صافی کف پا

کف پای صاف (flat feet) چیست و چگونه درمان میشود؟

کف پای صاف (flat feet) چیست؟ افرادی که صافی کف پا دارند و به آنها قوس افتاده نیز گفته می شود ، هیچ قوسی در پاهایشان وجود ندارد یا قوس بسیار پایینی (کمی) دارد. هنگام ایستادن فرد ، در حالی که قوس کمی از زمین بلند می شود ، معمولاً در زیر قسمت داخلی پا فاصله وجود دارند.

صافی کف پا فقط در صورت نیاز به درمان باعث ناراحتی ، نشانگر اختلال اساسی یا منجر به درد در جای دیگر بدن می شود. به نظر می رسد برخی از افراد دارای قوس بسیار کم و یا بدون قوس هستند بدون اینکه هرگز مشکلی داشته باشند.

هنگامی که کف پا صافی ایجاد می کند ، دستگاه ها و تمرینات ساده می توانند به حداقل رساندن ناراحتی کمک کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علل ، علائم و درمان صافی کف پا به ادامه مطلب بروید.

وقتی گفته می شود صافی کف پا دارید که قوس سمت داخل کف پاها پهن شده باشد.
دراین حالت هنگام ایستادن ،تمامی کف پای تان ،کف اتاق را لمس می کند. کف پای صاف معمولا دردناک نیست.
صافی کف پا موقعی رخ می دهد که انحناهای طبیعی کف پا در دوران کودکی تشکیل نشود، زیرا انحنای کف پا هنوز رشد نیافته است.

انحناها یا قوس های کف پاها در بیشتر افراد در سنین کودکی رشد خود را می کند.
در موارد دیگر کف پای صاف ممکن است بعلت ضربه یا فرسایش ناشی از افزایش سن ایجاد شود.
گاهی اوقات ،flat feet ممکن است با مشکلات مچ یا زانو ها ارتباط داشته باشد واین مشکلات راتشدید کندو ساختار طبیعی پاها را دچارتغییر کند.
اگر به این عارضه مبتلا هستید ودردی احساس نمی کنید، معمولا نیازی به درمان وجود ندارد.

نکته

کف پای صاف:

 •  بطور کلی  مسئله‌ای درست نمی‌کند
 • نباید باعث شود که شما از انجام هرگونه فعالیتی(مثلاً ورزش) منصرف شوید.
 • معمولاً نمایان‌گر مشکلات جدی نیست
 • در  خردسالان، کف پای صاف معمولاً تا 6 سالگی تاب می‌آورد.
 • تا زمانی که اعث ایجاد درد نشود معمولا نیاز به درمان ندارد.

علائم کف پای صاف چیست؟

صافی کف پا

صافی کف پا در بیشتر موارد علامتی ایجاد نمی کند.اما برخی افراد دارای کف پای صاف دچار درد در ناحیه کف پا می شوند.
این درد بیشتر در قسمت قوس کف پا یا پاشنه پا ایجاد می شود.
امکان دارد علاوه بر درد ،ورم ناحیه مچ پا نیز ایجاد شود. همچنین خستگی زود هنگام در هنگام راه رفتن فرد را کلافه می کند.

علل صافی کف پا

صافی کف پا در نوزادان و کودکان نوپا طبیعی است ، زیرا قوس پا هنوز رشد نکرده است. قوس اکثر افراد در طول دوران کودکی ایجاد می شود ، اما برخی از افراد هرگز قوس ایجاد نمی کنند. این یک تفاوت طبیعی در نوع پا است و افراد بدون قوس ممکن است مشکلاتی داشته باشند یا نداشته باشند.

برخی از کودکان دارای کف پای صاف انعطاف پذیر هستند که در آن قوس هنگام نشستن یا ایستادن روی نوک انگشتان پا قابل مشاهده است ، اما هنگامی که کودک ایستاده است ناپدید می شود. اکثر کودکان بدون مشکل از کف پای صاف انعطاف پذیر خارج می شوند.

قوس ها نیز با گذشت زمان می توانند سقوط کنند. فرسودگی سالها می تواند تاندونی را که در قسمت داخلی مچ پا قرار دارد تضعیف کرده و از قوس شما حمایت کند.

