بریس شانه

شانه بند (بریس شانه )

شانه بند : تهیه ، انواع ، کاربرد و ….

“شما میتوانید انواع شانه بند طبی را با بهترین کیفیت و کارایی از موسسه ارتوپد فنی توان طب تهیه کنید”

موارد استفاده از شانه بند طبی برای کاهش درد شانه

درد در شانه

شانه منعطف ترین مفصل در بدن انسان است اما مفصلی است که بیشتر دچار آسیب دیدگی می‌شود.

آسیب دیدگی شانه می‌تواند هنگامی ‌که شما در حال ورزش کردن هستید به علت زمین خوردن ناگهانی و حتی استفاده بیش از حد به وجود بیاید برخی از انواع آسیب دیدگی شانه عبارتند از گرفتگی، پیچ خوردگی، پارگی روتاتور، کاف، دررفتگی شانه یا ناپایداری شانه.

اگرچه استفاده از کمپرس یخ و استراحت کردن می‌‌تواند به کاهش التهاب کمک کند و از بیشتر شدن آسیب دیدگی جلوگیری نماید استفاده از یک بریس مخصوص شانه می‌تواند به شما کمک کند به انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازید.

استفاده از بریس در محافظت بیشتر از شانه و کاهش میزان حرکات شانه در زمان بهبود بسیار موثر است.

بریس علاوه بر آنکه به بهبود شانه کمک می‌‌کند به نحوی طراحی شده است که قابلیت حرکتی و عملکرد شانه را بهبود ببخشد.

چه موقعی به پزشک مراجعه کنیم

اگر شما دچار درد شانه یا آسیب دیدگی شانه هستید بهتر است برای تشخیص و درمان به موقع به پزشک مراجعه کنید.

پزشک استفاده از این محصول را برای محافظت و جلوگیری از حرکت کردن شانه و بازوی آسیب دیده تجویز خواهد کرد. اگر شما در دوران بهبود پس از آسیب دیدگی قرار دارید و به دنبال ورزش و فعالیت جسمانی هستید باید به نحوی از شانه خود مراقبت کنید که از آسیب دیدگی مجدد آن جلوگیری شود.

انتخاب یک بریس مناسب برای شانه به منظور فرایند بهبود کاملاً ضروری است. برای آسیب دیدگی‌های شدید باید از بریسی استفاده کنید که از میزان حرکت کردن شانه بکاهد.

در آسیب دیدگی‌های خفیف استفاده از یک بریس که انعطاف پذیری بیشتری دارد یک انتخاب عالی محسوب می‌‌شود، خاطر نشان می‌کنیم که فقط پزشک متخصص می‌‌تواند بر اساس آسیب دیدگی شانه شما یک بریس مناسب را پیشنهاد دهد.

موسسه ارتوپد فنی توان طب

موسسه ارتوپدی فنی توان طب

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت درموسسه ارتوپدی فنی توان طب می توانید با شماره تلفن های 02156111339  و 02156140745  تماس حاصل فرمایید

آدرس مطب :

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506

مراجعین عزیز بعد از ظهرها از ساعت 16:00 الی 20:00 به کلینیک مراجعه نمایند

مزایای استفاده از شانه بند چیست ؟

پس از آنکه توانستید نحوه عملکرد این وسیله را درک کنید می‌توانید به خوبی مزایای استفاده از بریس را نیز بفهمید.

اگر شما دچار آسیب دیدگی خفیف تا شدید شانه هستید استفاده از بریس برای تکمیل دوران بهبود کاملاً ضروری خواهد بود.

استفاده نکردن از شانه بند مخصوص با تاثیرات منفی همراه است که مهم‌ترین آن احساس درد بیشتر در شانه است.

اگر شانه شما در دوران بهبودی هیچگونه محدودیت حرکتی نداشته باشد بدون شک در پاسخ به استفاده بیش از حد و حالت نامناسبی که دارد دچار تورم خواهد شد، هنگامی ‌که شانه متورم ‌شود یا از آن محافظت نشود بافت عضلانی و استخوانی به طور صحیح بهبود نخواهد کرد.

