ارتوپدی فنی

ارتوپدی فنی (Technical orthopaedics)

ارتوپدی فنی بخشی از معاینه پزشکان ارتوپدی است و جنبه مهمی از کارهای عملی انجام شده توسط پزشکان ارتوپدی است. کمک های ارتوپدی فنی (مانند عصا ، بانداژ ، آتل ، کرست ، بریس ، کفش ارتوپدی ، کفی کفش و غیره) بخشی جدایی ناپذیر از درمان ناهنجاری ها و اختلالات سیستم حرکتی است.

آنها می توانند درمان ارتوپدی را تکمیل کنند ، اما اغلب نیز به تنهایی مورد استفاده قرار می گیرند. کمک های ارتوپدی غالباً جایگزین گچ می شوند. متخصص ارتوپدی و تکنسین ارتوپدی با هم همکاری نزدیکی دارند ، هر دو دارای صلاحیت تخصصی در ارتوپدی فنی هستند و در نشانه گذاری ، روشهای تجویز اقتصادی و مناسب سازی کمک های مناسب متخصص هستند.

درمان با کمک متخصص ارتوپدی فنی

ارتوپدی فنی

درمان بسیاری از شرایط ارتوپدی را می توان با استفاده از وسایل ارتوپدی به میزان قابل توجهی بهبود بخشید. به عنوان مثال امروزه می توان یک آتل جداگانه برای مفصل مچ پا ایجاد کرد و دیگر نیازی به درمان پارگی رباط با گچ نیست. این معمولاً بیمار را قادر می سازد بلافاصله با یک راه رفتن معمولی راه برود. این از فشار بر ستون فقرات جلوگیری می کند و همچنین خطر ترومبوز را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

التهاب مفاصل در اثر بیماریهای دژنراتیو ستون فقرات را نیز می توان با آنچه ارتز کمری نامیده می شود بطور قابل ملاحظه ای کاهش داد. ارتزها ، آتل ها و بانداژها نیز برای استفاده به عنوان اقدامات پیشگیرانه طراحی شده اند ، به عنوان مثال ، هنگام خرید یا انجام باغبانی.

پاهای سالم برای احساس کلی رفاه ما در سنین بالا بسیار مهم است.

هدف ما تأمین کفی های مدرن با استفاده از اسکن از کف پا و اندازه گیری های کنترل پویا با پشتیبانی رایانه است.

خدمات ارتوپدی فنی

ارتوپدی فنی

مراکز ارتوپدی فنی به صورت کلی در دو گروه ارتز و پروتز اقدام به ارائه خدمات لازم به مراجعین میکنند که این خدمات در قالب های زیر توضیح داده میشود:

  • طراحی دلخواه
  • اتصالات سفارشی
  • مشاوره حرفه ای
  • مراقبت های بعد
  • تعمیرات
  • پروتز برای اندامهای فوقانی و تحتانی
    ارتز(بریس) برای ستون فقرات(کمربند طبی)، قسمت های فوقانی و تحتانی
  • کفش ارتوپدی و دیابتی
  • کفی و صندل تخصصی(طبی)

سوالات متداول

در موسسه ی ارتوپدی فنی توان طب، ما می دانیم که این زمان مهمی در زندگی شما است و ممکن است سوالاتی داشته باشید که نیاز به پاسخ دارند. امیدوارم این اطلاعات به شما کمک کند. و همیشه به یاد داشته باشید که ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم.

دریغ نکنید برای تعیین وقت قبلی و گرفتن مشاوره با ما تماس بگیرید!

تفاوت بین پروتزها و ارتوتیک ها چیست؟

پروتز شاخه ای از پزشکی است که با ارزیابی ، طراحی ، ساخت ، نصب و ارائه پروتز یا اندام مصنوعی برای جایگزینی آنچه از دست رفته سروکار دارد. ارتوپتیک شامل بستن قسمت فعلی بدن است. معمولاً مردم از “ارتز” به عنوان تکیه گاه پا یاد می کنند. “ارتز” وسایلی است که فرد برای افزایش عملکرد و/یا کاهش یا از بین بردن درد استفاده می کند.

پروتز چیست؟

پروتز یک دستگاه خارجی است که برای جایگزینی قسمت از دست رفته بدن یا عملکرد بهتر بدن طراحی شده است. این می تواند شامل گم شدن چشم ها ، بازوها ، دست ها یا پاها باشد.

پروتستست(PROSTHETIST) چیست؟

متخصص پروتز یک متخصص مراقبت های بهداشتی است که به طور خاص آموزش دیده و یادگرفته است تا مراقبت جامع از بیماران پروتزی را مدیریت کند. این شامل ارزیابی بیمار ، تشکیل یک برنامه درمانی ، اجرای برنامه درمان ، پیگیری و مدیریت تمرین است.