عوامل خطر

عواملی که می توانند خطر ابتلا به این عارضه را افزایش دهند عبارتند از:

 • چاقی
 • آسیب به پا یا مچ پا
 • روماتیسم مفصلی
 • سالخورده
 • دیابت

صافی کف پا در کودکان

صافی کف پا در کودکان

به نظر می رسد کودکان و نوزادان به این عارضه مبتلا هستند. در واقع ، قوس معمولاً وجود دارد اما هنوز در حال شکل گیری است. با گذشت زمان ، قوس باید به طور معمول توسعه یابد. چربی اضافی روی پای نوزاد ممکن است قوس را پنهان کند.

داشتن پاهایی که در اوایل کودکی صاف به نظر می رسند به این معنی نیست که فرد همیشه کف پا صاف خواهد داشت.

با این حال ، اگر یک کودک در نتیجه رشد نادرست استخوان یا بیماری دیگری مانند نخاع بیفیدا ، کف پا صاف داشته باشد ، پزشک اغلب نیاز به درمان علت اصلی دارد.


عوارض

صافی کف پا

این قوس که در کف پای ما است باعث جذب، تعدیل و کاهش فشارها و ضربات به هنگام تحمل وزن و در نتیجه کاهش خستگی می شود.
همچنین به دلیل ساختار ارتجاعی و منعطفی که دارد راه رفتن را موزون و پیشروی را تسهیل می کند.
افرادی که flat feet دارند از خستگی زودهنگام و عدم استقامت کافی به ویژه در ایستادن ها و پیاده روی های طولانی رنج می برند و مستعد ابتلا به عوارضی همچون:
زانوی ضربدری، کمردرد، بد شکلی پا می باشند.
از عوارض دیگر این مشکل، استهلاک سریع کفش می باشد

تشخیص با اسکن دیجیتال

اسکن کف پا

در موسسه ارتوپدی فنی توان طب با استفاده از تکنولوژی اسکن از کف پا میتوانیم صافی کف پا را تشخیص دهیم و با استفاده از ارتز ها ( کفش طبی و کفی طبی ) این مشکل را درمان کنیم

در تشخیص و علت صافی کف پا، پزشک ابتدا پا و قوزک پا را بررسی كرده و وضعیت آن ها را در زمان ایستادن و راه رفتن فرد مورد بررسی قرار می ‌دهد. پزشک حتی چگونگی راه رفتن فرد و میزان حركت پا را در نظر می ‌گیرد.

چون گاهی این عارضه مرتبط با مشكلات مربوط به قسمت بالایی پا است. پزشک ممكن است زانو و حتی ران‌ها را مورد آزمایش قرار دهد. اغلب اشعه ایكس در تعیین شدت این نقص موثر است. گاهی هم آزمایشاتMRI ، سی‌تی‌اسكن و آزمایش‌های خون توسط پزشک توصیه می ‌شود.

در کلینیک ارتوپدی فنی توان طب استفاده از تکنولوژی سنجش فشارهای کف پا توسط اسکنر های سه بعدی هم تشخیص و هم بررسی و پیگیری بیماری را آسان نموده و از آنجا که دقت بالایی دارد می تواند در ساخت کفی و کفش طبی کمک بسیار شایانی به متخصصین نماید.

درمان صافی کف پا

اگر صافی کف پای(flat feet) شما دردناک است، متخصص ممکن است توصیه کند:

 • ساپورت های قوس (دستگاه های ارتوتیک). ساپورت های قوس بدون نسخه ممکن است به تسکین درد ناشی flat feet کمک کنند. یا ممکن است پزشک شما پایه‌های قوس‌هایی با طراحی سفارشی را پیشنهاد دهد که روی خطوط پاهای شما قالب‌گیری می‌شوند. ساپورت های قوس flat feet را درمان نمی کنند، اما اغلب علائم را کاهش می دهند.
 • تمرینات کششی. برخی از افراد مبتلا به flat feet، تاندون آشیل کوتاه شده نیز دارند. تمرینات کشش این تاندون ممکن است کمک کند.
 • ←کفش و کفی طبی مخصوص. کفش طبی، کفی طبی و یا صندل طبی، محصولاتی هستند که از پا حمایت می‌کنند و با ایجاد قوس مناسب در کف پای بیمار میتوانند به کاهش درد و درمان این عارضه کمک کنند. بهترین روش درمانی غیر جراحی استفاده از همین محصولات است، البته باید توجه داشته باشید که به منظور استفاده درمانی حتما باید این لوازم را از مراکز ارتوپدی فنی تهیه کنید. در این مراکز محصولات به طور دقیق و تحت نظر کارشناس ارتز و پروتز ساخته میشوند.