این جمله مسائل زیادی را در خود جای داده است که یکی از آن‌ها این است که شانه به طور دائمی در یک حالت نامناسب بهبود خواهد یافت که می‌تواند حتی پس از تکمیل دوران و بهبود دامنه حرکات محدودی داشته باشد.

نکته دیگر این است که شانه شما به طرز قابل توجهی ضعیف می‌‌شود و حتی مستعد آسیب دیدگی بیشتر خواهد شد استفاده از بریس شانه یک روش آسان و مقرون به صرفه برای جلوگیری از بروز این مشکلات است.

بریس  مخصوص شانه ( شانه بند ) چگونه عمل می‌کند ؟

مفهوم بریس شانه ( شانه بند ) بسیار ساده است بریس با هدف ثابت کردن شانه و کمک به تسریع فرایند بهبود طراحی و ساخته شده است.

بدون استفاده از این وسیله ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا شانه آسیب دیده بهبود پیدا کند حتی ممکن است شانه در محل نامناسبی قرار بگیرد و این باعث بروز آسیب دیدگی دائمی شود در این حالت بریس شانه شبیه گچ گرفتن شانه عمل می‌‌کند.

گچ گرفتن به استخوان شکسته کمک می‌‌کند در جای اصلی خود قرار بگیرد تا شما بتوانید به انجام فعالیت‌های روزمره خود بپردازید بدون آنکه نگران باشید شانه شما در جای نامناسبی ترمیم شود.

بریس نیز مانند گچ باعث محدود شدن حرکات شانه می‌شود و شانه را بالا می‌آورد این کار علاوه بر آنکه باعث بهبود گردش خون برای تسریع فرایند ترمیم می‌شود این اطمینان خاطر را ایجاد می‌‌کند که شانه ترمیم شده هیچگونه نشانه و علامتی مبنی بر آسیب دیدگی در گذشته را نشان نخواهد داد.

برخی از انواع این محصول و ویژگی‌های جالبی که دارند امکان تنظیم دما در آن‌ها وجود دارد این امر یک روش بسیار موثر برای کنترل درد در طول دوران بهبود است.

سرما باعث می‌شود که از میزان تورم کاسته شود زیرا تورم باعث به تعویق افتادن فرآیند بهبود خواهد شد و گرما باعث افزایش گردش خون می‌شود.

قابلیت تنظیم دما با مزایای بسیار زیادی برای تسکین درد ناشی از آسیب دیدگی شانه همراه است.

انواع بریس شانه ( شانه بند ) شامل چه مواردی است ؟

رایج‌ترین بریس و یا شانه بندهای طبی شامل موارد زیر است:

ثابت کننده شانه

بریس ثابت کننده شانه بریسی است که شما می‌توانید هم برای ثابت کردن شانه در دوران بهبود و هم در هنگام انجام فعالیت ورزشی از آن استفاده کنید تا از آسیب دیدگی بیشتر مفصل شانه جلوگیری شود.

این نوع بریس به ثابت کردن شانه و کنترل دامنه حرکات آن در خصوص در رفتگی شانه، گرفتگی عضلات، پارگی روتاتور کاف، کشیدگی و پارگی مینیسک کمک می‌کند.

شما می‌توانید بعد از مشورت با پزشک اقدام به پوشیدن آن در هنگام فعالیت‌های ورزشی نمایید.

 اسلینگ

اسلینگ شانه

اسلینگ از آسیب دیدگی بیشتر شانه جلوگیری می‌‌کند و به ثابت کردن آن کمک می‌نماید.

این نوع بریس یک انتخاب عالی برای آسیب دیدگی بازو، دست و مچ است. اسلینگ علاوه بر بهبود شانه از میزان حرکات آن می‌کاهد.

