کفش خوب

کفش راحت چطور کفشی است؟ و چه ویژگی هایی دارد؟

کفش راحت ضروری است ، زیرا پا قلب دوم انسان است و حفاظت از پا بسیار مهم. اگر شما تمام روز را به پیاده روی و ایستادن می گذرانید یا مشکلی در پای خود دارید ، پیشنهاد ما استفاده از کفش طبی است. کفش های ناراحت کننده و نامناسب شما را در پایان شیفت خسته می کنند ، و هر حرکت باعث درد می شود.

این امکان نیز وجود دارد که در گذر زمان کفش نامناسب باعث بیماری های مختلف پا شود یا بیماری های نهفته را آشکار کند و به تشدید بیماری منجر شود ، پس همراه ما باشید تا به شما بگوییم کفش خوب چطور کفشی است.

کفش راحت چطور کفشی است:

کفش خوب

یك كفش خوب كفشی است كه از شكل و الگوی طبیعی پا تبعیت كند و ضمن اینكه یك پوشش كلی در اطراف پا فراهم می كند باید درجات قابل قبولی از انعطاف پذیری را داشته باشد كه با روند طبیعی راه رفتن اختلال ایجاد نكند.

پا در طی راه رفتن به طور مداوم در برابر ضربات و آسیب های ناشی از تقابل و برخورد با زمین قرار می گیرد.
یك كفش مناسب باید پاشنه های نرم و ضربه گیر داشته باشد تا پا در طی این ضربات به آرامی و نرمی در تقابل با زمین قرار بگیرد و آسیب نبیند.

کفش نامناسب

کفش نامناسب

كفش هایی كه كفه سفت و محكم دارند از این نظر به پا كمك نكرده و حتی باعث درد و آسیب بیشتر پا می شوند.اندازه برای یک كفش راحت از مهم ترین ویژگی های آن است. پا باید به راحتی در درون كفش قرار بگیرد.

اگر فضای داخلی كفش كوچك باشد باعث آسیب بخش های مختلف پا (مثل قوزك ها، كناره ها و یا سطح رویی پا) خواهد شد. هرگز به امید این نباشید كه كفش جا باز می كند.

از همان ابتدا كفش باید برای پا اندازه باشد چون حتی مدت كوتاهی استفاده از یك كفش تنگ نیز می تواند باعث آسیب پاها شود و در بلند مدت فرد را مبتلا به بیماری هایی مثل میخچه، آرتروز و دیگر اختلالات مفصلی پاها كند.
همچنین در جلوی كفش باید فضای كافی برای انگشتان و پنچه پا وجود داشته باشد.
با توجه به حساس بودن و استخوانی بودن انگشتان باید قسمت جلویی كفش به اندازه كافی نرم باشد تا تماس این قسمت با انگشتان و پنجه باعث آزار آنها نشود.
 

کفش مناسب برای خانوم ها

زن

در مورد خانم ها بسیار شایع است كه از كفش های پنجه باریک استفاده شود. این كفش ها با فشردن انگشتان به یكدیگر در بلندمدت باعث انحراف انگشتان و یا بروز میخچه می شوند.
همان طور كه گفته شد قسمت جلویی كفش هم باید متناسب با اندازه پنجه باشد. كفش هایی كه پنجه باریک دارند اصولا كفش راحت و مناسب برای استفاده طولانی مدت نیستند.
 

کفش پاشنه بلند

کفش خوب - کفش پاشنه بلند

بلند بودن بیش از حد پاشنه كفش نیز آسیب رسان است. به ویژه خانم ها تمایل دارند كه از كفش هایی استفاده كنند كه پاشنه بلندی دارند.
این كفش ها با به هم ریختن نظم طبیعی توزیع وزن بدن بر روی پاها و نیز با بر هم زدن وضعیت قرارگیری مفاصل پاها و كوتاه كردن تاندون آشیل در پشت پا باعث وارد آوردن فشار بیش از حد بر روی سطح پشتی پا و نیز به هم زدن تعادل فرد می شوند.
هر باری كه فرد در پی استفاده از این كفش ها دچار لغزش و بی تعادلی شود آسیب قابل توجهی به مفاصل و رباط های پا وارد می آورد كه در بلند مدت می تواند باعث درد مزمن پاها شود.
احتمال بروز پیچ خوردگی و دیگر آسیب های پاها در افرادی كه از كفش های پاشنه بلند استفاده می كنند به كرات بیشتر از كفش های عادی است .

اندازه مناسب پاشنه کفش

اندازه مناسب پاشنه کفش خوب

به طور كلی نباید پاشنه كفش حداكثر بیش از ۵ سانتی متر باشد. همیشه باید حدود یك سانتی متر از انتهای آخرین انگشت خالی باشد تا انگشت را بتوان در كفش كمی حركت داد.
اگر كفش شما بزرگ باشد كه امكان حركت پا در آن كاملا راحت باشد و به عبارت دیگر كفش در پا لق بزند هم مناسب نیست.
این وضعیت باعث می شود كه احتمال آسیب و حركت های نامناسب در پا پیش از حد باشد.
 

چه موقعی کفش بخریم!

