درد پا

درد پا چیست و چه علت هایی میتواند داشته باشد؟

پا یک ساختار تشریحی پیچیده است که ممکن است تحت تاثیر بیماری درون بدن باشد و علت های مختلفی رای درد پا وجود دارد.

هنگامی که در فعالیت های طبیعی خود با درد پا مواجه می شوید باید به پزشک معالج خود مراجعه نمایید.

پا شامل استخوان و مفصل، رباط، عضله / تاندون، عصب، رگ های خونی، پوست و ساختارهای بافت نرم است. بیماری هر یک از این ساختارها در پا می تواند درد پا را افزایش دهد.

درمان درد پا بستگی به علت درد دارد و ممکن است شامل دارو، تقویت، کشش، درمان فیزیوتراپی، بی حرکتی و جراحی باشد.

ساختار پایه پا چیست؟

علت درد پا چیست؟

علت درد پا چیست؟

پای یک ساختار پیچیده از 26 استخوان، 33 مفصل، چند عضله، تاندون، پیوند، رگهای خونی، اعصاب و لنفاوی است. استخوان ها دو آرک عبور از پا را تشکیل می دهند.

 مفصل مچ پا از طریق تعامل پا و پایه شکل می گیرد و انگشتان پا در سمت راست پا قرار دارد.

استخوان پا ها عمدتا در کنار هم قرار می گیرند و به یکدیگر متصل می شوند و در کنار کپسول های مشترک قرار می گیرند و با بافت های فیبرینی شناخته شده به عنوان رباط ها ارتباط دارند. عضلات پا، همراه با یک بافت سخت و مرسوم، شناخته شده به عنوان فستیو پلاتار، حمایت ثانویه را به پای و قوس طولی ارائه می کنند.

عضلات داخلی

پا دارای عضلات داخلی است که از عضلات پایه و بیرونی که در پای پایینی شروع می شوند و در مکان های مختلف روی استخوان پا قرار می گیرند، وارد می شوند. پد چربی در پا برای کمک به وزن تحمل و جذب اثر وجود دارد.

تاندون های مختلف در پا ها به منظور کشیدن هماهنگ بر روی استخوان یا ساختار مشترک این اجازه را می دهد که پا در جهت همگرایی مطلوب باقی بماند.

 پاها همچنین با ساختارهای ساختاری نرم بافتی که حاوی کپسول، چربی زیر پوستی، پوستی و اپیدرمی هستند، پوشیده شده است. این ساختارهای بافت نرم به عنوان یک واحد عمل می کند به عنوان یک مکانیسم دفاعی اولیه از خطرات خارجی مانند عفونت و تروما جلوگیری می کند.

بافت نرم می تواند مایع را تجمع دهد، که می تواند باعث تورم در پا شود.

پا یک سیستم بسیار  پیچیده است که  نیروی محرکه را برای ما فراهم می کند تا راه برویم، هنگامی که درد وجود دارد، بدن با تغییر شیوه حرکت یا عملکرد در تلاش برای کاهش درد واکنش نشان می دهد. این جبران یا تغییرات بیومکانیک ممکن است از حرکت طبیعی و جلوگیری از آسیب بیشتر در پا و یا سایر قسمت های بدن جلوگیری کند.

علت درد پا چیست؟

درد پا

بیشتر درد پا در اثر سایش ، پارگی ، استفاده بیش از حد ، یا صدمات در مفاصل یا استخوان ها یا در ماهیچه ها ، رباط ها ، تاندون ها یا سایر بافت های نرم ایجاد می شود. برخی از انواع درد پا را می توان در مشکلات در قسمت تحتانی ستون فقرات مشاهده کرد. درد ساق پا همچنین می تواند ناشی از لخته شدن خون ، واریس یا گردش خون ضعیف باشد.

درد پا ممکن است ناشی از بسیاری از بیماری های مختلف، ناهنجاری ها، شرایط بیومکانیک، کفش های نامناسب یا آسیب ها باشد.

