سلامتی زنان

10 نکته برتر برای سلامتی زنان

ما نکاتی را ذکر کرده ایم برای سلامتی زنان که توجه به این نکات قطعا در بهبود سطح کیفیت زندگی زنان و خانواده در جامعه و خود فرد تاثیر مثبت میگذارد.همانطور که میدانیم سلامت روح و بدن بسیار حائز اهمیت میباشد و برای داشتن یک زندگی سالم نیاز به سلامتی روانی و جسمانی داریم.خصوصا خانم ها که از لطافت بیشتری برخوردارند و در واقع میتوان گفت حساس تر نسبت به مردان هستند.

1. استرس خود را از بین ببرید.

ضرر استرس برای سلامتی زنان

بزرگترین مسئله را میتوان مدیریت استرس نامید زیرا با سبک زندگی که در حال حاضر در دنیا شکل گرفته، باعث میشود ما در زندگی روزمره در موقعت های زیادی که استرس میدهند قرار میگیریم.

استرس پاسخ بدن شما به حوادث روزمره ای است که در زندگی شما رخ می دهد. همه استرس را تجربه می کنند. استرس می تواند مثبت باشد و انگیزه زنان را برای دستیابی به اهداف برجسته ایجاد کند.

اما استرس همچنین می تواند منفی و مخرب باشد و در بسیاری از مناطق زندگی خود را تحت تأثیر قرار دهد. وقتی استرس مزمن یا بیش از حد می شود ، سازگاری و کنار آمدن با آن دشوارتر می شود. استرس مزمن افزایش می یابد به طوری که استرس برای برخی از زنان به عنوان یک روش طبیعی زندگی به نظر می رسد.

بسیاری از اوقات زنان آنقدر شلوغ هستند که وقت کافی برای کاهش سرعت را ندارند و فکر نمی کنند که استرس چه تاثیری منفی روی آنها می گذارد.

استرس می تواند عواقب قابل توجهی در سلامتی داشته باشد ، از ناباروری گرفته تا خطرهای بالاتر افسردگی ، اضطراب و بیماری های قلبی. روش کاهش استرس که برای شما مناسب است را پیدا کنید و به آن پایبند باشید تا بتوانید استرس خود را از بین ببرید.

2. زنان برای سلامتی خود رژیم گرفتن را متوقف کنند.

رژیم برای سلامتی زنان

خانم ها دقت داشته باشند برای سلامتی خود از گرفت رژیم های سنگین و بیهوده خودداری کنند. خوردن غذای سالم به این معنا نیست که مجبور باشید هر از گاهی از یک لیوان نوشابه یا یک قطعه کیک شکلاتی مورد علاقه خود چشم پوشی کنید.

کلید این مسئله اعتدال است. ترکیبی از پروتئین های بدون چربی ، چربی های سالم ، کربوهیدرات و فیبر را تهیه کنید.

3. در مصرف کلسیم متعادل باشید

کلسیم زیاد جذب شده می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد و حتی ممکن است خطر بیماری قلبی را افزایش دهد. اگر کمتر از 50 سال سن دارید ، روزانه 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کنید ، در حالی که اگر بیش از 50 سال سن داشته باشید باید 1200 میلی گرم در روز مصرف کنید. بخش اصلی باید از طریق رژیم غذایی وارد بدن شود – حدود سه وعده غذای غنی از کلسیم مانند شیر ، ماهی آزاد و بادام.

اگر از قرص کلسیم استفاده میکنید، بهترین زمان برای مصرف این قرص در شب است.

4. سلامتی زنان همراه تحرک بیشتر

خانم ها برای حفظ سلامتی خود ، جلوگیری از پوکی استخوان ، بیماری های قلبی ، سرطان و دیابت حداقل سه تا پنج بار در هفته به ترکیبی از تمرینات قلبی و مقاومتی یا تحمل وزن نیاز دارند. ورزش همچنین باعث ایجاد تصویر خوب از خود می شود و اعتماد به نفس خانم ها را بیشتر میکند ، که واقعاً برای سلامت روانی زن بسیار مهم است.

5. ارتباط باروری با سلامتی زنان

در حالی که بسیاری از زنان در اواخر 30 سالگی و حتی در اوایل 40 سالگی خود مشکلی برای باردار شدن ندارند ، ممکن است از 32 سالگی باروری زن کاهش یابد. بنابراین اگر می خواهید بچه دار شوید ، در مورد گزینه هایی مانند انجماد تخمک ها با پزشک خود صحبت کنید .

