشکی هستند که برای نیازهای شما برای حداکثر راحتی انتخاب شده اند.

  • ABSORBS شوک

کفی های سفارشی بالشتکی و جذب شوکی را فراهم می کنند ، این امر به دلیل توانایی طبیعی بدن در جذب شوک که با حرکت بهتر پا بهبود می یابد ، مجدداً مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب به کاهش تأثیر مفاصل کمک می کند.

  • بدن و پاها را مرتب کنید

کفی طبی سفارشی ساخته شده به شما کمک می کند تا به طور طبیعی پای شما را تراز کرده و بدن را در یک موقعیت ایده آل حفظ کرده و وضعیت بدن را بهبود بخشد.

  • کمک به رفع بسیاری از شکایات بیومکانیکی

مزایای ترکیبی جذب شوک ABSORBS و بهبود تراز و وضعیت می تواند به کاهش بسیاری از شکایات بیومکانیکی مانند درد پاشنه ، زانو درد و کمردرد کمک کند.

  • كمك به كاهش اختلال از شرايط پزشكي

کفی های طبی سفارشی ساخته شده می توانند با حمایت و هماهنگی طبیعی پا ، به کاهش ناراحتی ناشی از طیف وسیعی از شرایط پزشکی مانند ورم مفاصل کف پا ، نورون مورتون ، ورم مفاصل و ورم مفاصل کمک کنند.

انواع کفی طبی

انواع این محصول در سه نوع کلی: فومی، چرمی و سیلیکونی قرار میگیرند که هر کدام مزایا و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند. همچنین هرکدام برای مواردی استفاده میشوند و شاید در مواردی کاربرد نداشته باشند. همراه ماباشید تا به انوا کفی طبی بپردازیم.

کفی فومی

کفی طبی

ساخت کفی با استفاده از 3نوع فوم که بر اساس مناطق تحت فشار طراحی میشوداین کفی نیز از روی قالب های استاندارد ساخته می شود . کفی فومی دارای بستر نرمی می باشد و خاصیت انعطاف پذیری آن باعث بهبود عملکرد قوسی کف پا می شود

کفی طبی چرمی

کفی طبی چرمی

سنتی ترین نوع کفی که در کلینیک های فنی ساخته می شود. کفی چرمی دوام بالایی دارد و شکل خود را با گذشت زمان حفظ می کند. این کفی ها ازروی سایز پای بیمار بر روی قالب های کفش استاندارد ساخته می شود. 

کفی طبی سیلیکونی

کفی طبی سیلیکونی

کفی طبی سیلیکونی به گونه ای طراحی شده که ضمن توزیع یکنواخت وزن بدن در سطح کف پا و جلوگیری از اعمال فشار نقطه ای، با ایجاد بستری نرم در داخل کفش از بروز التهاب و زخم در پای افراد مبتلا به بیماری قند (دیابت) جلوگیری می نماید.

همچنین از انتقال ضربه و شوک های ناشی از راه رفتن و فعالیت های ورزشی به زانو و ستون فقرات کمری جلوگیری می کند.

موارد استفاده:

پاهای حساس

درد در ناحیه سینه پا

سر استخوان های کف پایی و قوس پا

التهاب نیام کف پایی

پاشنه درد و کمردردهای عمومی

نکته

این محصول با استفاده از سیلیکون طبی تولید شده و ضد حساسیت، ضد باکتری و قابل شستشو می باشد و به مرور زمان شکل و حالت خود را از دست نمی دهد و قوس های آن صاف نمی شود.

اسکن پا

اسکن کف پا

با استفاده از دستگاه  اسکن پا در موسسه ارتوپدی فنی توان طب و نرم افزار پیشرفته آن نحوه توزیع فشارهای کف پا با امکانات گرافیکی به صورت رنگ های مختلف در نقاط مختلف کف پا از لحاظ میزان فشار نشان داده می شود. به کمک چنین اطلاعات کمی و کیفی ، متخصصین موسسه با سهولت و دقت بیشتری می توانند نسبت به تجویز  و ساخت  انواع کفی ها اقدام نمایند.

کفی طبی اسکنی (Foot Scan)

کفی طبی اسکنری

این کفی مدرن ترین شیوه ی ساخت کفی را در دنیا دارد. برای ساخت آن ابتدا اسکن کامپیوتری از پا گرفته می شود تا نقاط فشار و وارد شدن نیرو تعیین گردد سپس با قالبگیری از پا و اصلاح قالب اقدام به ساخت کفی مخصوص پای بیمار می کنیم.

مدت کار کردن این نوع کفی ها 1 تا 3 سال می باشد. با توجه به نقاط دقیق اعمال نیرو داخل آن سرعت بهبود اصلاح قوس بالا می رود. ظرافت این نوع کفی به قدری است که در بیشتر کفش ها جا می شود.

خرید انواع کفی طبی

میتوانید برای خرید انواع مختلف کفی طبی به موسسه ارتوپد فنی توان طب مراجعه کنید

کارشناسان ما در مطب با تهیه اسکن از کف پای شما و بررسی دقیق و تخصصی پای شما ، مشکل را تشخیص میدهند و کفی طبی مناسب با بیماری پای شما را با بهترین کیفیت و طراحی تولید میکنند.

(در صورت همراه داشتن نسخه پزشک، آن را جهت بررسی و تکمیل فرآیند ساخت کفی ، به کارشناس ما ارائه بدهید)

آدرس مطب :

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506
تلفن : 56140745 – 56111339 (021)

مراجعین عزیز بعد از ظهرها از ساعت 16:00 الی 20:00 به کلینیک مراجعه نمایند

نکته!

کفی طبی معمولی را میتوان از فروشگاه های لوازم پزشکی ، فروشگاه کفش ، فروشگاه اینترنتی و مراکز ارتوپدی فنی تهیه کنید. اما این را درنظر داشته باشید که نوع معمولی آن جنبه درمانی ندارد و صرفا جهت ایجاد راحتی نسبی است.

برای تهیه کفی طبی تخصصی که میتوان از آن برای درمان و پیشگیری از بیماری های پا استفاده کرد حتما باید به مراکز و موسسه های ارتوپدی فنی مراجعه کنید.