بریس زانو

بریس زانو (زانوبند)

بریس زانو یکی از ابزار های مدیریت درد زانو و عامل کمک حرکتی برای افرادی که دچار مشکلات زانو هستند، میباشد. این وسایل در انواع مختلف استفاده میشوند و میتوانند بخشی از فرآیند درمان باشند.

چه زمانی از زانوبند استفاده کنیم؟

بریس زانو یک تکیه گاه است که می تواند از آن جهت کاهش زانو درد، پیشگیری از آسیب دیدگی و کمک به بهبودی پس از آسیب استفاده شود. همچنین به عنوان یک وسیله کمک حرکتی نیز استفاده میشود. زانوبند‌ها در انواع مختلفی ساخته می‌شوند و طیف وسیعی از سطوح حمایت از مفصل زانو را ارائه می دهند.

انواع بریس زانو

اجزای مختلف زانو ممکن است در اثر تصادف یا به دلایل دیگر(افتادن،ضربه و…) صدمه ببینند یا دررفته شوند همپنین امکان دارد، در طول درمان به زانوبند(بریس زانو) احتیاج داشته باشید. حتی مفصل سالم زانوی شما نیز ممکن است به دلیل ضربه شدید در حین انجام فعالیت های ورزشی دچار آسیب شود. یک بیماری زمینه‌ای نیز میتواند زانو را مستعد آسیب کند.

بریس های زانو بر اساس عملکرد و سطح حمایت دسته‌بندی میشوند، یا به تعیری دیگر متفاوت است. برخی از آنها برای جلوگیری از آسیب زانو استفاده میشوند و به نوعی یک محافظ هستند، برخی دیگر حمایت کننده زانو برای کنترل درد هستند. برخی از بریس‌ها از زانو به هنگام آسیب محافظت میکنند و باعث تثبیت زانو میشوند و برخی با ایجاد محدودیت حرکتی برای زانو تا زمان مشخص شده باعث بهودی میشوند.

به طور کلی زانوبند(بریس) باید بر اساس موقعیت فرد انتخاب شود. دستگاه باید به مدیریت و توزیع فشار در اطراف زانوی شما کمک کند.

پیشگیری کننده(Prophylactic)

اگر شما در موقعیتی قرار میگیرید که در خطر آسیب دیدگی زانو هستید، مانند یک ورزش که برخورد زیادی در آن صورت میگیرد و احتمال ضربه به زانو را ایجاد میکند، از زانوبند پیشگیرانه، برای محافظت از زانو استفاده می‌شود. این زانوبندها را می توان استفاده کرد حتی اگر مشکلی برای زانوی خود ندارید اما می خواهید اقداماتی را برای محافظت از آن انجام دهید.

این نوع زانوبند به طور معمول دارای بالشتک روی استخوان کشکک میباشند تا از زانو دربرابر آسیب دیدگی و ضربه مستقیم محافظت کنند.

Unloader

بریس تخلیه کننده(Unloader) زانو معمولاً برای کنترل درد ناشی از شرایط التهابی مانند تاندونیت، استئوآرتریت زانو، سندرم استرس کشکک رانی یا ایلیوتیبیال و کندرومالاسی کشکک (CMP) استفاده می‌شود. این نوع بریس به نوعی فشار و وزن روی زانو را مدیریت میکند و به کاهش درد کمک می‌کند.

انواع مختلفی از بریس های تخلیه کننده وجود دارد، مانند:

 • در صورت ابتلا به تاندونیت کشکک می توان از بریس کنترل حرکت کشکک با یک پد(J)در جلو برای بلند کردن آرام کشکک استفاده کرد.
 • سندرم استرس باند ایلیوتیبیال باعث درد در کنار زانو می شود و ممکن است با یک نوار کوچک در اطراف قسمت تحتانی مفصل زانو تسکین یابد. باند کمک می کند تا باند ایلیوتیبیال را در جایی که به ساق پا وارد می کند فشرده کند و نیروهای مکانیکی وارد بر آن را کاهش دهد.

زانوبندهای Unloader جهت راحتی فرد مورد استفاده قرار میگیرند.از آنها برای محافظت از زانو دربرابر ضربه یا کشش بیش از اندازه استفاده نمی‌شود. زمانی که تصمیم می گیرید کدام نوع بریس Unloader برای شرایط شما مناسب است، حتما با متخصص ارتز و پروتز یا فیزیوتراپیست مشورت کنید.

کاربردی(Functional)

یک بریس کاربردی به جهت تثبیت بخشی به مفصل زانو مورد استفاده قرار میگیرد. در انجام این کار، این بریس(زانوبند Functional) می تواند به جلوگیری از آسیب دیدگی زانو کمک کند، اگر به دلیل ایجاد یک مشکل ساختاری در داخل یا اطراف زانو، مانند رباط های ضعیف یا تمایل به دررفتگی زانو، در معرض خطر بالا هستید.

انواع مختلفی از بریس های Functional وجود دارند و مناسب‌ترین میان آنها به مشکل(بیماری) زانوی شما و فعالیت‌های پیش بینی شده شما بستگی دارند.

بریس کنترل حرکت: اگر رباط‌های کناری زانوی خود دچار رگ به رگ شدن یا احساس کشیدگی بیش از حد می‌کنید، ممکن است پزشک شما دستور استفاده از بریس کنترل حرکت را بدهد. این وسیله یک قسمت نئوپرن با تکیه گاه(پایه/ستون) های فلزی در داخل و خارج میباشد که به حمایت از رباط ها کمک می کند. همچنین اغلب برای فعالیت هایی که نیاز به چرخش، توقف/شروع یا خم شدن مکرر زانو نیاز دارند استفاده می شود.

