شانه بند

شانه بند

شانه بند طبی:

ساپورت شانه Shoulder Support :
نام علمی آن Vertical Arm Sling می باشد.

درد شانه

درد شانه - شانه بند

چه عواملی باعث درد شانه می شود

چندین عامل و شرایط می توانند در درد شانه نقش داشته باشند. شایع ترین علت آن ، التهاب تاندینیت روتاتور کاف است.

این وضعیتی است که با تاندون های متورم مشخص می شود. یکی دیگر از علل شایع درد شانه ، سندرم انداختن است که در آن کاف روتاتور بین آکرومیوم (بخشی از کتف که توپ را می پوشاند) و سر استخوان بازو (قسمت گلوله ای بازو) گرفتار می شود.

گاهی اوقات درد شانه در نتیجه آسیب دیدگی در مکان دیگری از بدن شما ، معمولاً گردن یا دو سر بازویی است. این به عنوان درد ارجاع شده شناخته می شود. هنگامی که شانه خود را حرکت می دهید ، درد ارجاع شده معمولاً بدتر نمی شود.

نحوه عملکرد شانه بند:

اندام فوقاني شامل نواحي بازو ، آرنج ، ساعد ، مچ دست و انگشتان ميباشد . اين اعضاء توسط مفصل شانه به ستون فقرات مرتبط ميگردند ، اندام فوقاني به دلايل بسيار مستقيما در معرض صدمه و آسيب قرار دارد همچنين در اين قسمت بيماريهاي مختلفي تظاهرات خود را بصورت درد ، ضعف عضلاني و حتي فلج اندام نشان ميدهند.

لازم به ذكر است شكستگي هاي استخوان ، بازو ، ناحيه آرنج و استخوانهاي ساعد از شكستگي هاي شايع ميباشد كه در حوادث مختلف ورزشي ، رانندگي ، سقوط از ارتفاع و غيره ايجاد ميگرددو آرتروزهاي گردني و فتق ديسكهاي بين مهره اي گردني نيز كه درد به گونه انتشاري در اين قسمت از بدن بوجود مي آيد و همچنين حادثه عروقي مغز يا به اصطلاح سكته يا فلج يك نيمه از بدن كه دست در آنها دچار درجاتي از فلجي(حالات ناقص و كامل) ميگردد را مي توان بعنوان شايعترين اختلالات اندام فوقاني بيان نمود.

این اورتز به دليل طراحي ويژه ، در موارد بسياري كاربرد داشته و ميتواند مورد استفاده قرار گيرد. در اكثر شكستگيهاي نواحي استخوانهاي بازو و ساعد كه معمولا از گچ گيري سيلندري شكل استفاده ميشود سنگيني گچ به همراه زمان طولاني در گچ بودن عضو ، باعث حالت پايين افتادگي اندام و مفصل شانه و كشيدگي اعصاب حسي ميگردد كه اين موارد موجب احساس ناراحتي در بيمار ميشود كه استفاده از شانه بازو بند در اين زمان تمامي اين حالات را از بين ميبرد.

ساپورت شانه

در بيماران سكته اي كه از فلج يك طرف بدن رنج مي برند به دليل فلج عضلاني و نبود هيچگونه قدرت ماهيچه اي ، كل اندام فوقاني از مفصل شانه به طرف پايين متمايل ميگردد و اين حالت حتي ميتواند منجر به يك نيمه در رفتگي در مفصل شانه گردد. استفاده از شانه بازو بند بلافاصله بعد از حادثه عروقي مغز ، كليه عوارض مذكور را پيشگيري ميكند.

 

اين بيماران از زماني كه توانايي حركت مي يابند بدليل سنگيني عضو فلج شده بعضا در حين راه رفتن دچار مشكل گرديده و به سمت فلج شده متمايل ميگردند در اينجا نيز اروتز به كمك آنها آمده و استفاده از آن در حين راه رفتن وزن اندام فوقاني فلج شده را به ناحيه گردن و تنه منتقل مينمايد.

در دردهاي انتشاري به اندام فوقاني به دليل آرتروز پيشرفته مهره هاي گردني و يا فتق ديسكهاي بين مهره هاي گردني نيز استفاده از شانه بازو بند مي تواند با تحمل وزن اندام در كاهش درد موثر باشد.

بياد داشته باشيد شانه بازو بند ميتواند و بايد بعنوان يك وسيله ساده و كمكي در جعبه كمكهاي اوليه هر خانواده و ساك پزشكي هر تيم ورزشي وجود داشته باشد تا در زمان حادثه كه ما هيچگونه اطلاعي از شدت آسيب استخواني احتمالي نداريم مورد استفاده قرار گرفته سپس فرد صدمه ديده را به مراكز درماني منتقل كنيم.

موارد تجويز ساپورت شانه:

– شكستگي هاي ناقص هومروس
– كشيدگي وپيچ خوردگي مفصل و آكروميوكلاويكولار
– نيمه دررفتگي دائم آكروميوكلا و ويكولار يكطرفه
– پس از تزريقات داخل مفصلي گلنوهومرال
– استئوآرتريت وآرتريت هاي مفصل شانه
– شانه منجمد
– پيشگيري از صدمات ورزشي
– اسپاسم عضلاتي

خرید شانه بند

موسسه ارتوپدی فنی توان طب

شما میتوانید برای خرید شانه بند به،

موسسه ارتوپد فنی توان طب مراجعه فرمایید و این محصول طبی را تهیه کنید

آدرس مطب:

تهران، اسلامشهر، نبش خیابان مهدیه، مجتمع گلستان، طبقه 3، واحد 506
تلفن : 56140745 – 56111339 (021)

مراجعین عزیز بعد از ظهرها از ساعت 16:00 الی 20:00 به کلینیک مراجعه نمایند