تخفیف

 • فیزیوتراپی. این مشکل ممکن است باعث آسیب ناشی از استفاده بیش از حد در برخی از دوندگان شود. یک فیزیوتراپیست می تواند یک تحلیل ویدیویی از نحوه دویدن شما انجام دهد تا به شما در بهبود فرم و تکنیک کمک کند.

عمل جراحي

جراحی صرفاً برای اصلاح flat feet انجام نمی شود. با این حال، ممکن است برای یک مشکل مرتبط، مانند پارگی یا پارگی تاندون، جراحی انجام دهید.

اگر این عارضه باعث درد نشود، هیچ درمانی لازم نیست.

تمرینات

متخصص اطفال یا فیزیوتراپیست ممکن است تمرینات خاصی را برای مدیریت علائم flat feet یا جلوگیری از ایجاد آنها توصیه کند. این نکته را مدنظر داشته باشید که تمرینات ورزشی منجر به درمان نمی‌شود.

 • کشش بند ناف پاشنه پا

تاندون آشیل تنگ باعث می شود پا به داخل بچرخد. هدف از کشش بند ناف پاشنه کشش تاندون آشیل و عضلات ساق پا در ناحیه خلفی است.

 1. رو به دیوار بایستید و یک دست خود را در سطح چشم روی دیوار قرار دهید.
 2. پای مورد نیاز برای کشش را تقریباً یک قدم پشت پای دیگر قرار دهید و پاشنه پا را محکم روی زمین بکارید.
 3. زانوی پای جلویی را خم کنید تا جایی که در قسمت پای عقب احساس کشیدگی کنید.
 4. 30 ثانیه در این حالت بمانید و سپس 30 ثانیه استراحت کنید. 9 بار دیگر این کار را تکرار کنید.
 5. جلوگیری از قوس دادن به پشت و صاف نگه داشتن آن ضروری است.

این تمرین را دوبار در روز انجام دهید.

 • رول توپ گلف

این تمرین به یک صندلی و یک توپ گلف نیاز دارد.

روی صندلی بنشینید و پاهایتان را محکم روی زمین بگذارید. توپ گلف را زیر پا قرار دهید و آن را به مدت 2 دقیقه به جلو و عقب در زیر قوس پا بچرخانید تا رباط پلانتار فاسیا کشیده شود.

آمار

صافی کف پا

طی مطالعات و تحقیقاتی که روی 500 نفر ( 250 نفر خانم ، 250 نفر آقا ) از افراد جوان ( 18 تا 21 ساله ) سالم هندوستان ، با تست ناویکول قطره (NDT) که به عنوان یه روش معتبر برای توصیف MLA انجام شده است. این آمار بدست آمده :

شیوع  flat feet انعطاف پذیر 13.6% بوده است ( برای مردان 12.8% _ برای زنان 14.4% )

نتیجه

مطالعه حاضر میزان شیوع flat feet انعطاف پذیر و ارزش های هنجاری عاقلانه جنسیتی ND را در میان [جوانان هندی 18-21 ساله تعیین کرد.

تشخیص و درمان صافی کف پا بدون جراحی

برای تشخیص میزان صافی کف پا ما از تکنولوژی دستگاه اسکنر دیجیتال استفاده میکنیم که به راحتی و با دقت بالا میزان صافی را تشخیص میدهد و به متخصصین ما برای ساخت وسیله مناسب جهت درمان کمک میکند.

← برای کف پای صاف ساخت کفی طبی، کفش طبی و صندل طبی است که با نوجه به اسکن کف پا و بررسی آن ساخته میشود. این محصولات در روند درمان بسیار موثر بوده و به کاهش درد بسیار کمک میکنند.

ما در موسسه ارتوپدی فنی توان طب مفتخر به تشخیص و این عارضه بدون عمل جراحی هستیم.

آدرس مطب:

موسسه ارتوپدی فنی توان طب

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506
تلفن : 56140745 – 56111339 (021)

مراجعین عزیز بعد از ظهرها از ساعت 16:00 الی 20:00 به کلینیک مراجعه نمایند.

آدرس ما در شبکه های اجتماعی :