چرا کسی به قطع عضو نیاز دارد؟

قطع عضوها در نتیجه دیابت ، فاشیای نکروزان و سایر عفونت های باکتریایی ، بیماری های گردش خون و ضربه رخ می دهد. برخی از افراد ممکن است با اندام های غیرعادی (نقایص مادرزادی مادرزادی) متولد شوند که می تواند با تکنیک های جراحی ترمیمی مفید واقع شود. قطع عضو یک شکست پزشکی نیست – می تواند زندگی را نجات دهد و درد مزمن را کاهش دهد. این فرصتی برای جراح است تا مناسب ترین اندام باقی مانده را برای استفاده از پروتز طراحی کند.

اگر شرایط اجازه می دهد قبل از عمل با پزشک پروتز خود ملاقات کنید ایده خوبی است. متخصص پروتز شما می خواهد جنبه های فیزیکی اندام شما را بررسی کند ، با تکنیک های احتمالی مناسب با شما بحث کند و به شما اطمینان دهد که پس از قطع عضو ، بهتر می شوید و به زندگی خود ادامه می دهید.

“مطالعه بیشتر در مورد قطع عضو یا آمپوتاسیون

چرا باید اندام پروتز را تهیه کنم؟

یک اندام مصنوعی می تواند کیفیت زندگی شما را پس از قطع عضو ، بدون در نظر گرفتن سطح قطع عضو ، تا حد زیادی افزایش دهد. این شامل قطع پا یا بازو و همچنین قطع عضو پا یا دست می شود.

قطع اندام تحتانی: با قطع اندام تحتانی ، در بالا یا پایین زانو ، حرکت محدود است و استفاده از ویلچر یا عصای چوبی ضروری است. با استفاده از پروتز شما آزادی حرکت کامل را بدست می آورید و از وابستگی به این وسایل جلوگیری می کنید. در بدترین حالت ، ممکن است فقط به عصا یا واکر نیاز داشته باشید.

قطع عضو فوقانی: با قطع عضو اندام فوقانی ، بالای یا پایین آرنج ، از پروتز نیز سود می برید. گزینه های زیادی بر اساس عملکردهایی که می خواهید پروتز شما ارائه دهد در دسترس هستند.

قطع عضوهای جزئی: ما همچنین پروتزهایی را برای قطع عضلات جزئی پا و دست ها طراحی و می سازیم. این که آیا قسمتی از پا یا انگشتان پای شما قطع شده است ، می توانید از قسمت پایینی پا استفاده کنید.

اگر یک یا چند انگشت قطع شده باشد ، چندین گزینه نیز وجود دارد. پروتز جزئی دست عملکرد قابل توجهی را باز می گرداند زیرا جایگزینی انگشتان دوباره باعث حرکت مخالف برای گرفتن می شود.

آیا از پشتیبان پا استفاده می کنید؟

بله. ما سالهاست که پایه های سفارشی پا تولید می کنیم. انواع آن بر اساس جنبه های فیزیکی مسئله ارائه شده متفاوت است.

آیا برای بدست آوردن پروتز به توصیفی احتیاج داریم؟

بله ، قبل از ساخت پروتز به نسخه پزشک نیاز است. با این حال ، برای ارزیابی اولیه نیازی به نسخه نیست.

آیا می توانم از پروتز خود به همان روشی که از اندام طبیعی خود استفاده کرده ام استفاده کنم؟

از جهات مختلف ، بله! اگرچه پروتز هرگز به طور کامل جایگزین اندام طبیعی شما نمی شود ، اما می تواند به شما این امکان را بدهد که کارهای زیادی را که قادر به انجام آن بوده اید انجام دهید. این بستگی به میزان قطع عضو شما دارد.

بیماران مبتلا به قطع عضلات زیر زانو خوب عمل می کنند و کمترین مشکل را برای بازگشت به شیوه زندگی قبلی دارند. بیماران مبتلا به قطع عضلات بالای زانو با کندی بیشتری پیش می روند اما می توانند به شیوه زندگی قبلی خود بازگردند. بسته به خواسته های شخصی و نیازهای خاص ، موفقیت آمپوتاسیون اندام فوقانی متفاوت است.

چه مدت بعد از آمپوتاسیون می توانم از پروتز استفاده کنیم؟

هنگامی که از بیمارستان مرخص می شوید و با نظارت دقیق و مراقبت از زخم ، پس از اعمال صحیح فشرده سازی و برداشتن بخیه ها ، اتصالات می توانند شروع شوند.

اولین گام ها برای دستیابی به پروتز چیست؟

پس از دریافت نسخه مناسب از پزشک ، ما اندام باقی مانده شما را اندازه گیری می کنیم یا قالب می سازیم تا یک حفره پروتز بسازیم. سپس پروتز را طراحی می کنیم و اجزای مناسب را انتخاب می کنیم ، پروتز شما را می سازیم و مناسب می کنیم ، نحوه استفاده و مراقبت از پروتز را به شما آموزش می دهیم. همچنین در صورت نیاز تعمیرات و تنظیمات را انجام می دهیم.