بیماری عفونی

بیماری عفونی، ویروس ها، قارچ ها و باکتری ها می تواند باعث درد پا شود. زگیل های پاتوژن در انتهای پا به علت یک ویروس ایجاد می شود و می تواند باعث تحریک و درد شود.  و در پای ورزشكاران كه از طریق قارچ ایجاد می شود می تواند منجر به تحریک پا و درد شود.

یک علت شایع درد پا، یک انگشت در حال رشد است. ناخن هایی که در اثر رشد ناخن درد دارند و وقتی که لبه های ناخن از طریق پوست یا به داخل پوست نفوذ می کنند، باعث درد و اغلب منجر به عفونت می شوند. بیماران مبتلا به دیابت بیشتر مبتلا به عفونت هستند زیرا سیستم ایمنی بدنشان به خطر می افتد.

بسیاری از بیماری های سیستمیک مانند دیابت، لوپوس، نقرس و آرتریت روماتوئید می توانند درد پا را افزایش دهند. آرتریت روماتوئید می تواند التهاب دردناکی در مفاصل پا ایجاد کند، همراه با تغییرات هماهنگی که منجر به ناهنجاری های پا می شود.

ناهنجاری ها

ناهنجاری ها، از قبیل ائتلاف ترسال، واروس کالساینال، والگوس calcaneal، bunions، انگشتان پا، علل شایع درد پا هستند.

ناهنجاری های بیومکانیک از تنگی عضلات و تاندون ها یا سفتی، اغلب منجر به عدم تعادل عضلات، تغییر شکل و درد پا می شود.

تروما از یک آسیب حاد یا از آسیب تکراری تجمعی، علل بسیار رایج درد پا است. یک مثال از این صدمات، تاندونیت آهکی یا پارگی است.

تاندون می تواند از آسیب ناگهانی و ناگهانی پاره شود و یا می تواند باعث التهاب (تاندونیت) به ساختار شود. ضایعات پوستی و ساختارهای داخلی نیز ممکن است به علت ضربات کوچک یا فشارهای کوچک باشد.

آسیب های میکرو تروما می تواند ناشی از جابجایی روی سطوح ناهموار باشد که بیش از حد سخت و یا خیلی نرم است

کفش نامناسب

علت درد پا - کفش نامناسب

کفش هایی که بیش از حد تنگ و یا پاشنه بلند هستند می تواند درد در ناحیه سینه ایجاد کند. کفش هایی که محکم گره خورده اند باعث ایجاد درد و کبودی در بالای پای می شود. کفش های نامناسب و غیر ورزشی برای دویدن یا دوچرخه سواری می تواند درد پا را افزایش دهند.

کفش های ضعیف در کوتاه مدت ممکن است سبب ایجاد خونریزی و ایجاد ضایعات برای ورزشکاران شوند. اثرات درازمدت کفشهای نامناسب ضعیف ممکن است از ناحیه گردن، ذرات، قوزک پا، تحریک اعصاب و مفاصل و ناهماهنگی از انگشتان پا باشد.

Neuroma مورتون ناشی از ضخیم شدن بافت اطراف عصب بین انگشتان پا می تواند باعث بی حوصلگی و درد شود و همچنین ممکن است این درد  با کفش های نامناسب مانند بسیاری از نقاط ضعف پا مانند چکمه ها، انگشتان پا و پناهگاه ها تشدید شود.

دیگر  علت های درد پا 

آسیب های حاد

آسیب های حاد ناشی از انقباض رباط،  سلول های عضلانی، کبودی و شکستگی به طور ناگهانی اتفاق می افتد . کشش ها، کبودی ها و شکستگی ها ممکن است به علت یک یا ترکیبی از تنش ها به  پا باشد.

رباط پا یا مچ پا هنگامی رخ می دهد که رباط هایی که استخوان ها را نگه می دارند آسیب ببینند.

