کمربند طبی LSO

معرفی ، کاربرد ، تهیه و … کمربند طبی LSO

معرفی:

نوعی وسیله فلزی یا ترمو پلاستیک  میباشد که داخل آن فوم کاری می شود.این ارتز از ناحیه زیر انتهای تحتانی اسخوان کتف تا ابتدای اسخوان دنبالچه را در بر میگیرد.

این ارتز همراه با پد شکمی ساخته می شود و با اعمال مکانیسم سه نقطه فشار باعث ایجاد ثبات در ستون فقرات می شود.

کاربرد کمربند طبی LSO:

1.شکستگی مهره 3 یا 4 یا 5 کمری

2.حفاطت بعد از جراحی

3.دیسک ها و درد های شدید ناحیه کمری

ستون فقرات کمری

“به نقل از ویکی پدیا

ستون فقرات کمری دارای مشخصه‌های اختصاصی زیر می‌باشد:

  • در ستون فقرات بیشترین وزن را مهره‌های ستون فقرات کمری تحمل می‌نمایند که بزرگترین مهره‌ها در ستون فقرات می‌باشند بطوری که مهره‌ها در این قسمت قادر به تحمل کل جثه می‌شوند.
  • دو بخش انتهایی لامبار به نام L4-L5 و L5-S1، شامل مهره‌ها و دیسک‌ها، بیش تر وزن را تحمل می‌نمایند و بنابراین بیشترین احتمال آسیب در این قسمت رخ می‌دهد.
  • ستون فقرات کمری در مفصل کمری‌خاجی (L5-S1 (به استخوان خاجی متصل می‌شود. این اتصال امکان چرخش را فراهم می‌سازد بنابراین لگن و ران‌ها هنگام راه رفتن و دویدن آویخته هستند و امکان حرکت ایجاد می‌شود.
  • طناب نخاعی از انتهای جمجمه در میان ستون فقرات گسترش می‌یابد و تا T12-L1 جایی که ستون فقرات توراسیک (سینه‌ای) به ستون فقرات کمری می‌رسد ادامه پیدا می‌کند. در این نقطه رشته‌های عصبی بیشماری از طناب نخاعی مشتق شده و تا پایین‌ترین اندام‌های تحتانی همچون باسن و پاها گسترش می‌یابند. از آن جهت که طناب نخاعی در میان ستون فقرات کمری ادامه پیدا نمی‌کند آسیب به این نقطه به ندرت سبب ایجاد مشکل در سیستم عصبی یا فلج می‌گردد. طناب نخاعی در مهره‌های L1 – L2 به پایان می‌رسد. بافت عصبی که در زیر این بخش گسترش می‌یابد رشته‌های مجزای عصبی هستند که مجموعاً نخاع دم‌اسبی (cauda equine) را شکل می‌دهند. در بین هر مهره لامبار یک ریشهٔ عصبی وجود دارد و این ریشه‌های عصبی دوباره برای تشکیل بزرگترین عصب منفرد در بدن انسان به نام عصب سیاتیک با یکدیگر جمع می‌شوند. عصب سیاتیک به پا منتقل می‌گردد به همین دلیل یک ناهنجاری مثل فتق دیسک در ستون قفرات کمری با تأثیر گذاشتن بر ریشه‌های عصب می‌تواند سبب ایجاد دردی گردد که در امتداد با عصب سیاتیک تا پایین پا کشیده شود.
  • چندین ماهیچه در کمر وجود دارد که به چرخش، انعطاف‌پذیری و قدرت ستون فقرات کمک می‌کنند. احتمال صدمه دیدن این ماهیچه‌ها به ویژه در هنگام بلند کردن یک جسم سنگین یا بلند کردن در حال چرخش وجود دارد. کشیدگی ماهیچه در کمر می‌تواند بی‌نهایت دردناک باشد اما معمولاً ظرف چند روز یا هفته بهبود پیدا خواهد کرد.

ستون فقرات کمری بیشتر وزن بدن را تحمل می‌کند و بیشترین انعطاف‌پذیری را ایجاد می‌نماید، ترکیبی از قدرت و ظرافت که آن را مستعد آسیب دیدن می‌کند به همین جهت شکایت از کمر درد بسیار شایع است.

هدف درمانی:

محدودیت حرکات ستون فقرات و به دنبال آن کاهش درد و تسریع روند بهبود و ترمیم مهره

طرز استفاده:

در شکستگی ها بصورت تمام وقت به جز زمانهاییی که شخص روی زمین و یا تخت دراز می کشد و در درد ها بصورت دوره های 2 ساعته حین درد حاد.

خرید کمربند طبی LSO

موسسه ارتوپدی فنی توان طب

شما میتوانید برای خرید کمرند طبی LSO  با بهترین کیفیت و متریال به موسسه ارتوپد فنی توان طب مراجعه کنید.

آدرس مطب :

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506
تلفن : 56140745 – 56111339 (021)

مراجعین عزیز بعد از ظهرها از ساعت 16:00 الی 20:00 به کلینیک مراجعه نمایند