بریس کنترل کشکک: اگر دچار دررفتگی کشکک، سندرم استرس کشکک رانی، آرتریت زانو یا CMP بوده اید، می توانید از این وسیله برای کنترل کشکک و کاهش حرکت استخوان استفاده کنید. این بریس دارای یک روکش نئوپرن میباشد که روی زانو پوشیده می‌شود. همچنین یک بریدگی دارد که از کشکک حین انجام فعالیت هایی مانند راه رفتن، دویدن یا چمباتمه زدن محافظت میکند.

توانبخشی

زانوبند را میشود برا ثابت کردن و جلوگیری از حرکت مفصل بعد از جراحی زانو مانند ترمیم مینیسک یا ترمیم رباط صلیبی قدامی (ACL) استفاده کرد. این نوع زانوبند ها از مفصل حمایت میکنند. ممکن است در ابتدا از بریس بلدسو یا بی حرکت کننده زانو استفاده شود. بعد از بهبودی شما میتواند در انجام فعالیت های پرتحرک از بریس استفاده کنید.

بریس بلدسو: بریس بلدسو(Brace Bledsoe) با بندهایی که دور ران و ساق پا را پوشش میدهد و براکت‌های نگهدارنده فلزی در داخل و خارج مفصل زانو می‌پیچد. یک سازوکار کوچک می تواند زانو را در حالت تمدید کامل قفل کند، جایی که برای دوره اولیه پس از جراحی باقی می ماند.

با پیشرفت روند بهبودی و تحمل حرکات بیشتر، می توان سیستم قفل مفصل بریس را باز کرد تا به زانو اجازه دهد تا مقدار مشخصی که تنظیم میشود خم شود.

ایموبلایزر زانو: بی حرکت کننده زانو یک بریس با روکشی بلند به شکل پارچه است که کل ساق پا و ران را تحت پوشش قرار میدهد. دارای ستون های نگهدارنده فلزی در بخش های داخلی و خارجی بریس است. بَست های زانوبند مفصل را در جای خود ثابت نگه می دارد. ویژگی بریس زانو از نوع ایموبلایزر در قیاس با گچ گیری این است که می توان آن را جدا کرد تا حرکت ملایم در طول فرآیند درمان ایجاد شود.

نکاتی برای استفاده از بریس زانو

زانوبند(بریس زانو)

زمانی که صحبت از استفاده حداکثری از زانوبند شما می شود، ثبات می تواند مشکل ساز باشد و حدود 25 درصد از افرادی که برای اهداف پزشکی از آن استفاده می کنند، عوارض جزئی یا مشکلاتی را در استفاده از بریس خود گزارش می دهند.

دلایلی که برخی افراد در نهایت استفاده از زانوبند خود را متوقف می کنند عبارتند از:

 • تحریک پوست
 • تناسب ضعیف
 • عدم تسکین
 • ناراحتی هنگام پوشیدن آن

عاقلانه انتخاب کنید

استفاده از بریس مناسب به همراه یک تناسب خوب کلیدی است برای اطمینان از اینکه از مزایای وسیله مورد نظر خود بهره مند می‌شوید و بریس تا حد لازم راحت (و موثر) است.

متخصص فیزیوتراپیست شما را راهنمایی می کند که به چه نوع وسیله‌ای نیاز دارید و به چه شکل باید از آن استفاده کنید. متخصص می توانند تناسب بریس شما را ارزیابی کند و مشخص کنند که آیا به تنظیمات یا اندازه متفاوتی نیاز است یا خیر.

بدانید چه انتظاری دارید

در اختیار داشتن اطلاعات در مورد اینکه زانوبند چه کاری برای شما انجام میدهد می‌تواند به شما در ارزیابی اثربخشی آن کمک کند و به شما کمک کند تا از آن به شکل درست استفاده کنید. زانوبند(بریس زانو)های مختلف ممکن است باهم شبیه باشند، اما این نکته را مدنظر داشته باشید که عملکرد همیشه با ظاهر مطابقت ندارد. با پزشک یا فیزیوتراپیست خود صحبت کنید و اطمینان حاصل کنید که هدف از زانوبند خود را درک کرده اید.

چه زمانی از بریس زانو استفاده کنیم

پوشیدن بریس فقط با توجه به نیاز حسی شما نیست. بلکه ممکن است شما احساس نیاز نداشته باشید ولی بریس برای شما مفید باشد. ممکن است لازم باشد از زانوبند خود در کل روز یا فقط برای فعالیت های منحصربه فرد استفاده کنید. پوشیدن بیش از حد یا ناکافی آن می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

مثلاً، اگر از بریس زانو برای مدت طولانی(غیرضروری)استفاده شود متواند منجر به سایش پوست بشود. و اگر شما مجبور به استفاده از زانوبند نیستید نگذارید ماهها فعالیت شما را محدود کند، حتی شاید منجر به آتروفی عضلانی (کوچک شدن) یا سفتی مفاصل شود.

از طرف دیگر، عدم استفاده از بریس قبل از آماده شدن مفصل زانو می تواند مراحل درمان را  نامرتب(ازبین ببرد) کند. و سهلانگاری در استفاده از آن زمانی که در معرض آسیب هستید به این معنی است که ممکن است به زانو ضرر زند. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا درمانگر خود در مورد اینکه آیا باید بریس خود را در حین زیر بپوشید یا خیر صحبت کنید:

 • خوابیدن
 • نشسته
 • رانندگی
 • پیاده روی
 • کشش