آسیب پا

آنچه باید درباره آسیب پا (و مچ پا) بدانید

بسیاری از شرایط بهداشتی و آسیب ها می توانند حرکت و تعادل پا را بر هم بزنند و موجب آسیب پا شوند.

درد در بالای پا ممکن است یک مکان غیر معمول به نظر برسد ، به ویژه اگر هیچ آسیب آشکاری در آنجا رخ نداده باشد. با این حال ، این ناحیه می تواند تحت تأثیر شرایط مختلف و آسیب های فراتر از شکستگی یا کبودی استخوان قرار گیرد.

از صدمات گرفته تا التهاب ، چندین نوع مختلف آسیب و نقص می تواند منجر به مشکلات پا شود.

پاها از 26 استخوان تشکیل شده اند که آنها را به یکی از پیچیده ترین مناطق بدن تبدیل می کند. با این وجود ، طبق گفته کالج پودیاتری ، یک فرد در طول زندگی خود حدود 150،000 مایل را پیاده روی می کند ، تقریباً معادل شش بار پیاده روی در سراسر جهان.

کفش نامناسب ، دیابت و افزایش سن از عوامل اصلی ایجاد مشکلات پا هستند. این مقاله برخی از شایع ترین آسیب های پا ، علل آنها و زمان مراجعه به درمان را مشخص می کند.

1. پای ورزشکار(قارچ پا)

آسیب پا

پای ورزشکار(قارچ پا) بیشتر در اثر راه رفتن در مناطق مرطوب ایجاد می شود. همچنین می تواند بسیار مسری باشد.

پای ورزشکار یک عفونت قارچی پوست است که معمولاً بین انگشتان پا یافت می شود. با این حال ، عفونت می تواند گسترش یابد و باعث ناراحتی ، خارش و حتی درد قابل توجهی شود.

علل

یک فرد بیشتر در معرض قارچی قرار می گیرد که باعث می شود پای ورزشکار در سالن بدنسازی ، دوش یا استخری که افراد با پای برهنه در آن قدم می زنند ، قرار بگیرد. قارچ ها در مناطق گرم و مرطوب رشد می کنند.

پوشیدن کفش های گرم و مرطوب می تواند باعث رشد و گسترش قارچ شود. این بیماری بسیار مسری است و می تواند به مناطق دیگر پوست از جمله دست ها ، کشاله ران و پوست سر سرایت کند.

علائم

پای ورزشکار باعث خارش ، ترک خوردگی ، تاول و لایه برداری پا می شود. این بیماری معمولاً بین انگشتان چهارم و پنجم شروع می شود ، سپس گسترش می یابد. همچنین ممکن است فرد در پاشنه یا پوست انگشتان پا دچار ترک شود.

درمان

فرد باید پاهای خود را تمیز و خشک نگه دارد و با یک حوله جداگانه آنها را خشک کند. درمان های ضد قارچی در اکثر داروخانه ها به صورت اسپری ، پودر یا لوسیون برای استفاده روی پا موجود است.

اگر قارچ پس از درمان در حال گسترش یا بدتر شدن است ، فرد باید به پزشک خود مراجعه کند که می تواند داروهای ضد قارچ خوراکی را برای این بیماری تجویز کند.

2. هالوکس والگوس

آسیب پا _هالوکس والگوس

کفش های باریک یا تنگ ممکن است باعث هالوکس والگوس(انحراف شست پا) شوند.

بونیون ها(هالوکس والگوس) ناهنجاری های پا هستند که باعث ایجاد برجستگی در مفصل شست پا می شوند. این می تواند باعث شود انگشت شست پا کمی به سمت داخل بچرخد. پزشکان ناقوس ها را “هالوکس والگوس” می نامند.

به دلیل افزایش فشار ناشی از کفش های باریک ، زنان بیشتر احتمال دارد که دچار این آسیب پا بشوند.