 ریزش لیگامان در مفاصل پا ممکن است به درد پا مزمن، بی ثباتی مشترک و ناهنجاری تبدیل شود. انتقاد بیش از حد از همان ساختار پا ممکن است موجب شکستگی های شدید، تاندونیت، فاسیایت پاستار و استئوآرتریت حاد و مزمن شود.

شکستگی های استرس معمولا در استخوان های متاتارس، استخوان های طولانی پا دیده می شود و می توانند در استخوان های تاراس نیز رخ دهند. این شکستگی ها اغلب به عنوان شکستگی های مارچ شناخته می شوند، زیرا اغلب ناشی از تنش های غیر متمایز و جزئی از پیاده روی بیش از حد (راهپیمایی) به جای یک  ضربه شدید است.

عضلات و فاسیا پا را می توان با راندمان بیش از حد تحت فشار قرار داد. تاندونیت Achilles یک آسیب معمول در تاندون است که در پشت پاشنه قرار دارد.

Fasciitis پایدار یا فستیو پاستار

Fasciitis پایدار (شایع ترین علت درد پاشنه)، ناشی از کشش میکروتروما به رباط بزرگ است که به نام فستیو پاستار شناخته می شود. درد تاندون و تورم ناشی از تنش غیرطبیعی تکراری منجر به تاندونیت می شود، که در نهایت منجر به درد در تاندون ها می شود.

آسیب به استخوان ها و مفاصل پا می تواند ناشی از یک ضربه یا پیچ و تاب به پا و یا همچنین با تکرار آن می تواند منجر به شکستگی شود.

آسیب های ناگهانی نیروی مانند کسی که روی پای خود می نشیند، ممکن است نه تنها در افزایش خونریزی، بلکه باعث آسیب به عضلات و رباط های پا شود. ضربات مستقیم به پا می تواند موجب کبودی، شکستن پوست و حتی شکستگی استخوان ها شود. متاتارسالژی از سوزش تکراری مفاصل پاشنه پا است. اصطلاح “کبودی سنگی” معمولا به عنوان یک درد موضعی و حساسیت بالایی از پا شناخته می شود.

ترومای تکراری به استخوان ها، عضلات و رباط ها می تواند باعث افزایش استخوان های اضافی به نام اسپور ها یا اکستوز ها شود.

درمان با تاخیر درد پا می تواند در بسیاری از موارد منجر به عوارض ناتوانی و آرتریت پا شود.

چه علائم و نشانه های دیگری ممکن است درد پا را همراه داشته باشد؟

علت درد پا چیست؟

علت درد پا چیست؟

استخوان های پا از طریق رباط ها متصل می شوند. هنگامی که  در رباط هایی که استخوان ها را با هم نگه می دارند، کشش ایجاد می شود. آسیب دیدگی معمولا با احساس بیثباتی در هنگام پیاده روی یا تمرین همراه است و میتواند علت درد پا باشد.

عضلات و تاندون ها اجازه حرکت دادن پا را در جهات مختلف می دهند.

فشار چه زمانی رخ میدهد؟

فشار زمانی رخ می دهد که یک عضله یا گروهی از ماهیچه ها به نقطه ای که در آن پاره شدگی فیبرهای عضلانی وجود دارد، تاکید می شود. عضلات و تاندون پا ممکن است باعث کبودی، و یا حتی لک زدگی شود.

ضعف در انقباض مفصل، مشکل در تثبیت قسمت های بدن و درد در برابر مقاومت، نشانه هایی از مشکلات عضلانی است. تورم، رطوبت، از دست دادن عملکرد و تغییر رنگ در اطراف آسیب می تواند علائم و نشانه های فشار باشد.

کبودی (اغتشاش) اغلب نتیجه آسیب مستقیم به بدن است. کبودی ممکن است به  دلایل  مختلفی ایجاد شود، ضربه به پا که باعث درد، تغییر رنگ، تورم و تغییرات در راه رفتن می شود، ممکن است آسیب جدیتری از قبیل شکستگی استخوان داشته باشد.