6. زنان برای سلامتی خود در جلوگیری از بارداری احتیاط کنند

کنترل بارداری در سلامتی زنان تاثیر میزارد ، اما اگر کنترل شده و زیر نظر پزشک باشد و زمان زیادی ادامه نیابد مشکلی ایجاد نمیکند  ، بلکه مطالعات نشان می دهد که می تواند خطر ابتلا به سرطان رحم و تخمدان را کاهش دهد و همچنین چرخه شما را تنظیم کند.

7. هرساله به پزشک خود مراجعه کنید

اطمینان حاصل کنید که اگر 21 سال سن یا بیشتر دارید ، هر 3 سال یکبار آزمایش پاپ (Pap test) بدهید. اگر 30-65 سال دارید ، می توانید هر 5 سال یکبار تست پاپ و تست HPV بگیرید. مسن تر از آن ، اگر پزشک شما را در معرض خطر قرار دهد ، ممکن است بتوانید آزمایش را متوقف کنید. اگر از نظر جنسی فعال هستید و خطر بیشتری برای ابتلا به بیماریهای مقاربتی دارید ، سالانه آزمایش کلامیدیا ، سوزاک و سفلیس انجام دهید. حداقل یک بار تست اچ آی وی (HIV) انجام دهید ، مخصوصا اگر بیشتر اوقات در معرض خطر باشید. از معاینه سالانه خود صرف نظر نکنید. پزشک شما باید سالانه بسیاری از مسائل دیگر مانند عفونت احتمالی ، نیاز شما به پیشگیری از بارداری و شکایت های جنسی را ارزیابی کند.

از همه ی این ها گذشته ، آزمایش های سالانه میتواند شما را آسوده خاطر کند و شاید باعث جلوگیری از استرس شود.

8. رابطه جنسی مناسبی داشته باشید

رابطه جنسی استرس را کاهش می دهد و ممکن است خطر بیماری مزمن را کاهش دهد – اما فقط در صورت لذت بردن از آن. اگر چیزی مانع تحقق جنسیت مانند خشکی یا درد است ، با پزشک خود صحبت کنید تا راه حلی پیدا کنید.

9. بیشتر بخوابید

اهمیت خواب برای سلامتی خانم ها

نیازهای خواب متفاوت است ، اما اگر در بلند شدن از رختخواب مشکل دارید ، به راحتی خسته می شوید یا در تمرکز مشکل دارید و به قول گفتنی احساس کمبود خواب دارید، احتمالاً به اندازه کافی سیر نمی شوید. مطالعات اخیر نشان می دهد که این امر می تواند شما را در معرض خطر بیشتری از بیماری قلبی و مشکلات روانی قرار دهد.

10. آزمایش ژنتیک را مدنظر داشته باشید

پزشکان اکنون می توانند افرادی را که سابقه خانوادگی سرطان سینه (پستان) ، سرطان تخمدان و بیماری های مزمن دارند ارزیابی کنند تا خطر آنها را ارزیابی کنند – و سپس اقدامات پیشگیرانه را در نظر بگیرند. پس در اولین فرصت با دکتر خود صحبت کنید.

کلام آخر

سلامتی زنان

زنان در جامعه نقش کلیدی دارند و حفظ سلامتی و تندرسی خانم ها حائز اهمیت است. همچنین:

در طول تاریخ ، نقش اصلی زنان در جامعه ، ثبات ، پیشرفت و توسعه بلند مدت ملت ها را تضمین کرده است. در سطح جهانی ، زنان 43 درصد از نیروی کار کشاورزی در جهان را تشکیل می دهند – در برخی از کشورها به 70 درصد افزایش می یابد. به عنوان مثال ، در سراسر آفریقا ، 80 درصد از تولیدات کشاورزی از کشاورزان کوچک انجام می شود که بیشتر آنها زنان روستایی هستند.

به طور گسترده پذیرفته شده است که کشاورزی می تواند موتور رشد و کاهش فقر در کشورهای در حال توسعه باشد. زنان ، به ویژه مادران ، بیشترین نقش را در تصمیم گیری درباره برنامه ریزی وعده های غذایی خانواده و رژیم غذایی دارند.

پس تلاش کنید که به نکته ها و توصیه هایی که در این مطلب مطالعه کردید، عمل کنید و با حفاظت از سلامتی روحی و جسمی خود به کیفیت زندگی خودتان و اطرافیانتان بهبود ببخشید.