علل

پوشیدن کفش های تنگ یا باریک می تواند باعث ایجاد انحراف شود. کفش های تنگ به مفصل متاتارسوفالانژیال (MTP) فشار می آورند ، جایی که استخوان پا با استخوان انگشت شست پا برخورد می کند.

داشتن سابقه خانوادگی انحراف شست پا نیز یک عامل خطر است. علاوه بر این ، برخی از بیماریها ، از جمله آرتریت روماتوئید یا فلج اطفال ، احتمال ایجاد شکم را افزایش می دهند.

علائم

یک فرد مبتلا به هالوکس والگوس ممکن است یک یا چند مورد از علائم زیر را داشته باشد:

  • برجستگی قابل مشاهده در کنار پا
  • حساسیت روی انگشت شست پا یا اطراف آن
  • پینه روی استخوان زیر انگشت شست پا
  • مشکل در حرکت انگشت شست پا
  • درد در انگشت شست پا هنگام راه رفتن

درمان

اقدامات درمانی محافظه کارانه معمولاً علائم هالوکس والگوس را بهبود می بخشد. فرد باید کفش مناسب و بدون پاشنه بلند بپوشد. آنها همچنین می توانند یک پد شکم در فروشگاه کفش یا داروخانه بخرند که از ناحیه فشار در برابر فشار اضافی محافظت می کند.

استفاده از یخ به مدت 10 دقیقه با یک کیسه یخ پوشیده از پارچه نیز می تواند التهاب را کاهش دهد.

پزشک متخصص در مراقبت از پا که به عنوان متخصص اطفال شناخته می شود ، می تواند کفش مخصوص طبی یا آتل را که می تواند انگشت شست پا را صاف کند ، تجویز کند. اگر استخوان شست فرد فروکش نکند و باعث ادامه درد شود ، ممکن است جراحی را برای اصلاح آن انتخاب کند.

“میتوانید برای درمان هالوکس والگوس به موسسه ارتوپد فنی توان طب مراجعه کنید

3. نوروپاتی دیابتی

افراد مبتلا به دیابت بیشتر مستعد نوسانات قند خون هستند. نوروپاتی دیابتی یک بیماری نیست ، بلکه گروهی از شرایط است که بر اثر دیابت به پا آسیب می رساند.

علل

با گذشت زمان ، سطح بالای قند خون می تواند به اعصاب ، به ویژه اعصاب پا آسیب برساند. عوامل دیگر می توانند این آسیب عصبی را بدتر کنند ، مانند سابقه سیگار کشیدن ، الکلیسم یا سابقه نوروپاتی دیابتی در خانواده.

علائم

علائم نوروپاتی دیابتی شامل بی حسی ، سوزن سوزن شدن و درد در پا است. این می تواند به خطر بیشتری منجر شود که فرد دچار بریدگی یا صدمه به پاها به دلیل عدم احساس شود.

درمان

حفظ سلامت و کنترل قند خون می تواند به فرد در درمان نوروپاتی دیابتی کمک کند. در حالی که پزشک نمی تواند آسیب عصبی را معکوس کند ، می تواند درمان هایی را برای جلوگیری از بدتر شدن آن توصیه کند.

فرد مبتلا به دیابت نیز باید به طور منظم برای معاینه پا مراجعه کند. آنها ممکن است بخواهند ناخن های پای خود را به طور حرفه ای کوتاه کنند و در صورت تشخیص هرگونه زخم پا به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

4. ناخن های داخل پا(فرورفتن ناخن در پا)

آسیب پا _ناخن های داخل پا

ناخن های داخل پا باعث ناراحتی می شوند و در صورت عدم درمان ممکن است عفونی شوند.

ناخن های درون پا زمانی رخ می دهند که ناخن پا در شیار ناخن رشد می کند ، که می تواند درد و ناراحتی قابل توجهی ایجاد کند.

علل

پوشیدن کفش های نامناسب معمولاً باعث رشد ناخن های پا می شود. فشار کفش هایی که در قسمت بالا بسیار باریک هستند یا خیلی تنگ هستند می تواند فشار بیشتری روی انگشتان پا وارد کند.