علائم فاسیایت پاستار

درد و رطوبت همراه با سویه های پوسیدگی فاسیا معمولا در انتهای پا بین پاشنه پا مشاهده می شود. درد پاشنه فاسیا ممکن است با کشش قوس افزایش یا کاهش یابد. در موارد خفیف فاسیایت پاستار، درد را کاهش می دهد به عنوان بافت نرم پا “گرم”، با این حال، درد می تواند با افزایش استفاده از پا افزایش یابد.

در موارد شدید فاسیایت پاستار، درد زمانی که قوس با استرس روبرو می شود، افزایش می یابد. اغلب بیمار مبتلا به فاسیایت پاستار در صبح احساس درد می کند تا فستیو پالتر گرم شود. درد پا در شب ممکن است نشانه ای از فاسیایت پاستار و همچنین سایر مشکلات احتمالی باشد. Fasciitis پایدار می تواند تغییر در سطح تحمل وزن را به منظور اجتناب از درد، که ممکن است باعث درد در مناطق دیگر پاشنه شود.

یک احساس مالش یا سوزش روی سطح پا معمولا اولین علائم یک تلگراف است. خارش و سوزش بین انگشتان پا و یا اطراف پا نشان دهنده عفونت پوست می باشد . درد و قرمزی در لبه ناخن انگشت معمولا ناشی از یک انگشت در حال رشد است.

متخصصان مراقبت های بهداشتی چگونه درد پا را تشخیص می دهند؟

ارزیابی مناسب و تشخیص درد پا در برنامه ریزی درمان ضروری است. یک دستورالعمل عمومی خوب این است که سمت  آسیب دیده  را با سمت آسیب دیده مقایسه کنید. جراحت ممکن است خود را به عنوان تومور یا شکاف قابل تشخیص در این محل احساس کند یا احساس “درد” در آن نقطه ناشی از التهاب داشته باشید.

انواع، علل و شدت (درد شدید در برابر درد خفیف) همچنین شاخص های خوبی از جدی بودن آسیب هستند. مقایسه توانایی های عملکردی به سمت  آسیب دیده همچنین بینش به طبیعت و شدت آسیب را فراهم می کند.

چهار نوع درد وجود دارد:

در طول فعالیت

قبل و بعد، و تاثیری بر عملکرد ندارد

قبل، در طول و بعد از فعالیت ورزشی، بر عملکرد تاثیر می گذارد

درد بسیار شدید است که  حرکت غیرممکن می شود

دکتر شما از چند سوال برای تعیین نحوه شروع مشکل سوال می کند که ممکن است به درمان کمک کند . در مورد نحوه و زمان شروع آن ؟ ، چگونگی تاثیر آن بر روی بدن شما ؟ ، چه چیزی ممکن است درد را بهتر یا بدتر کند ؟. در صورت لزوم، یک معاینه کامل فیزیکی ممکن است برای ارزیابی هرگونه آسیب دیگر انجام شود.

برسی های پزشک

پا به صورت فیزیکی و بصری در حالت استراحت، با حرکات وزن و بدون وزن توسط حرفه پزشکی بررسی خواهد شد.
پا و قوس پا لمس و دستکاری می شود و بازرسی می شود تا بدرفتاری های مشخص، تورم، لکه های تلخ و یا هر گونه اختلاف در استخوان پا و قوس را مشخص کند.

پزشک حرفه ای بررسی خواهد کرد که عملکرد عضلات پای شما چگونه است. این آزمایشها ممکن است شامل نگهداری یا حرکت پا و مچ پا در برابر مقاومت باشد ممکن است از شما خواسته شود که ایستاده، راه بروید و یا حتی  حرکتی را اجرا کنید.
پوست برای هر نشانه ای از کبودی، شکستگی در پوست یا عفونت بازرسی می شود.
اعصاب در پا تست خواهد شد تا اطمینان حاصل شود هیچ آسیبی در آن وجود نداشته است.
ممکن است یک اشعه ایکس، MRI یا اسکن استخوان پا و قوس گرفته شود تا مشخص شود که آیا اختلالات استخوانی و یا بافت نرم وجود دارد.
ممکن است تست خون به منظور جلوگیری از بیماری های سیستمیک مانند آرتریت روماتوئید، نقرس و دیابت باشد.