اگر برای پوشیدن پروتز نیاز به کمک اضافی است؟

ما می توانیم به شما در یافتن سایر متخصصان بهداشتی مانند فیزیوتراپیست یا کاردرمانگر جهت آموزش بیشتر در مورد استفاده از پروتز خود و همچنین برنامه های آموزشی یا تقویتی مورد نیاز کمک کنیم. ما همچنین منبعی برای به دست آوردن محصولات مورد نیاز برای پوشیدن و مراقبت از پروتز شما از جمله جوراب و آستر هستیم.

اگر پروتز درست نیست؟

برای تعدیل و آموزش به چندین بازدید نیاز خواهید داشت. این تنظیمات می تواند به کاهش مناطق تحت فشار ، بهبود هم ترازی ، حل مشکلاتی که با آنها روبرو می شود ، کمک کند و به بازیابی مهارت ها کمک کند.

اگر پروتز شما ناراحت کننده ، خیلی شل یا محکم است یا باعث مشکلات پوستی مانند تاول می شود ، به ما بگویید. سوال بپرسید و صادقانه در مورد نیازهای خود صحبت کنید.

وزن یک پای مصنوعی چگونه با یک پا طبیعی مقایسه می شود؟

وزن پروتز شما بستگی به نوع اندام و اجزای مورد استفاده دارد. 4 پوند(1.814kg) وزن متوسط پروتز معمولی زیر زانو است. 8 پوند(3.63kg) وزن متوسط پروتز معمولی بالای زانو است. یک پای طبیعی معمولاً 1/6 وزن بدن شما است.

پروتز من چقدر دوام می آورد؟

بسته به سن ، میزان فعالیت و رشد شما ، پروتز شما می تواند از ماه ها تا سالها دوام بیاورد. هنگامی که پروتز شما به راحتی تنظیم می شود و در سطح فعالیت مورد نظر خود قرار می گیرید ، پروتز شما فقط به تعمیرات و نگهداری جزئی نیاز دارد و می تواند به طور متوسط از سه سال تا پنج سال دوام بیاورد.

درد فانتوم چیست؟

از درد شبح برای توصیف احساساتی که در افراد دچار قطع ضو شده در محل اندام قطع شده وجود دارد استفاده می شود. ممکن است شامل گرفتگی ، سوزن سوزن شدن ، خارش ، سوزن سوزن شدن ، درد چاقو ، فشار یا احساس پری شود.

اکثر افراد قطع عضو این حالت را تجربه می کنند ، اما میزان احساس آن متفاوت است. این احساسات متناوب هستند و به طور غیرقابل پیش بینی می آیند و می روند. افراد قطع عضو جدید ممکن است هر روز چندین بار و گاهی به طور مداوم برای چند ساعت احساسات مکرر و شدیدی داشته باشند. با گذشت زمان ، احساسات به طور کلی مکرر و شدیدتر می شوند و مدت زمان کوتاه تری طول می کشد.

آیا پروتز من می تواند مرطوب شود؟

قرار نیست پروتز شما خیس شود. تا جایی که ممکن است آن را خشک نگه دارید. برخی از اجزا می توانند زنگ بزنند. روکش هایی وجود دارد که می تواند از روی پروتز شما عبور کند و ما می توانیم پروتز خاصی را برای فعالیت های آبی شامل شنا ، ماهیگیری طراحی و برای شما بسازیم.

اگر اندازه بدن بیمار به دلیل کاهش وزن یا افزایش وزن تغییر کند ، چه اتفاقی می افتد؟

در صورت تغییر در وضعیت پروتز ، ارزیابی مجدد آن ضروری است. این شامل موارد زیر است: کاهش تورم ، تغییرات در تورم بعد از جراحی ، کاهش یا افزایش وزن ، جراحی اضافی یا هرگونه تغییر دیگر.

معرفی ارتوپدی فنی توان طب

موسسه‌ی ارتوپدی فنی توان طب در سال 1387 فعالیت خود را آغاز کرده و تاحالا توانسته به بسیاری از افراد کمک کند و بیماری آنها را(انحراف ستون فقرات، صافی کف پا، کوتاهی پا و…) درمان کند، در روند پیشگیری تاثیر مثبت بگذارد و به بسیاری از افراد در توانبخشی کمک کند.

ما با بکارگیری از پیشرفته ترین تکنولوژی های روز و بهرمندی از کادری مجرب و متخصص آماده‌ی خدمت گذاری به شما هستیم. خوشبختانه ما در ارائه‌ی خدمات مناسب و کاربردی به مراجعین، موفق بودیم و این مهم باعث افتخار ماست.

آدرس مطب :

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506
تلفن : 56140745 – 56111339 (021)

مراجعین عزیز بعد از ظهرها از ساعت 16:00 الی 20:00 به کلینیک مراجعه نمایند

ارتوپدی فنی