دلایل دیگر عبارتند از ناخن های پا که به درستی کوتاه نشده اند ، مانند کوتاه شدن بیش از حد ناخن های پا یا ضربه به پا در اثر فعالیت از جمله دویدن. داشتن سابقه خانوادگی ناخن های روییده در پا نیز می تواند ریسک فرد را افزایش دهد.

علائم

ناخن های داخل پا باعث قرمزی ، تورم ، درد یا حتی تخلیه ناخن پا می شوند که می تواند نشان دهنده وجود عفونت باشد.

درمان

روش های مختلفی برای درمان و جلوگیری از رشد ناخن های پا وجود دارد که عبارتند از:

  • شستن پا با صابون ضد باکتری و تمیز و خشک نگه داشتن آنها.
  • وقتی ناخن ها نرم هستند ناخن های پا را مستقیماً بعد از حمام برش دهید.
  • اجتناب از بریدن ناخن ها به صورت گرد ، زیرا می تواند خطر رشد داخلی را افزایش دهد.
  • کفش هایی بپوشید که مناسب باشند و نوک تیز نداشته باشند.

اگر ناخن پا عفونی باشد یا مراقبت در منزل وضعیت را بهبود ندهد ، فرد باید به متخصص اطفال یا جراح ارتوپد مراجعه کند. جراح ارتوپد یا متخصص اطفال ممکن است نیاز به برداشتن قسمتی از ناخن پا و تجویز آنتی بیوتیک برای درمان عفونت داشته باشد.

5. فاشئیت پلانتار

آسیب پا _فاشئیت پلانتار

فاشیای کف پا شایع ترین علت درد پاشنه است.

این حالت زمانی ایجاد می شود که فاسیای کف پا در قسمت پایینی پا ملتهب شود. این رباط مسئول حمایت از قوس پا است.

علل

التهاب پلانتار یک بیماری التهابی است که معمولاً علت مشخصی ندارد. پزشکان از این وضعیت به عنوان فاشیای پلانتار ایدیوپاتیک یاد می کنند.

عوامل خطر شامل چاقی ، داشتن قوس بسیار بالا ، داشتن ماهیچه های ساق پا سفت و شرکت در فعالیتهایی است که به طور مکرر به پاشنه پا فشار می آورد ، مانند دویدن.

علائم

التهاب کف پا باعث می شود که فرد در قسمت پایینی پاشنه دچار درد شود. این درد معمولاً اولین چیزی است که صبح هنگام بلند شدن از رختخواب بدتر می شود. همچنین درد با فعالیت بدتر می شود.

درمان

اکثر افراد می توانند با درمان خانگی فاشیای کف پا را درمان کنند. استراحت پا و استفاده از یخ می تواند التهاب را کاهش دهد. داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) ، مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم ، می توانند به کنترل درد کمک کنند.

کشش کامل پا قبل و بعد از فعالیت بدنی و همچنین در طول روز ، ممکن است به کاهش درد پاشنه کمک کند. پوشیدن کفش های حمایتی نیز می تواند کمک کننده باشد.

اگر فاشیای کف پا با این درمان ها بهتر نشود ، می تواند فیزیوتراپی را امتحان کند یا برای درمان های بیشتر به پزشک متخصص اطفال یا جراح ارتوپد مراجعه کند.

تزریق استروئید ممکن است برای کاهش التهاب توصیه شود ، یا پزشک ممکن است ارتوپدی سفارشی را برای حمایت بیشتر از پاشنه پا تجویز کند.

6. تاول

عرق کردن پا احتمال ایجاد تاول را بیشتر می کند.

تاول ها یک پدیده شایع هستند و اکثر افراد در برهه ای از زندگی خود آنها را تجربه خواهند کرد.