سعی كنید حتی المقدور صبح ها برای خرید كفش اقدام نكنید. به طور طبیعی در طول روز پاها به علت ایستادن های طولانی مدت كمی ورم می كنند.
به عبارت دیگر در طول روز به علت اثر جاذبه خون در بخش های تحتانی بدن و به ویژه پاها تجمع حاصل می كند و همین امر باعث ورم كردن پاها می شود.
این اتفاق باعث می شود كه در بعد از ظهرها و انتهای روز پاها كمی بزر گ تر باشند.
حالا اگر شما صبح اقدام به خرید كفشی كرده باشید كه كاملا اندازه پای شماست ممكن است در انتهای روز برای پاهای شما كمی تنگ و آزار دهنده باشند.
پس سعی كنید همیشه در انتهای روز برای خرید كفش اقدام كنید تا دچار چنین مشكلاتی نشوید.
 

نكته!

نكته دیگر این است كه در موقع امتحان كردن یک کفش راحت برای خرید حتما جوراب به پا داشته باشید.

در غیر این صورت كفشی كه ممكن است بدون جوراب برای پای شما به اندازه و مناسب بوده است بعد از پوشیدن جوراب تنگ و نامناسب باشد.

به نظر اكثر مردم، هر دو پا از نظر اندازه باهم برابر هستند. اما واقعیت چیز دیگری است. در بسیاری از افراد یكی از پاها از پای دیگر بزرگ تر است.

توجه به این نكته در هنگام تهیه كفش بسیار بااهمیت است. چرا كه به شما گوشزد می كند حتما هر دو لنگه كفش را امتحان كنید و در غیر این صورت اگر مجبورید تنها یك لنگه كفش را امتحان كنید حتما این لنگه مربوط به پای بزرگ تر شما باشد.

نكته مهم دیگر این است که هیچ وقت مسئولیت خرید كفش را به فرد دیگری واگذار نكنید.

علاوه بر مسائل مربوط به علایق و سلیقه های شخصی شما در مورد انتخاب شكل، فرم و رنگ كفش، حتما باید خود شما در هنگام خرید كفش حضور داشته باشید و حتما كفش ها را امتحان كنید.

کفش طبی چیست ؟

اصطلاحا کفش طبی به کفشی گفته می شود که در کارگاهی خاص، با تجویز پزشک و زیر نظر مهندسین ارتوپدی فنی ساخته شود.
هنگام امتحان كردن كفش مطلوب خود برای خریداری، حتما كمی با آن راه بروید.
كفشی كه در هنگام نشستن در پای شما راحت است ممكن است در هنگام راه رفتن بر پاهای شما فشار وارد كند و دیگر چندان راحت نباشد.

ویژگی های یک کفش طبی چیست ؟

کفش خوب

1- کفی کفش طبی باید از استحکام کافی برخوردار باشد و بتواند شوک وارده به کف پا را جذب کند. به طور کلی، نیرویی که در حال راه رفتن از زمین و کف پا به بدن منتقل می‌شود، معمولا حدود دو برابر وزن بدن است. این نیرو در حالت دویدن حتی تا 10 برابر وزن بدن هم به اندام‌ها منتقل خواهد شد. بنابراین‌ کفی کفش می‌تواند نقش مهمی در انتقال و پخش نیرو از زمین به کف پا و در نهایت به بدن داشته باشد.

2- کفی کفش طبی باید کاملا متناسب با ویژگی‌های کف و قوس کف پا باشد. ضمن اینکه باید سبک، ضخیم و جاذب ضربه (دارای خاصیت الاستیکی) به‌خصوص در ناحیه پاشنه هم باشد.

رویه کفش طبی باید انعطاف‌پذیر و از جنس چرم باشد تا بتواند سرما و گرما را به خوبی به پا منتقل کند و پا نفس بکشد و عرق نکند

3- پوشیدن کفش‌هایی با پاشنه یا کفی‌ای از جنس چوب یا MDF، به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود؛ حتی اگر چنین کفش‌هایی با ادعای طبی بودن به فروش برسند. جنس چوب و MDF (ام دی اف) می‌تواند به سرعت پاشنه پا را آزار دهد و باعث ایجاد درد در این ناحیه شود. در حالی که پوشیدن کفش‌هایی با پاشنه و کفی‌هایی با خاصیت الاستیکی، به هیچ‌وجه پاشنه و کف پا را آزار نمی‌دهد.

برای خواندن 12 ویژگی دیگر به ادامه مطلب

مراجعه کنید.

خرید کفش راحت و طبی مناسب

موسسه ارتوپدی فنی توان طب

در خرید کفش طبی راحت و مناسب  ، دقت داشته باشید که هر کفش با کفی راحت (نرم) صرفا نمیتواند کفش طبی باشد زیرا گاها کفش طبی باید به نقطه ای از پا فشار بیاورد و نقطه ای را راحت بگذارد.

این را نیز به یاد داشته باشید که کفش طبی در اصل با اسکن و برسی پا در مراکز ارتوپد فنی ساخته میشود تا متناسب با پای متقاضی باشد و اگر به جهت درمانی ساخته شده باشد ضریف کاری های ممکن رو آن پیاده سازی شود تا روند درمانی صورت گیرد.

میتوانید برای خرید کفش طبی با مراجعه به موسسه ارتوپدی فنی توان طب و با گرفتن اسکن از کف پا ، کفش طبی و کفی طبی مناسب با پای خود را سفارش دهید

آدرس مطب :

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506
تلفن : 56140745 – 56111339 (021)

مراجعین عزیز بعد از ظهرها از ساعت 16:00 الی 20:00 به کلینیک مراجعه نمایند