درمان درد پا چیست؟

درد پا

درمان به دلایل مختلفی بستگی دارد و شیوه های درمان گوناگونی مطرح می شود.

هنگامی که شما ابتدا ناراحتی یا درد را در  پای خود مشاهده می کنید، می توانید با استراحت، یخ گذاشتن ، فشرده سازی و ارتفاع (RICE) خود را درمان کنید. داروهای بدون نسخه نیز ممکن است برای کاهش ناراحتی و درد استفاده شوند.

استراحت به بافتها اجازه می دهد که با جلوگیری از هرگونه استرس بیشتر به ناحیه آسیب دیده، بهبود یابند. اگر شما دچار کمبود وزن در پا هستید، باید از کورچ ها استفاده کنید. استفاده مناسب از مچ پا و پشتیبانی پا ممکن است ، آسایش و پشتیبانی را به منطقه آسیب دیده ارائه دهد.

یخ باید بیش از 20 دقیقه اعمال شود. یخ ممکن است در یک کیسه پلاستیکی قرار داده شود یا در یک حوله قرار داده شود. یخ های تجاری توصیه نمی شود، زیرا معمولا خفیف هستند. اگر ناراحتی شدیدباشد،  قرار دادن یخ باید بلافاصله قطع شود. در عوض، می توان اندام آسیب دیده را در آب سرد و مخلوط با نمک اپسوم خیس کرد.

فشرده سازی و ارتفاع باعث جلوگیری از تورم بافت های آسیب دیده می شود. تورم بیش از حد می تواند باعث افزایش کشیدگی الیاف عصبی در ناحیه آسیب دیده شود که می تواند باعث درد بیشتری شود. بنابراین، کاهش تورم اغلب به کاهش درد کمک می کند.

داروی بدون نسخه

درمان درد پا با داروی بدون نسخه 

دو نوع داروی بدون نسخه وجود دارد که ممکن است با درد و تورم درد پا کمک کند. استامینوفن (تیلنول) به کاهش درد کمک می کند در حالی که یک ضد التهاب غیرواقعی (NSAID) مانند آسپیرین، ایبوپروفن (Motrin) یا ناپروکسن (Naprosyn) می تواند به کاهش درد کمک کند و همچنین  التهاب را کاهش دهد.

هنگام استفاده از این داروهای ضد التهاب باید احتیاط کنید زیرا دوز نباید از جهت برچسب گذاری شده تجاوز کند. علاوه بر این، افراد مبتلا به سابقه رفلاکس اسید، زخم معده و مشکلات کلیه قبل از استفاده از آنها باید با پزشک مشورت کنند.

روش محبوب

یک روش محبوب که برای تسکین این است که ، بطری آب یخ زده را روی زمین با پایین پا قرار دهید. شناخته شده است که تمرینات کششی مختلف مفید است، و همچنین اجتناب از برهنه ماندن پا و یا تزریق کورتیکواستروئید می تواند مفید باشد.

 این “نقاط داغ” باید بلافاصله با استفاده از اصطکاک کاهش یابد. اگر این لکه ها به یک تلطیف پیشرفت کرده و بدون شک شکسته شوند، پزشک می تواند آنها را از طریق سوراخ کردن با سوزن تمیز از بین ببرد، و پس از تخلیه، پوست به عنوان یک باند طبیعی عمل می کند و نباید از بین برود. 

اگر پوست بیش از زخم شکسته باشد، پوست شل شده باید پوست را کند و محل به عنوان یک زخم باز بررسی شود. قبل از بازگشت به بقیه باید بلاکرها پوشیده شوند در موارد ساده، Band-Aid ممکن است مشکل را حل کند.