آنها اغلب پس از راه رفتن یا دویدن برای مدت زمان طولانی ظاهر می شوند ، به خصوص اگر عرق پای شما عرق کرده باشد یا هنگام پوشیدن کفش هایی که به درستی مناسب نیستند.

تاول ها پاکت های پر از مایع هستند و به طور کلی نگران کننده نیستند. بهتر است تاول نپاشید ، بگذارید خود به خود بهبود یابد. استفاده از بانداژ می تواند تسکین دهنده باشد.

اگر تاول ها به طور مرتب در کنار علائم شبیه آنفولانزا ظاهر می شوند ، با پزشک مشورت کنید.

7. میخچه

میخچه تکه هایی از پوست ضخیم است که اغلب در کف پا یا انگشتان پا یافت می شود. شروع آنها معمولاً بدون درد است. این نواحی برای محافظت از پوست و جلوگیری از ایجاد تاول در بدن ایجاد می شوند.

میخچه می تواند ناشی از ناقوس ، انگشت چکشی یا کفش های نامناسب باشد. با گذشت زمان ، ممکن است دردناک شوند و باید درمان شوند. گچ ذرت بدون نسخه (OTC) موجود است. آنها فشار روی میخچه را کاهش می دهند و به آن زمان می دهند تا التیام یابد.

در برخی موارد ، پزشک ممکن است برداشتن جراحی را توصیه کند.

8. خار پاشنه

خار پاشنه یک رشد کلسیم است که بین استخوان پاشنه و قوس پا ایجاد می شود. برای بسیاری از افراد ، هیچ علامتی وجود ندارد ، اما برای دیگران ، ممکن است دردناک باشد و باعث التهاب شود.

این شرایطی نیست که به راحتی تشخیص داده شود و برای تأیید نیاز به تصویربرداری پزشکی دارد.

خار پاشنه در اثر فشار طولانی مدت بر عضلات و رباط ها ایجاد می شود. آنها همچنین می توانند در اثر آرتروز ، وزن اضافی بدن و پوشیدن کفش های بد تنیده یا فرسوده ایجاد شوند.

درمان می تواند شامل کمپرس سرد ، تزریق داروهای ضدالتهاب ، داروهای ضد درد OTC ، استراحت و استفاده از کفش های طبی ارتوپدی باشد.

9. پنجه پنجه(انگشت پنجه)

انگشت پنجه ، که به آن پنجه پنجه نیز می گویند ، زمانی است که مفصل اول انگشتان پا به بالا و مفصل دوم انگشتان پا به سمت پایین متمایل می شود. گاهی اوقات این حالت از بدو تولد وجود دارد ، در مواردی دیگر به طور ناگهانی ظاهر می شود. برای برخی از افراد هیچ ناراحتی ایجاد نمی کند ، برای برخی دیگر می تواند دردناک باشد.

انگشت پنجه ممکن است نشانه بیماریهای دیگر از جمله دیابت ، آرتریت روماتوئید و فلج مغزی باشد.

درمان می تواند شامل آتل ، کفش مناسب ، تمرینات ، داروهای خاص و گاهی جراحی باشد.

“شما میتوانید برای بهبود علائم انگشت پنجه به کلینیک ارتوپد فنی توان طب مراجعه کنید”

10. کبودی سنگی(متاتارسالژی)

آسیب پا _متاتارسالژی

به کبودی های سنگی متاتارسالژی نیز گفته می شود. آنها می توانند بعد از تمرینات با شدت بالا یا به دلیل پوشیدن کفش های نامناسب ظاهر شوند. در عوض ، آنها می توانند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشند.

ناحیه بین انگشتان پا و قوس پا ممکن است با دردهای گهگاه تیز احساس بی حسی کنید انگار سنگی در کفش شما وجود دارد. علائم می توانند با گذشت زمان بدتر شوند.

درمانها معمولاً شامل استراحت ، استفاده از کیسه یخ و تهیه کفش های مناسب تر است. اگر درد بهبود نیافت یا بدتر شد ، مهم است که به پزشک مراجعه کنید.