بریس مخصوص محافظت از حالت شانه

منظور از بریس مخصوص محافظت از حالت شانه این است که در هنگام کار کردن نشستن یا انجام دادن برخی کارهای سبک از آن استفاده کنید.

این نوع بریس علاوه بر آنکه باعث بهبود استخوان می‌‌شود شانه‌ها را به عقب می‌کشد تا حالت آن‌ها اصلاح شود، این نوع وسیله به راحتی زیر یا روی لباس پوشیده می‌‌شود، جنس آن بسیار نرم است و باعث خارش پوست نمی‌‌شود و می‌‌توانید با خیال راحت آن را بپوشید تا از شانه‌های شما محافظت شود.

این نوع بریس برای افرادی مناسب است که دچار درد گردن و قوز شانه‌ها هستند یا دچار تروما شده اند و باید شانه‌های آن‌ها ثابت شود.

بریس مغناطیسی شانه

بریس مغناطیسی شانه یک سیستم محافظتی بسیار کامل است و از انرژی مغناطیسی برای تسکین درد شانه و قسمت فوقانی گردن استفاده می‌کند.

سیستم محافظتی درون قسمت پشتی بریس قرار دارند و در قسمت شانه‌ها، پشت بازو و قسمت فوقانی آن امتداد می‌یابد این نوع بریس دارای یک قطعه گرمایی است و از ترکیباتی مانند پودر سرامیک که دارای عملکرد نانو است و مواد حساس به گرما ساخته شده است.

استفاده از این نوع وسیله ساده است و به خوبی زیر لباس پنهان می‌شود. این بریس هم دارای خاصیت فشرده کنندگی و هم تسکین گرمایی است و می‌‌تواند با بهبود گردش خون به تسکین درد شانه و تسریع فرایند بهبود کمک کنند.

بریس ابدکشن شانه

این وسیله از فلز و پلی پروپیلن ساخته میشود. یک بخش لومبار دارد. که با اهرمی مقاوم از جنس استیل به بخش در بر گیرنده ی ساعد وصل میشود.

در برخی از بیماری‌ها و جراحی‌های مفصل شانه، لازم است برای مدتی بازوی بیمار با زاویه‌ی خاصی از بدن دور نگه داشته شود تا فشار کمتری بر لیگامان‌ها و مفصل شانه وارد شود.

به همین منظور از بریس‌های دور کننده یا ابداکشن بریس (Abduction Brace) استفاده می‌شود.

ضد حساسیت، سبک، راحت، قابل شستشو، قابل تنظیم، دارای سایزبندی مناسب، قابل استفاده برای همه، با قابلیت رادیوگرافی و قابل استفاده برای هر دو دست

کاربرد 

بعد از جراحی

دادن پوزیشن خاص به شانه

جراحات روتیتور کاف

جراحات کپسول مفصلی

چسبندگی کپسول

هدف درمان

پوزیشن دهی برای کاهش درد و بهبود عملکرد.

طرز استفاده 

بسته به عارضه بصورت روزانه و ۴ ساعت در روز زیر نظر پزشک متخصص.

ویژگی‌های یک بریس خوب چیست؟

مهم‌ترین فاکتوری که باید در هنگام انتخاب یک بریس برای شانه در نظر بگیریم قابلیت محافظت آن از شانه است برای آن‌ که یک بریس عملکرد خوبی داشته باشد باید بتواند از موضع مورد نظر به طور صحیح محافظت نماید یعنی به خوبی روی آن قسمت قرار می‌گیرد و فرد را اذیت نکند.

هرچه میزان افتادگی مفصل شانه کمتر باشد بهتر است، استفاده از مواد باکیفیت یک شاخص خوب مبنی ‌بر مناسب بودن بریس است.

چسب و بندهای بریس باعث راحتی و افزایش دوام بریس شانه می‌شوند.

احساس ناراحتی در هنگام استفاده از بریس یک فاکتور بسیار مهم دیگر در انتخاب یک بریس با کیفیت است اگر شما دچار آسیب دیدگی هستید و باید شانه شما حرکت کمی داشته باشد شما به بریسی نیاز خواهید داشت که زیر بغل را فشار ندهد و باعث اذیت شدن شما نشود.