اگر تلنگر بزرگتر باشد، پد نانوایی، پد ژل یا پد های بالینی موجود در بازار ممکن است بیشتر مناسب باشد. برای جلوگیری از تجمع در آینده، یک کاربرد سخاوتمند از کرم موضعی و یا ضد چروک موضعی برای منطقه آسیب دیده می تواند مفید باشد.

بررسی کفش

بررسی کفش

اندازه کفش باید مورد بررسی قرار گیرد و همچنین ساخت و مواد جوراب. ترکیبات پنبه مصنوعی می تواند یک اثر جوش برای کاهش رطوبت و اصطکاک ارائه دهد. همچنین ممکن است از بلورهای آلرژی مرتبط با تماس استفاده شود. در چنین مواردی، شناسایی عوامل ایجاد کننده و جلوگیری از تماس با عامل در آینده مهم است. استروئید موضعی یا دهانی ممکن است برای از بین بردن درد و خارش ناشی از این بلورهای آلرژیک ضروری باشد.

درمان های دیگر برای درد پا

هنگامی که شدت و علت درد پا تعیین می شود، یک دوره اقدامات اصلاحی و بازسازی می تواند آغاز شود.

کارکنان متخصص پزشکی ممکن است از دستگاه های پزشکی الکتریکی مانند اولتراسوند، انواع مختلف تحریک الکتریکی، نور چراغ درمان (لیزر) و / یا درمان های دستی برای کاهش درد و افزایش گردش خون به این منطقه برای ترویج بهبود استفاده کنند.

دوره های طولانی مدت بی حرکت شدن می تواند موجب ضعف عضلانی و سفتی مفصلی شود. این توسط انواع مختلف درمان فیزیکی اداره می شود.
حفظ سطح آمادگی بدن از طریق اصلاح فعالیت ممکن است تجویز شود.
فعالیت های جایگزین که درد را تشدید می کند. دوچرخه سواری، ماشین های مرحله ای، شنا، و یا اسکی تاثیر کمتری می گذارد و به شما امکان حفظ و بهبود تناسب اندام را می دهد.

اقدامات پیشگیرانه اصلاح شده :

کفش های جدید و یا تعویض کفش های فعلی، کفش مناسب، از جمله ترکیبات لنز و جوراب برای از بین بردن مسائل فشرده سازی و اصطکاک
پشتیبانی های اضافی به کفش مانند پد های پاشنه یا بالشتک، پشتیبانی قوس و چیز های مختلف برای کمک به نگه داشتن پایه در موقعیت مناسب باعث کاهش درد در محل درد یا آسیب می شود.

کفش های ورزشی با استفاده و کهنه شدن، خواص کششی کف را از دست می دهند. یک قاعده خوب این است که هر شش ماه یا حدود 200 مایل کفش خود را جایگزین کنید. استفاده از صندلی های جایگزین می تواند جذب انرژی را افزایش داده و حمایت از پا را افزایش دهد.
ارتوپات اصلاح شده و بدون درد نیز ممکن است بیومکانیک پا را بهبود بخشد.

تقویت عضلات و انعطاف پذیری

تمرین برای افزایش انعطاف پذیری طول ماهیچه را حفظ یا بهبود می بخشد. انعطاف پذیری کمک می کند تا یک عضله قوی تر ایجاد شود.
داروهای مناسب برای کنترل التهاب یا علائم مرتبط با بیماری در بعضی موارد ممکن است  کمک کننده باشد.

ارزیابی بیومکانیک

وقتی آسیب دیدید بدن شما اختلال در حرکت ایجاد می کند. یک متخصص طب سوزنی می تواند این تغییرات را ارزیابی کند و به شما در انجام اصلاحات مناسب کمک کند. تغییرات بیومکانیک طولانی مدت و غیرقابل اصلاح ممکن است منجر به تغییرات مکانیکی ثانویه شود که دردناک و دشوار است و ممکن است منجر به پیش آگهی ضعیف و احتمالا بهبودی آهسته یا ناقص از علائم شود.
ارتواتیک سفارشی کارکردی می تواند برای مکانیسم پا تعادل غیرطبیعی استفاده شود و عملکرد را بهبود بخشد و همچنین منجر به جلوگیری از آسیب دیدن شود .

