قوس زیاد کف پا

قوس زیاد کف پا

قوس کف پا زمانی که بیش از اندازه زیاد باشد میتواند مشکلات متعددی را ایجاد کند که امکان دارد با درد و ایجاد اختلال شدید در انجام فعالیت هایی مانند پیاده روی همراه باشد. قوس زیاد کف پا را میتوان با کفی طبی مخصوص جبران کرد تا جلوی آسیب به پا،کمر را گرفت. همچنین درد را کنترل کرد.

‌علت

گودی زیاد کف پا(Cavus foot) اغلب میتواند به علت اختلال های عصبی و یا سایر بیماری های پزشکی مانند: بیماری شارکو ماری توث، فلج مغزی، فلج اطفال، سکته، دیستروفی عضلانی ایجاد میشود. البته قوس زیاد کف پا میتواند به دلایل ارثی نیز ایجاد شود.

تشخیص این عارضه بسیار مهم است زیرا میتواند روند درمان در آینده را تغییر دهد. اگر قوس زیاد پا به دلایل عصبی باشد و یا سایر عوامل پزشکی امکان دارد بدتر شود. ولی اگر شامل این موارد نباشد به احتمال زیاد تغییر نمی‌کند.

علائم

از علائم شایع میتوان به عوامل زیر اشاره کرد:

  • عدم تعادل در راه رفتن و ایستادن
  • درد در هنگام راه رفتن و ایستادن
  • پیچ خوردگی مچ پا

تشخیص گودی زیاد کف پا

بهترین راه تشخیص گوی زیاد کف پا استفاده از دستگاه اسکن کف پا میباشد که میتواند به راحتی میزان گودی را اندازه گیری کند و به درمان این عارضه کمک بکند. همچنین میتوان برای تشخیص یک کاغذ را روی زمین صاف قرار داد و کف پاها را کمی خیس کرد، سپس کف پارا روی کاغذ گذاشت تا گودی مشخص شود.

‌درمان قوس زیاد کف پا

برای درمان قوس بیش از حد کف پا بهترین روش درمانی غیرجراحی این عارضه استفاده از درج های تخصصی میباشد که در کفی،صندل و کفش طبی کارگذاشته میشود و با ایجاد قوس مناسب و تنظیم تعادل پا میتواند به درمان و بهبود این عارضه کمک کند. همچنین باعث کاهش دردنیز میشود.

اما اگر روش های درمانی غیرجراحی نتواند مشکل را برطف کند ممکن است پزشک معالج به جراحی روی بیاورد. برای جراحی روش های متعددی وجود دارد که جراح ارتوپد تعیین میکند چه روشی مناسب است و میتواند به بهبود علائم کمک کند.

البته در درجه اول درمان های غیرجراحی توصیه میشوند که هم کم هزینه‌تر و هم راحت‌تر می‌باشند

خدمات موسسه ارتوپدی فنی توان طب

ما با انجام اسکن کف پا و بررسی دقیق پا میتوانم با ساخت کفی طبی مخصوص، صندل، کفش و دیگر ارتز های موجود در این زمینه به افرادی که دچار این مشکل میبشند خدمت رسانی کنیم. فقط کافیست با ما تماس گیرید و یک نوبت ویزیت رزرو کنید.