اگر آسیب دیدگی شانه اجازه انجام حرکات کوچک را می‌دهد شما به بررسی نیاز خواهید داشت که تعادل خوبی را بین قابلیت حرکتی و محافظت از شانه ایجاد کند.

از هر نوع بریسی که برای حفاظت از شانه استفاده شود از لحاظ دیداری مزاحم تلقی می‌شود زیرا در قسمتی که مورد استفاده قرار می‌گیرد قابل دیدن است و به همین دلیل مهم‌ترین مسئله در خصوص انتخاب بریس این است که به خوبی روی عضو مورد نظر قرار بگیرد یعنی بتوان بدون مشکل آن را از زیر لباس پوشید، این مسئله به نیازهای شما بر اساس شرایط شانه و انتظاراتی که از بریس دارید بستگی دارد.

اگر شما به وسیله ای نیاز دارید که دارای قابلیت حرکتی باشد می‌توانید در این خصوص با پزشک خود صحبت نمایید.

نکاتی درباره این محصول

انواع مختلفی از بریس در بازار وجود دارد که شما می‌توانید بر اساس نوع آسیب دیدگی شانه به انتخاب بهترین نوع آن بپردازید به خاطر داشته باشید که از خریدن بریسی که حجم زیادی دارد یا محصولاتی که در ناحیه مورد نظر جمع می‌شود یا باعث اذیت می‌شوند خودداری کنید.

بهتر است به خاطر داشته باشید بریسی که شما برای شانه استفاده می‌کنید باید با نوع آسیب دیدگی شانه شما تناسب داشته باشد.

اگر شانه شما به نحوی آسیب دیده است که نباید زیاد حرکت کند بهتر است از خریدن بریسی که قابلیت حرکتی آن زیاد است خودداری کنید.

همچنین اگر آسیب دیدگی شانه شما خیلی جدی نیست و شما می‌‌توانید شانه خود را حرکت دهید بریسی را انتخاب کنید که باعث آزادی عمل بیشتری می‌شود.

مشاوره

قبل از خرید این وسیله با پزشک مشورت کنید و از آنجایی که انواع مختلفی از بریس شانه در بازار وجود دارد انتخاب کردن آن‌ها می‌‌تواند کار دشواری باشد.

در برخی از فروشگاه‌های آنلاین انواع مختلفی از آن‌ها ارائه می‌‌شود که کار را برای متقاضی بسیار دشوار می‌‌کند در کلینیک سلامت توان طب هدف ما این است که به شما کمک کنیم یک بریس مناسب با کیفیت بسیار بالا را در اختیارتان قرار دهیم که بر اساس شرایطی که دارید از شانه شما محافظت نماید.

سنجش همیشه کار دشواری بوده است بدن اعضای مختلفی دارد به همین دلیل روش‌های سنجش متفاوتی نیز وجود دارد.

پزشکان در کلینیک سلامت با انجام یک ارزیابی ساده بهترین نوع بریس را در اختیار شما قرار می‌دهند.

شما می‌توانید بدون هیچ گونه مشکلی بریس خود را عوض کنید زیرا فرایند ارزیابی سنجش یک اقدام بسیار دشوار و پیچیده است.

تجویز

بریس بر اساس نوع آسیب دیدگی و سطح یا زاویه قابلیت حرکت شانه تجویز می‌‌شود، در برخی از مشکلات و آسیب دیدگی‌های شانه باید شانه با زاویه خاصی نسبت به بدن قرار بگیرد تا فرآیند بهبودی طی شود به این وضعیت ابداکشن گفته می‌‌شود و ممکن است شما  به درجات مختلفی از آن برای تسکین درد و ثابت کردن شانه نیاز داشته باشید.