آیا می توان از درد پا جلوگیری کرد؟

برای جلوگیری از آسیب و درد، قبل از شروع یک تمرین، مسائل زیر باید مورد توجه قرار گیرد. آیا شما در سلامت هستی؟ یک معاینه فیزیکی عمومی توسط یک پزشک به ارزیابی عملکرد قلب و عروق، احتمال بیماری یا هر گونه مشکلات عمومی پزشکی شما کمک می کند. قبل از شروع فعالیت، بیماری هایی مانند نقرس، دیابت، انواع خاصی از آرتروز و نوروپاتی باید درمان شوند.

پزشکان با ورزش های پزشکی، طب فیزیکی، دوزیستان یا زمینه های ارتوپدی نیز ممکن است به شما کمک کنند که یک فعالیت مناسب را انتخاب کنید. پس از انتخاب ورزش یا فعالیتی که مایل به شرکت در آن هستید، آمادگی مناسب به حداقل رساندن درد و آسیب اولیه آن فعالیت کمک می کند.

 تکنیک مناسب در هر فعالیتی به شما کمک خواهد کرد که به طور صحیح و با خیال راحت فعالیت انتخاب شده خود را انجام دهید و از آسیب دیدن جلوگیری کنید. مربی خوب می تواند به شما در ایجاد بیومکانیک خوب کمک کند که می تواند درد پا را جلوگیری کند.

کفش ها و جوراب های مناسب برای فعالیت شما همچنین می تواند مانع از درد پا شود. کفش مناسب و کف پا مناسب می تواند از بروز حنجره، ناخن های انگشتی، زخم ها، کولوس، بونونی، شکستگی های استرس، متاتارسالژیا، نورومای مورتون، انگشتان پا و پنساتیت پاستور جلوگیری کند. کفش مناسب ضعیف می تواند بدتر از بیومکانیک ضعیف باشد و کفش مناسب می تواند به کاهش تاثیر بیومکانیک بد کمک کند.

علت درد پا چیست؟داشتن یک برنامه مناسب

یک برنامه برای بازگشت تدریجی باید زمانی شروع شود که درد کاهش یابد و قدرت عضلانی و انعطاف پذیری بازگردانده شود.

مشکلات پا مربوط به استرس مربوط به حجم کار است. اگر بدن برای افزایش حجم کاری که در اوایل کار در هفته و با تلاش و فعالیت تا  آخر هفته  آماده نشده است، تقسیم حنجره و تاندونیت بسیار زیاد است، علاوه بر افزایش درد عضلانی. شکستگی استرس می تواند ناشی از افزایش ناگهانی حجم کار باشد.

پس از آنکه پا درد به طور موفقیت آمیز درمان شد، یک برنامه تمرین مطلوب با یک معاینه فیزیکی توسط یک پزشک آغاز می شود، و پس از آن یک برنامه تدریجی و منظم تمرین است.

یک نمونه خوب

مثال خوبی از این نوع، برنامه ای است که با گرم شدن خوب شروع می شود، مانند راه رفتن 5 تا 10 دقیقه، و سپس مجموعه های متناوب دویدن و راه رفتن.

یک نمونه از این برنامه 20 جلسه دقیقه ای خواهد بود و سپس یک دقیقه به طول می انجامد و زمان شروع دویدن افزایش می یابد تا شما بتوانید 40 دقیقه به طور مداوم بدوید .

سطوح خوب و تجهیزات مناسب مورد استفاده در تمرین شما خطر ابتلا به درد پا را کاهش می دهد.

اگر هنگام کار با درد مواجه شدید، سعی کنید میزان شدت یا مدت تمرین را کاهش دهید. اگر درد ادامه پیدا کند، باید بلافاصله متوقف شوید و به پزشک معالج خود مراجعه کنید.