در برخی موارد باید شانه در یک زاویه خاص به سمت داخل یا برون باز و ثابت شود تا بهبود پیدا کند، به این ترتیب باید وضعیت صحیح شانه در دوران بهبود را در نظر گرفت تا بتوان به انتخاب بررسی پرداخت که باعث تسکین درد شود.

این امر در اکثر افرادی که دچار کشیدگی شانه هستند با بررسی این نکته که شانه فرد در کدام حالت حس بهتری به بیمار می‌دهد به سادگی انجام خواهد شد به طوری که مسیر و زاویه قرار گرفتن شانه توسط پزشک و بر اساس عمل جراحی انجام شده یا زمان لازم برای بهبود مشخص می‌شود.

به عنوان مثال:

در بریس ثابت کننده شانه ممکن است پزشک ابداکشن در زاویه ۳۰ درجه را پیشنهاد دهد.

 آیا شانه بند به بهبود آسیب دیدگی شانه کمک می‌کند؟

این مسئله به وسعت بروز آسیب دیدگی ارتباط دارد بریس شانه به نحوی طراحی شده است که به تسریع فرآیند بهبود آسیب دیدگی کمک نماید با این حال برخی از نوع آسیب دیدگی‌ها به انجام عمل جراحی یا ملاحظات پیشرفته تر نیاز دارند.

در این موارد استفاده از بریس شانه به یک بخش مهم در برنامه بهبود و درمان تبدیل می‌شود اما به تنهایی نمی‌‌تواند کاری را از پیش ببرد و به همین دلیل همیشه مراجعه به متخصص در هنگام بروز آسیب دیدگی شانه ضروری است.

آیا می‌‌توان از شانه بند برای آسیب دیدگی بازو نیز استفاده کرد؟

پاسخ این سوال مثبت است و می‌‌توان از بریس شانه برای ثابت کردن بازو در هنگام آسیب دیدگی این عضو استفاده کرد در این موارد استفاده از بریسی که شبیه اسلینگ است بهترین گزینه انتخابی خواهد بود زیرا در آسیب دیدگی بازو نیازی به ثابت کردن شانه نیست.

آیا علاوه بر بریس طبی شانه روش‌های دیگری برای درمان شانه درد وجود دارد؟

بر اساس وسعت آسیب دیدگی شانه می‌توان علاوه بر بریس شانه از روش‌های درمانی غیر جراحی برای کاهش درد و ناتوانی شانه و بهبود دامنه حرکات آن استفاده کرد.

استراحت کردن و فعالیت کمتر

استراحت کردن شانه و کاهش فعالیت جسمانی در بهبود آسیب دیدگی شانه تاثیر دارد.

دارو درمانی

مصرف برخی داروها می‌تواند یک روش موثر برای درمان درد شانه باشد پزشک از یک مجموعه روش‌های درمانی در برخی داروها برای درمان مشکلات شانه استفاده خواهد کرد.

مصرف داروهای مسکن و ضد التهاب در کنترل درد و التهاب مفاصل موثر هستند.

آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن در کنترل التهاب و استامینوفن در کنترل درد بسیار کمک کننده هستند.

تزریق استروئید شامل تزریق داروهای قوی ضد التهاب به درون مفصل است تا به طور موقت از میزان درد و تورم کاسته شود به علاوه تزریق استروئید در مشخص کردن منبع درد کمک کننده است.

فیزیوتراپی و فعالیت جسمانی

فیزیوتراپ‌های توانمند و آموزش دیده ما می‌توانند به شما کمک کنند تا دامنه حرکات مفصل و قدرت عضلات شانه شما افزایش پیدا کند فیزیوتراپی و فعالیت جسمانی می‌‌تواند در کاهش درد و بهبود عملکرد شانه موثر باشد.

سایر روش‌های درمانی

روش‌های درمانی دیگر نیز برای تسکین درد و بهبود عملکرد شانه وجود دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشد:

استفاده از کمپرس سرد یا گرم

انجام دادن تمرین ورزشی در آب. استفاده از باندهای ارتجاعی

استفاده از روغن مخصوص ماساژ.